Slovenský občan indického pôvodu sa pred Okresným súdom Bratislava I. vyjadril už včera, senát si vypočul aj svedkov, ktorých spovedali aj dnes. K slovu sa však dostali aj znalci z rôznych oblastí.

Fatálne zranenie

Príčinou smrti futbalistu Branislava bol úrazovo-krvácavý šok - zaznelo na stredajšom súdnom pojednávaní. Podľa znaleckých posudkov zomieral Bratislavčan niekoľko minút a pravdepodobne by nepomohla ani rýchlejšia pomoc záchranárov. Najhlbšia bodná rana mala hĺbku desať centimetrov. Bola najzávažnejšia, keďže prerušila krčnú tepnu a podľa zistení mala byť tou smrteľnou. Zvyšné rany smerovali do oblasti krku a ušnice. Znalci skonštatovali, že alkohol, ktorý Branislav v osudný večer požil, nemal vplyv na jeho úmrtie.

Zranenia, ktoré Nishit spôsobil Braňovmu ukrajinskému kamarátovi Volodymirovi, podľa odborníkov neohrozovali jeho život. Skonštatovali však, že jedna z rán na brade, nemusela byť spôsobená nožom, ale napríklad boxerom, prípadne rukoväťou noža.

Afekt a hnev

Pred senátom sa vyjadrila aj odborníčka v oblasti psychiatrie. V posudku priblížila, že u obžalovaného neidentifikovala psychické poruchy. Podľa jej vyjadrenia si čin, ktorý spáchal, uvedomuje. Prečo teda siahol po zbrani? Pod jeho správanie sa podľa znalkyne podpísal afekt a hnev. „V inkriminovaný večer sa zrejme stupňovalo napätie medzi Nishitom a poškodenými už pred incidentom na Hviezdoslavovom námestí. Nevraživosť mohla vzniknúť už na diskotéke, kde sa mali muži dostať do konfliktu," vysvetlila. Incident na diskotéke spomínal na pondelkovom pojednávaní aj Ukrajinec Volodymir.

Psychologické vyšetrenie preukázalo, že konanie obžalovaného mohlo byť podmienené snahou ochrániť sa pred útočníkmi, ktorí boli v početnej prevahe. Znalkyňa v tomto prípade vychádzala zo spisu a výpovedí svedkov. U Nishita nezistila ani sklony k agresívnemu konaniu či skresľovaniu skutočnosti.

Svedkovia si mysleli, že Braňo zvracia

Na dnešnom pojednávaní vypovedali ďalší štyria svedkovia, z ktorých traja sa v osudnú noc nachádzali na Hviezdoslavovom námestí. Zhodli sa, že konflikt pôsobil z diaľky ako pouličná potýčka. Svedkyňa Lenka M. opísala, že na rohu ambasád videli bitku a považovali ju za chvíľkovú záležitosť. „Oprel sa (pozn. Branislav) o auto a mysleli sme si, že zvracia, ale potom sme zistili, že to bola krv," vysvetlila.

Martin M. priznal, že sa po incidente musel dvadsaťkrát opiť, aby zabudol. Uviedol tiež, že Nishit nebol v ten večer sám. Jeden z jeho spoločníkov ho mal dokonca upozorniť na Ukrajinca, ktorý ho chcel dobehnúť. „Ten v momente, ako ho na to upozornil, bez mihnutia oka, držal v ruke nôž a zahnal sa,“ opísal.

Volodymir reagoval, že Nishita neplánoval napadnúť, ale chcel ho upozorniť nato, čo urobil. Medzi svedkami bol aj mladík Simon, ktorý bojoval o záchranu Braňovho života. Jeho duchaprítomnosť ocenil aj sudca. Rozhovor s ním krátko po udalosti nájdete TU.

Som nevinný, tvrdí Nishit

Na pondelkovom pojednávaní sa k prípadu vyjadril aj Nishit. Prostredníctvom obhajcu tvrdil, že je nevinný a bránil sa pred trojicou mužov, ktorí na neho útočili. Poukazoval pritom na záznam z bezpečnostnej kamery, ktorý koloval aj na sociálnej sieti. Podľa jeho slov je na ňom viditeľné, že mierumilovne kráčal do mesta a zrazu ho zastavili traja muži, ktorí ho strkali a nadávali mu do teristov a cigáňov. Útok označil ako rasistický.

V tom mu oponoval Branislavov ukrajinský kamarát, ktorý tvrdí, že zosnulý Bratislavčan nemal rasistické sklony a konflikty naopak urovnával. VIAC o včerajšom súdnom pojednávaní si prečítate TU. Či však išlo o vraždu, alebo o sebaobranu, ako tvrdí Nishit, rozhodne až súd. O osude obžalovaného by sa malo rozhodnúť ešte v lete tohto roka.

Krvavý incident na Hviezdoslavovom námestí

  • k incidentu došlo 7. októbra.
  • 8. októbra polícia obvinila Nishita z vraždy, skončil vo väzbe.
  • 8. marca požiadal o prepustenie do domáceho väzenia. Napriek tomu, že mu súd vyhovel, prokurátor podal sťažnosť.
  • 29. marca Krajský súd rozhodol, že Nishit zostáva vo väzbe
  • 12. júna začalo súdne pojednávanie, ktoré pokračovalo aj na druhý deň
  • 8. augusta určil súd hlavné pojednávanie