Mama nebohého Samka Darina (31) žila iba pre svoje dieťa. „Nič iné ma nezaujímalo, iba on. Venovala som mu celú svoju starostlivosť,” vraví smutne. Jej syn mal metabolickú poruchu, bol liečený v Bratislave, kam chodievali každé tri mesiace na kontrolu. „Tamojší lekári ma upozorňovali, že pri každom malom prechladnutí musím ísť k lekárom, lebo mu prudko stúpne amoniak, čo je pre neho nebezpečné a musí ihneď dostať glukózu,” opisuje.

Obrovský smútok zažívajú príbuzní mŕtveho Samka Oračka (†7) z Jakubian
Obrovský smútok zažívajú príbuzní mŕtveho Samka Oračka (†7) z Jakubian
Zdroj: Ingrid Timková

Preto keď jej chlapček dostal teplotu a silný kašeľ, šla s ním k lekárke. Dala mu antibiotiká a sirup, no liečba nezabrala. Teplota pretrvávala, museli ísť na pohotovosť, odkiaľ ich previezli do nemocnice v Starej Ľubovni. Tam ho hospitalizovali. „Dali mu paralen, obyčajnú infúziu a diazepan. Lenže ja som už videla, že je s ním zle. Bol hrozne ospalý, vôbec na mňa nereagoval. Sestričky sa ešte zo mňa smiali, prečo mu nedávam jesť. Lenže on vôbec nevnímal. Vyšetrenia na amoniak ukázali jeho zvýšenú hladinu, presne 77. Prosila som ich, aby s ním niečo robili, no povedali mi, že sa z toho vyspí. Preto som podpísala reverz s tým, že ho beriem do popradskej nemocnice,” dodáva Darina.

Zavolala rodičom, ktorí boli práve po pohrebe jej dedka, sadli do auta a na vlastné riziko previezli matku aj so synom do Popradu. Rodina už totiž s vysokou hladinou amoniaku u Samka mala skúsenosti. Normálna hladina je do 60 jednotiek, no on už mal aj 800. „Lenže bratislavskí a košickí lekári ho zachránili, lebo vedia, ako na takúto diagnózu. No tunajší mu nepodali ani glukózu a ani nás nedali previezť do Bratislavy,”hnevajú sa aj chlapčekovi starí rodičia, Darina (52) a Ladislav (55).