Pritom práve Polgári stál na čele skupiny väzňov, ktorí pri úteku z leopoldovskej väzenia chladnokrvne zavraždili päť väzenských dozorcov a jedného spoluväzňa, ktorý sa im postavil na odpor.

Súdni znalci z odboru psychiatrie a psychológie vykreslili Polgáriho, ktorý je za mrežami už 37 rokov, ako človeka, ktorého dlhoročný trest neprevychoval. Označili ho za egocentrického, chladného, bezcitného a narcistického človeka. Znalci sa zhodli, že v krízových situáciach sa správa skratovo, výbušne a agresívne, čo dokázal aj na súde, keď verbálne napadol jedného zo znalcov. Veliteľ kukláčov, ktorí v súdnej sieni väzňa strážili, vtedy požiadal o prerušenie pojednávania. Po zuby ozbrojená eskorta Polgáriho odviedla zo súdnej siene, aby sa upokojil. Po návrate bol až do skončenia pojednávania v reťaziach s putami na rukách. Polgári hodnotenie znalcov nazval osobným útokom voči jeho osobe. „Ja som sa vám otvoril a vy ma tu zhovadíte, cítim sa dotknutý,“ vyčítal teatrálne psychiatrovi. Pritom počas čítania znaleckých posudkov sa Polgári drzo usmieval, ako by sa ho to ani netýkalo.

Znalec: Je tam kráľom

„To je porucha osobnosti. Pejoratívny slovom to nazývame psychopatia,“ zhodnotil Polgáriho duševný stav dlhoročný súdny psychiater Svetozár Droba. „Nikdy v živote a nikde by mu nebolo tak dobre, ako mu je tam, kde je kráľom,“ doplnil znalec.

Polgárimu priťažilo aj hodnotenie z ilavskej väznice, kde mal takmer štyri desiatky disciplinárnych trestov.

V záverečnom vyjadrení pred senátom leopoldovský vrah oľutoval svoje zločiny. „Tragickú udalosť z Leopoldova som nikdy nepopieral. Viem, že som svojím konaním spôsobil smrť, nešťastie a smútok mnohým ľuďom. Svoju vinu nepopieram. Hlboko ľutujem, čo som vykonal. Bohužiaľ, zabil som človeka a ten skutok po zbytok života budem nosiť vo svojej duši. Prosím príbuzných, nech mi odpustia, čo som im spôsobil. Prosím aj Boha, aby ma zbavil duševných múk, ktoré prežívam,“ kajal sa Polgári.

Zmenil pohľad na svet?

Po zamietavom uznesení senátu Polgári trval na tom, že pre spoločnosť už nie je nebezpečný. „Po tých rokoch, čo by som mal byť nebezpečný, už mám na celý svet úplne iný pohľad, ako som mal voľakedy ako mladý chlapec,“ povedal neľútostný vrah.

Po vypočutí všetkých rečí sudca trenčianskeho senáta zamietol Polgáriho žiadosť o podmienečné prepustenie. O podmienečné prepustenie pôvodne žiadal aj Polgáriho kumpán z leopoldovského masakru Miloš Uriga. Na súd však neprišiel, pretože svoju žiadosť stiahol.

Ďalšie silné témy: