Podozrivý Nishit, ktorý po krvavom čine skončil vo väzbe, požiadal o prepustenie do domáceho väzenia. Mali mu pritom nasadiť monitorovací náramok a mal odovzdať svoj pas. Okresný súd Bratislava I. jeho žiadosti vyhovel.

Nishit však naďalej zostáva vo väzbe. "Uznesenie zo dňa 08. 03. 2018 nie je právoplatné, prokurátor podal ihneď sťažnosť proti uzneseniu," informoval hovorca bratislavského súdu Pavol Adamčiak.

"Súd z výsledkov doposiaľ vykonaného dokazovania zistil výnimočné okolnosti prípadu v zmysle § 80 odsek 2 veta tretia Trestného poriadku," ozrejmil svoje rozhodnutie súd. Vychádzal pritom z Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, obsah ktorého vyložil Európsky súd pre ľudské práva. Ten uvádza, že hoci môže existovať potenciálne nebezpečenstvo, ak je osoba obvinená zo závažného trestného činu a ak čelí možnému trestu odňatia slobody na dlhší čas, stupeň tohto rizika však nemožno merať len na základe prísnosti trestného činu a predpokladaného trestu.

"Súd prijal také opatrenia, ktoré hrozbu z konania predpokladanom v tomto ustanovení minimalizujú, resp. vylučujú," znie v stanovisku zákonného sudcu.

Okresnému súdu Bratislava I doposiaľ nebolo doručené písomné odôvodnenie sťažnosti prokurátorom. Až po jej doručení môže byť vec predložená Krajskému súdu Bratislava na rozhodnutie o sťažnosti.

Tragédia na Hviezdoslavovom námestí

Krvavá dráma sa odohrala nadránom 7. októbra 2017 na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Muži sa mali pohádať o taxík. Nishit podľa obvinenia polície Braňa štyrikrát bodol do krku a oblasti uší. Ten ťažkým zraneniam na mieste podľahol. Nishit ušiel, ale policajti ho čoskoro chytili neďaleko, pod Michalskou bránou.

Bránil sa, takže ho museli spacifikovať. Namerali mu 1,1 promile. Nishit spočiatku tvrdil, že sa na nič nepamätá, neskôr výpoveď zmenil. Sudca ho na neverejnom pojednávaní poslal za mreže, do tzv. útekovej väzby. Z obavy, aby Nishit neušiel pred spravodlivosťou. Spoza mreží sa dostal von až počas rekonštrukcie vraždy.

V nemocnici skončil aj ďalší muž, Ukrajinec (33), ktorý bol porezaný na brade. Nishita obvinili z obzvlášť úkladnej vraždy.

Kto je obvinený muž

Nishit je pôvodom Ind, ale v roku 2004 sa oženil so Slovenkou Luciou, s ktorou má dve deti. Pred niekoľkými rokmi prišli žiť na Slovensko a Nishit v roku 2015 získal naše štátne občianstvo. O to viac zaráža, že pri zatýkaní tvrdil, že nevie po slovensky. Aj na súde mal tlmočníka. Podľa našich zákonov však ten, kto žiada o slovenské občianstvo, musí preukázať, že ovláda slovenčinu.