Nádherné prostredie zaplaveného kameňolomu obklopeného prírodou je oázou pokoja. Miestni sem radi chodia odpočívať, v lete poniektorí aj kúpať sa, čo je však na vlastné riziko. Že ide o skutočnú hrozbu, potvrdzuje fakt, že voda v lome sa stala osudnou viacerým kúpajúcim. V priebehu posledných pár dní hneď dvom mladým mužom. V júni sa tu utopil iba 18-ročný mladík, pred pár dňami aj 39-ročný potápač Matej Kovaľ. Smrť  si ho vzala v deň jeho narodenín!

FOTO MATEJA NÁJDETE V GALÉRII

Matej bol sympatický, inteligentný, citlivý a vzdelaný muž, ktorý vynikal vo svojom povolaní. Pochádzal  z umeleckej rodiny, no dal sa na technický smer. Bol úspešný informatik, venoval sa vývoju bezpečných leteckých systémov, patril v tomto odbore medzi špičku, spolupracoval s letiskami v mnohých svetových metropolách, no zostával skromným. Bol slobodný, nedávno si opravil dom. Keďže mal psychicky náročnú prácu, duševnú záťaž si kompenzoval športom, mal rád tanec, nadovšetko miloval dvoch krstných synov. "Od detstva ho fascinovala príroda, miloval vodu a tá nám ho aj vzala," povedala o svojom jedinom milovanom bračekovi užialená Annamária. Hodnotí ho ako opatrného človeka, ktorý vždy dbal na bezpečnosť, dodržiaval všetky pravidlá, bol vlastníkom potápačských certifikátov rôznych stupňov a zamerania. Ako jej opísali tragické minúty Matejovi kolegovia - potápači? Čítajte v popise fotky v GALÉRII tu. 

Mateja z vody vytiahli kolegovia - potápači, privolaní záchranári ho oživovali 40 minút. Žiaľ, bezúspešne. Výsledok súdnej pitvy Mateja bola smrť utopením, no vykonávajú sa aj ďalšie expertízy, znalci podrobujú skúmaniu aj jeho potápačský výstroj. 

Zaplavený kameňolom v Poprade-Kvetnici. V priebehu pár dní sa tu utopili dvaja mladí muži.
Zdroj: Ingrid Timková

 Miestni tvrdia, že znalí miestnych pomerov vedia, prečo je kúpanie vo vode nebezpečné. Viacerí nás presviedčali o tom, že v niektorých miestach dosahuje hĺbka aj 20 metrov. Navyše je jeho terén členitý, a hoci sa na jednom mieste jeho breh začína mierne zvažovať, už po pár krokoch má hĺbku aj štyroch metrov. 

Potápač opisuje možné príčiny tragédie

Profesionálny potápač Ján Kyška vraví, že prípad je oveľa zložitejší a zrejme išlo o súhru viacerých okolností: "Potápač nemá žiadnu čiernu skrinku na sebe, aby sme ju mohli analyzovať a zisťovať príčiny. Je tam veľa aspektov, ktoré sa mohli stať. Nedá sa generalizovať. Mohol mať problém s maskou, zdravotný problém, mohlo sa pod vodou stať niečo nečakané, čo nevedel okamžite vyriešiť, mohol sa zamotať do svojho výstroja, stratiť orientáciu, mohla tam byť nižšia viditeľnosť alebo dostal strach, rýchlo vystúpal na povrch a mohlo dôjsť k omdletiu. Ak totiž človek rýchlo zmení hĺbku, zlyhá telo, lebo stredné ucho sa pomýli a nastáva silný závrat, pri ktorom človek až odpadne. Ale tých príčin je naozaj veľké množstvo." Dodal, že ak sa v určitej fáze Matej rozhodol zrušiť ponor a chcel sa vrátiť späť na breh, mohol mať nejaký problém. Možno sa mu zle dýchalo, tieklo mu do masky, stratil orientáciu či urobil nejakú fatálnu chybu alebo nastal reťazec okolností, ktoré už nevie potápač kontrolovať. Potápanie je navyše netypická vec pre ľudský organizmus. Čo sa môže stať? Čítajte v GALÉRII v popise fotky. 

Prečítajte si tiež: