Krajský  súd v Košiciach v pondelok zrušil uznesenie Okresného súdu Košice II. Ten v júli vyhovel žiadosti odsúdeného o podmienečné prepustenie na slobodu. Proti rozhodnutiu podal prokurátor sťažnosť a krajský súd ju teraz zrušil. Okresnému súdu uložil, aby vo veci znovu konal a rozhodol. "Proti tomuto uzneseniu ďalší riadny opravný prostriedok nie je prípustný," informovala TASR hovorkyňa košických súdov Anna Pančurová.

Borženský sa pokúsil dostať na slobodu už po tretíkrát, no dvakrát svoju žiadosť  o podmienečné prepustenie stiahol. Počas 18 rokov bol 8-krát disciplinárne odmenený, potrestaný nebol ani raz. "Správam sa slušne, tak, ako mi káže svedomie," vravel v máji pred senátom, ktorý zasadal v jednej z miestností väznice. S pohnutím v hlase dodal, že žije iba pre svoju 21-ročnú dcéru. "Ona mi dodáva silu, chcem jej byť oporou," vyhlásil s plačom a utieral si slzy. Dodal, že mu počas obdobia, kedy je za mrežami, zomrela mama, otec aj brat. Na otázku predsedníčky senátu, ako si predstavuje svoj život na slobode, uviedol: "Som väčšinovým vlastníkom bytu po rodičoch v Opinej. Chcem sa zamestnať, plánujem odísť do zahraničia, do Anglicka. Mám tam priateľov, som s nimi v kontakte, pomôžu mi." Dodal, že okrem nich a dcéry udržiava dlhoročné kontakty aj s priateľkou Máriou, s ktorou sa poznal ešte pred svojim uväznením. 

Dušan Borženský je za mrežami 18 rokov. Prešovský okresný súd mu vymeral súhrnný 23-ročný trest za spoluúčasť v prípade troch vrážd Jána Kromku a Karola Kolárika.  Boržu, ako ho prezývali jeho kumpáni, označovali v divokých 90-tych rokoch za bossa košického podsvetia. Nedávno sa priznal  aj k objednávke vraždy kosovského Albánca Fadila Pasjaču z roku 2000 a uzavrel dohodu o vine a treste s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry. Okresný súd Košice I ju v marci tohto roka schválil a upustil od uloženia súhrnného trestu vzhľadom na predchádzajúci výnimočný trest v prípade uvedených dvoch vrážd.

Väzenskí pedagógovia potvrdili udelenie pochvál počas pobytu Boržu vo väzení. Podľa nich sa skutočne správa slušne, počas celej doby sa raz dostal do konfliktu so spoluodsúdeným. Uviedli, že Borža športuje, navštevuje ústavnú knižnicu. "Patrí medzi dominantných odsúdených, svoje postavenie nezneužíva," dodali.