Jednu zo šarží vakcíny Infanrix hexa stiahol Štátny ústav na kontrolu liečiv začiatkom októbra. Ako príčinu uviedol potenciálnu mikrobiálnu kontamináciu výrobného prostredia, čo však vraj nemá vplyv na samotné produkty. Pacientov takéto látky údajne neohrozia.

Katka Skurcoňáková (27) z Novote si však myslí, že vakcína nie je bezpečná. Svojho trojmesačného synčeka nechala v januári zaočkovať práve tou šaržou vakcíny, ktorú nedávno stiahli z obehu. Maroško o tri dni zomrel. Katka je presvedčená, že dôvodom jeho smrti bola práve vakcína.

„Maroško bol zdravé dieťa. Je zvláštne, že sa mu stav odrazu drasticky zmenil práve po očkovaní,“ hovorí pochybovačne. Chlapček začal deň po očkovaní pokašliavať, čo nepovažovala za podozrivé ani detská lekárka. Keď ďalší deň dostal vysoké teploty, Katka s ním utekala na pohotovosť. Dostal antibiotiká.


KONIEC ŠŤASTIA: Katka prišla iba o trojmesačného syna.
Foto: MIROSLAVA DÍREROVÁ/Plus JEDEN DEŇ

Lenže keď prišli domov, mama na synovom telíčku objavila fľaky. Zostali v martinskej nemocnici, kde ju lekári pripravili na najhoršie. „Povedali mi, že má zápal mozgových blán. Avšak bacil, ktorý zápal spôsobuje, mu nenašli, lebo vraj rýchlo zmizne.“ Ráno Maroško zomrel.

Vakcína vraj bola v poriadku Katka sa s diagnózou lekárou neuspokojila. Dala všetko prešetriť. Ale neúspešne. Dokonca aj Štátny ústav na kontrolu liečiv v júli zhodnotil, že vakcína Infanrix hexa vyhovuje požiadavkám európskeho liekopisu.

„Zaujímavé však je, že odrazu presne túto šaržu stiahol ten istý ústav z obehu,“ podotkla nešťastná matka, ktorá po smrti svojho syna začala študovať všetko okolo vakcín.

Našla som veľa matiek, ktorým dieťa veľmi rýchlo ochorelo po očkovaní aj touto vakcínou. Neverím, že je to náhoda,“ pokrútila hlavou Katka, ktorá zvažuje, že opäť osloví kompetentných. „Mali by pripustiť, že vakcíny môžu mať nežiaduce účinky a očkovanie by nemalo byť povinné,“ dodala nešťastná matka.

Lekárka: Očkovanie by som nerušila

Martinská detská lekárka Danica Maňková sa po 34-ročnej praxi pozerá na očkovanie ako dobrú prevenciu. Dokonca lepšiu ako kedysi. „Dnešné deti dostávajú účinnejšie vakcíny proti desiatke závažných infekčných ochorení. Výskyt týchto chorôb výrazne klesol. Očkovanie nenarúša ich imunitu,“ povedala.


Danica Maňková
Foto: MIROSLAVA DÍREROVÁ/Plus JEDEN DEŇ

Preto si myslí, že podávanie vakcín by malo zostať povinné. „Rodičia nie sú lekári, aby vedeli uvážiť, čo je pre zdravie ich dieťaťa dôležité,“ tvrdí. Smrteľné následky po očkovaní sú podľa nej minimálne a považuje ich skôr za náhodu.

„Dieťa má často zárodok ochorenia v sebe dávno pred očkovaním. Lekár ho pritom nezistí. S očkovaním to určite nesúvisí,“ hovorí lekárka, ktorá sa s vážnymi nežiaducimi reakciami stretla len dvakrát. „Po očkovaní proti tuberkulóze deťom museli vyoperovať uzliny. Sú to len výnimky.“