Úprimne ma prestalo baviť čakať na deň, kedy sa niekomu uráči rešpektovať právoplatné rozhodnutie súdu. Týmito slovami začal svoj príspevok na sociálnej sieti pred pár hodinami premiér Igor Matovič. Reagoval tak na spor dvoch firiem v Humennom, ktorý už celé týždne sleduje celé Slovensko a pre ktorý stovky zamestnancov firmy Nexis Fibers nemôže chodiť do práce, pretože im majiteľ priemyselného parku, kde sídlia, prestal dodávať energie potrebné k výrobe. "Prví hovoria, že druhí neplatia a vybavili si rozhodnutie súdu . Druhí, že prví dlhodobo vydierajú. Výsledok? Živobytie stoviek rodín ohrozené," pokračoval premiér. 

Podľa neho je úplne bežné, že v živote ako aj v podnikaní nastanú nezhody. A ak ich nevieme rozuzliť sami, prichádza súd a ten rozhodne: "Zvyčajne tak, že jedna strana sa cíti ukrivdená. Napriek tomu, rozhodnutie súdu sa musí rešpektovať."

Dodal, že v Humennom sa tak nedeje: "Jedna strana sporu si povedala, že stojí nad zákonom, lebo sa jej rozhodnutie súdu nepáči. Ak sa budeme ako spoločenstvo ľudí, ktorí tvoríme štát s názvom Slovensko, naďalej len prizerať takémuto konaniu, nie sme hodní nazývať Slovensko právnym štátom, ale nazvyme ho pravým menom - Anarchia. Fajn, sľúbil som ľuďom urobiť poriadok a stav, ked si budeme pred zákonom všetci rovní. Preto som požiadal pani ministerku spravodlivosti, aby do pondelka vypracovala návrh rýchlej zmeny zákona tak, aby sa už nikto viac v takýchto situáciách nemohol spravodlivosti arogantne vysmievať do očí a trpeli kvôli tomu stovky nevinných rodín, ktorých živitelia sú rukojemníkmi ignorantov zákona."

Vyše 400 zamestnancov Nexis Fibers z Humenného, živiteľov rodín, je nútene doma kvôli zastaveniu výroby z dôvodu, že im Priemyselný park Chemes zastavil dodávku energií. Prišli ukázať svoj hnev pred mestský úrad, kam mali prísť rokovať zástupcovia firiem.
Vyše 400 zamestnancov Nexis Fibers z Humenného, živiteľov rodín, je nútene doma kvôli zastaveniu výroby z dôvodu, že im Priemyselný park Chemes zastavil dodávku energií. Prišli ukázať svoj hnev pred mestský úrad, kam mali prísť rokovať zástupcovia firiem.
Zdroj: Ingrid Timková

Celý spor sa ťahá od roku 2017. Chemes tvrdí, že mu Nexis Fibers riadne neplatí. Firma vyrábajúca priemyselné vlákna sídliaca v humenskom priemyselnom parku však oponuje, že platia za energie oveľa vyššie ceny ako sú na trhu, vopred a ešte aj za to, čo reálne neodobrali! "Zaplatili sme im za ostatné 2 mesiace skoro o 530- tisíc eur navyše oproti ich požadovaným cenám. Aj napriek tomu nás tento víkend od energií odstavili," krúti hlavou riaditeľ Nexisu Ján Kučeravý. Chemesáci tak urobili napriek tomu, že súd vydal predbežné rozhodnutie, ktorým im prikázal riadne dodávať energie Nexisu. A podobné rozhodnutie pod hrozbou pokuty vydal nedávno aj Protimonopolný úrad SR. Napriek tomu energie firme netečú, 400 ľudí sedí doma a ich pracovné miesta sú v ohrození. 

O PROBLÉME ČÍTAJTE VIAC NA TOMTO ODKAZE.

Mohlo by vás zaujímať: