Už je takmer stopercentne isté, že súťaže 3., 4. a 5. ligy sa nezačnú podľa stanoveného termínu. Zápasy sa mali začať hrať v posledný júlový víkend, ale všetko nasvedčuje tomu, že hrať sa začne až o týždeň neskôr. Hrozí dokonca vyhadzov klubom, tresty funkcionárom aj arbitrom.

Do korupčnej aféry je zapletených päť klubov a takmer 15 rozhodcov a delegátov. Tento počet však nemusí byť konečný, píšu bystricoviny.sk

V kauze figurujú kluby Poltár (nováčik tretej ligy), Kalinovo (účastník tretej ligy), Krásno nad Kysucou (účastník tretej ligy), Tisovec (účastník štvrtej ligy) a Závažná Poruba (účastník štvrtej ligy. Zadržaný bol aj jeden z členov Výkonného výboru SsFZ, no v súčasnosti má už v celom konaní figurovať ako svedok, čiže nie je medzi obvinenými.

NAKA poskytne podrobné informácie

V najbližších hodinách sa očakáva, že NAKA poskytne komplexné informácie o korupčnej afére oddeleniu integrity Slovenského futbalového zväzu (SFZ), ktorý následne začne konať. Už vo štvrtok by mala zasadať disciplinárna komisia (DK) SFZ a tá rozhodne o ďalšom postupe – napr. aj o vylúčení konkrétnych mužstiev zo súťaží.

Lietali úplatky

Manipulácie mali nastať v dueloch tretej a štvrtej ligy SsFZ, pričom podľa polície rozhodcovia a delegáti brali úplatky od obvinených predstaviteľov klubov v rozpätí apríla a júna tohto roka tak, aby svojím konaním ovplyvnili výsledky a aby bola zabezpečená výhra vybranému futbalovému mužstvu. Dávali si sľúbiť a následne prijímali finančné hotovosti vo výške od dvesto až po tisíc eur. Za to hrozia obvineným arbitrom a delegátom tresty odňatia slobody na 4 až 10 rokov a obvineným predstaviteľom klubov na 1 až 5 rokov.

Šéf zväzu Paršo: Je to zložitý proces

„Náš zväz bude vykonávateľom rozhodnutia DK SFZ. Je predpoklad, že disciplinárna komisia zasadne už vo štvrtok. Išlo výlučne o policajnú akciu. Podklady nám teda poskytne NAKA a následne sa nimi budeme zaoberať. Ide o zložitý proces. Zrejme sa tak rýchlo neuzavrie. Možno nezačneme všetky súťaže načas, ale urobíme všetko pre to, aby sme ich v auguste rozbehli,“ vyjadril sa pre portál bystricoviny.sk Jozef Paršo.

Jozef Paršo (šéf SSfZ):
Jozef Paršo (šéf SSfZ): "Išlo výlučne o policajnú akciu. Podklady nám teda poskytne NAKA a následne sa nimi budeme zaoberať."
Zdroj: pem

Tomčík sa vzdal

V utorok 10. júla ohlásil abdikáciu predseda komisie rozhodcov SsFZ Ján Tomčík. Pre bystricoviny.sk povedal.

„Cítim morálnu zodpovednosť. Po tom, čo sa stalo, ju musím prijať. Odstupujem zo všetkých funkcií, teda nielen z postu predsedu komisie rozhodcov, ale aj z pozície člena Výkonného výboru SsFZ i z funkcie delegáta zväzu. Viedol som komisiu rozhodcov podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Snažili sme sa medzi rozhodcami a delegátmi obmeniť staré štruktúry tak, aby sme skvalitnili prácu. Dostali sme niekoľko pochvál od klubov, že sa naši arbitri zlepšili. Pracovali sme na výkonnosti mladých rozhodcov, aby aj morálne fungovali, no toto som naozaj nečakal. Upozorňovali sme ich, že si musia dávať pozor, rozlišovať čo je za úplatu a čo je poďakovanie.“

Predseda komisie rozhodcov Ján Tomčík sa vzdal funkcie.
Predseda komisie rozhodcov Ján Tomčík sa vzdal funkcie.
Zdroj: Internet

Počas jeho funkcie sa v Stredoslovenskom futbalovom zväze obmenilo viac než 80 arbitrov. Zväz disponoval v minulej sezóne s dvestovkou rozhodcov a 70 delegátmi. „Snažili sme sa tento počet udržiavať, plus sme brali aj mladých a šikovných arbitrov z oblastných futbalových zväzov. Rozhodcovia a delegáti absolvovali množstvo školení s cieľom dostať sa na vyššiu úroveň. Kvalita išla nahor, čo ocenili aj kluby. Riadiť tristo ľudí, to už je ako vo fabrike. Každý týždeň sme obsadzovali 160 zápasov. Riešili sme sťažnosti, posudzovali videá. Musím povedať, že od môjho nástupu do funkcie ubudlo sťažností zhruba o polovicu. Bol vidieť za nami veľký kus práce, o to viac ma táto kauza mrzí,“ doplnil Tomčík.

Podľa neho sa súťaže SsFZ nezačnú načas: „Rozhodcovia sa obávajú čo bude. Viacerí sú v šoku, preľakli sa. Niektorí sa mi už oficiálne ospravedlnili a požiadali o mesačnú pauzu. Treba teraz hlavne situáciu upokojiť.“ dodal.

„Aj ja som dnes ohlásil žiadosť o prestávku,“ potvrdil pre pluska.sk rozhodca Marek z okresu Lučenec. Podľa jeho slov sa už ospravelnilo až 82 rozhodcov..

Najviac rozhodcov nechce začať pískať z oblastí Kysúc, Oravy, Žiliny, Zvolena a Lučenca.

Nie je vylúčený ani štrajk arbitrov SsFZ!