"Nechcem niesť zodpovednosť za to, že vedenie ministerstva vnútra politizuje políciu. Je to veľký krok späť. Zvážil som všetky možnosti, ktoré mi zákon ponúka. Premyslel som si svoj krok zo všetkých strán." píše na sociálnej sieti Milan Lučanský, ktorý zároveň povedal, že Mikulca ako ministra vnútra neuznáva.

"Musím povedať, že napriek silnej podpore môjho okolia, kolegov, rodiny, priateľov, nechcem ďalej spolupracovať so súčasným vedením Ministerstva vnútra SR. Nemám ich dôveru a oni zase nemajú tu moju. Spolupráca musí byť založená na vzájomnom rešpekte. Uznávam, že vnímam Romana Mikulca ako korektného človeka, ale neuznávam ho ako ministra vnútra." píše na facebooku odstupujúci šéf policajného zboru.

Lučanský bude na čele policajného zboru pôsobiť už iba do konca augusta. "Chcem sa poďakovať všetkým svojim kolegom, každému policajtovi a mojim priaznivcom za roky spolupráce. Po 30 rokoch v Policajnom zbore som sa rozhodol požiadať o uvoľnenie zo služobného pomeru k 31.8.2020." dokončil.

K situácii sa má vyjadriť aj priamo Lučanský, jeho vyjadrenie môžete sledovať ONLINE:

 

„Bola možnosť aj zotrvať tvrdohlavo na  svojom poste alebo čakať na zmenu zákona. Počty však hovoria jasnou rečou, poslanci by ma určite podporovali,“povedal Lučanský.

Lučanskému vadí aj politizácia polície. „Boli oklieštené aj moje personálne možnosti,“pokračoval. Na jednom z okresných riaditeľstiev napríklad kandidát na pozíciu prešiel výberovým konaním a splnil aj všetky ostatné podmienky, no nebolo mu dovolené nastúpiť do výkonu. Bol vyškrtnutý z viacerých komisií, ktoré zásadným spôsobom ovplyvňujú chod polície.

Viacero útvarov podľa neho začína pociťovať svoju nefunkčnosť a rôzne problémy. Svoje miesto chce prenechať kandidátovi, ktorý bude mať súhlas súčasnej vlády a bude môcť posunúť úroveň polície ďalej.

Lučanský predpokladá, že niektorí jeho kolegovia spravia podobný krok. „Týmto by som chcel vyzvať všetkých kolegov, aby ostali na svojich pozíciách,“povedal Lučanský s tým, že je potrebné, aby ľudia neodchádzali z polície. Zároveň naznačil, že ministerstvo už má viacero kandidátov na jeho náhradu.

V minulosti úzko spolupracoval aj s podpredsedom parlamentu Petrom Pellegrinim, ktorý v súčasnosti zakladá novú politickú stranu. „Neviem, či som stotožnený, aby som vstupoval do aktívnej politiky. Celý život som bol policajt,“povedal Lučanský.

Mohlo by vás zaujímať: