Aktualizácia

21:21 "Výsledky meraní našťastie nič nepotvrdili. Vyzerá to na planý poplach. Každopádne opakujem, pokiaľ ide o ohrozenie života musíme postupovať mimoriadne obozretne a nič nepodceniť. Dobrou správou však je, že môžete byť úplne pokojní, výsledky meraní sú negatívne," uviedol pre Plus JEDEN DEŇ minister dopravy Árpád Ersék.

20:35 Hasiči sú stále pri udalosti medzi Blatnou na Ostrove a Lehnicami, kde sa pri stavbe rýchlostnej cesty R7 malo kontaminovať niekoľko robotníkov. Zasahujúci hasiči vykonali všetky potrebné úkony na dekontamináciu postihnutých, zároveň vykonali aj merania - s negatívnym výsledkom.  Merania na škodlivé látky vykonali aj Kontrolné chemické laboratória, ktoré taktiež v ovzduší nenamerali žiadne nebezpečné látky. Zároveň sa u robotníkov nepotvrdili žiadne zo spomínaných zdravotných ťažkostí, ktoré boli prvotne hlásené od oznamovateľa udalosti. Hasiči po zbalení vecných prostriedkov opustia miesto udalosti. 

19:22 - Z miesta úniku nebezpečnej látky medzi Blatnou na Ostrove a Lehnicami odvezú do nemocnice 12 ľudí. TASR o tom informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová.
"V tejto chvíli sa určuje postup, do ktorých nemocníc a za akých podmienok budú pacienti transportovaní. Ide spolu o 12 osôb, ktoré sa nachádzali v priestore, kde došlo k úniku látky. Vyšetrenia podstúpi aj posádka zdravotníckych záchranárov, ktorá prišla na miesto udalosti. Všetci sú pri vedomí a nikto nie je v ohrození života," priblížila Krčová.

Hasiči podľa posledných informácií nevedia, aká látka pri stavbe rýchlostnej cesty R7 unikla. Koncesionár a zhotoviteľ projektu D4R7 Construction tvrdí, že v rámci stavebných prác sa v danej oblasti nevykonávali žiadne úkony, ktoré by mohli ohroziť zdravie a bezpečnosť zamestnancov pri práci.


19:07-
Koncesionár a zhotoviteľ projektu D4R7 Construction tvrdí, že v rámci stavebných prác sa v danej oblasti nevykonávali žiadne úkony ktoré by mohli ohroziť zdravie a bezpečnosť zamestnancov pri práci. "Na mostnom objekte neďaleko Blatnej na Ostrove sa realizovali len dokončovacie práce, keďže stavebný objekt je tesne pred uvedením do prevádzky. Navyše v dopoludňajších hodinách pracovníci BOZP v danom mieste vykonali kontrolu pracoviska, ktorá nepreukázala žiadne nedostatky,"uviedla spoločnosť pre TASR.

18:46 - Podľa najnovších informácií nikoho nepreviezli do nemocnice a ľudia čakajú v evakuačnom autobuse.  Na miesto má prísť protichemická jednotka z Nitry.

Mimoriadna situácia v Blatnej na ostrove. Robotníci začali krvácať zo slizníc.
Mimoriadna situácia v Blatnej na ostrove. Robotníci začali krvácať zo slizníc.
Zdroj: Tibor Somogyi

„Ťažko povedať, čo sa stalo. Som tu pretože som dostal informácie, že sa tu niečo deje. Údajne unikol nejaký plyn alebo kontaminácia. Robotníkom bolo zle začali krvácať z nosa. Na mieste sú aj chemici a čaká sa na jednotku z Nitry, ktorá preverí, čo sa tu stalo.“ povedal pre Plus JEDEN DEŇ minister dopravy Árpád Ersék, ktorý zároveň dodáva, že  treba preveriť každú takúto situáciu. 

17:24 - Na mieste stále zasahujú záchranari a majú podozrenie, že by údajne mohlo ísť aj o radioaktívnu látku.  Podľa prvotných informácií mali niektorých ľudí previesť do nemocnice ale iné zdroje tvrdia, že momentálne nikoho nepreviezli.

Situáciu monitorujeme a budeme vás informovať.

Ľudia začali odpadávať a krvácať zo slizníc

Na výstavbe cesty R7 pri obci Blatná na Ostrove poodpadávalo viacero ľudí, ktorým začala tiecť krv zo slizníc.

Záchranári dostali informáciu o úniku nebezpečnej látky. Ošetrujú troch pacientov so zdravotnými ťažkosťami. TASR informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová.

Na mieste sú záchranné zložky, ktoré prevážajú ľudí do nemocnice. Mometnálne nie je známe, čo za látku uniklo ani odkiaľ.

Na snímke policajná uzávera v obci Blatná na Ostrove v okrese Dunajská Streda 17. januára 2019. Pri obci zasahujú záchranári po úniku nebezpečnej látky. Zároveň bola vytvorená zóna ohrozenia, osem ľudí dekontaminovali a odviezli do nemocnice.
Na snímke policajná uzávera v obci Blatná na Ostrove v okrese Dunajská Streda 17. januára 2019. Pri obci zasahujú záchranári po úniku nebezpečnej látky. Zároveň bola vytvorená zóna ohrozenia, osem ľudí dekontaminovali a odviezli do nemocnice.
Zdroj: TASR

Ľudia z obce údajne povrávajú, žeby mohlo ísť o ekologickú katastrofu, pretože neďaleko obce sa majú nachádzať sudy s chemikáliami. Podľa odborníka ak pri otrave prebieha krvácanie zo slizníc ide o závažnú intoxikáciu.

Minulý rok polícia začala trestné stíhanie v prípade údajného vývozu nebezpečnej kontaminovanej zeminy z areálu bývalej autobusovej stanice na bratislavských Mlynských nivách na stavbu diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7.

"Pri Blatnej na Ostrove bola vytvorená zóna ohrozenia, osem ľudí dekontaminovali ,"priblížila pre TASR hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Trnave Júlia Kedrová. Na mieste je aj policajná hliadka.

"Zatiaľ nevieme povedať, čo sa stalo, situáciu preverujeme," uviedla pre TASR trnavská krajská policajná hovorkyňa Mária Linkešová. Na miesto udalosti smeruje aj minister dopravy Árpád Ersék (Most-Híd). TASR to potvrdila hovorkyňa ministerstva dopravy Karolína Ducká.

Záhadná nebezpečná látka

Hasiči zatiaľ nevedia, aká nebezpečná látka unikla pri stavbe rýchlostnej cesty R7 medzi Blatnou na Ostrove a Lehnicami. Ako informovala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Zuzana Farkasová, uskutočnili už niekoľko meraní.

Podľa predbežných informácií má zdravotné ťažkosti 16 ľudí. "Na mieste sú hasiči z Trnavy, Šamorína a Hasičského a záchranného útvaru hlavného mesta Bratislavy, ktorí budú vykonávať dekontamináciu. Z Galanty bol k udalosti vyslaný evakuačný autobus HaZZ," priblížila Farkasová. Pôvodne sa na zdravotné ťažkosti sťažovali štyri osoby.

Správu budeme aktualizovať

Mohlo by vás zaujímať: