V stredu v skorých ranných hodinách na Okresnom úrade v Bratislave zasahovalo najmenej 75 policajtov NAKA a bratislavského krajského riaditeľstva Policajného zboru. Počas akcie zadržali sedem osôb. Polícia vykonala päť domových prehliadok, prehľadali dve kancelárie na okresnom úrade a päť vozidiel.

Obvinení Miroslav G., Pavol B., Bratnislav R., Tomáš W. a Vladimír M. sa mali od januára tohto roku v Bratislave a na iných miestach Slovenska spolčiť za účelom páchania korupcie. Poslední traja z menovaných aj za účelom páchania legalizácie prijmu z trestnej činnosti.

„Práve pre týchto troch obvinených mali za úplatok pracovníci okresného úradu Miroslava G. a Pavol B., ako osoby disponujúce právomocou v konaniach vedených na úrade, zabezpečovať prípravu potrebných podkladov. Konkrétne vydávania kladných rozhodnutí a stanovísk pre Branislava R., Tomáša W. a Vladimíra M., respektíve pre minimálne 15 nimi riadených právnických osôb, vzájomne personálne alebo majetkovo prepojených,“ informuje Polícia.

Podľa doterajších zistení úplatky mali byť požadované prostredníctvom mandátnych zmlúv, predmetom ktorých boli „prerokovania podanej žiadosti na úrade, za účelom získania kladného stanoviska alebo rozhodnutia“. Zmluvy nadväzujúce na právne úkony mali pritom slúžiť len na zakrytie pôvodu peňazí z korupcie.  „Výška úplatku bola individuálna, podľa druhu žiadosti. Celkovo išlo o viac ako 334 tisíc eur,“ informuje Polícia.

Medzi obvinenými je aj konateľ jednej z obchodných spoločnosti Boris R.  Obvineným hrozí v prípade dokázania viny za prijímanie a legalizáciu príjmu z trestnej činnosti 10 až 20 rokov. V prípade prečinu nepriamej korupcie až 2 roky.