Dôvod bol zrejmý, súd zamietol sťažnosť prokurátora a obvinený Ladislav Kuľka odišiel z pojednávacej miestnosti ako slobodný muž. Prokuratúra pritom chcela na neho uvaliť kolúznu väzbu za minulotýždňové fyzické násilie na poli nad Vyšným Tvarožcom. Napadnutý farmár Ivo Belejčák tvrdí, že keď mu prišiel pokosiť jeho lúku a on mu chcel v tom zabrániť, sadol za volant jeho auta, vyštartoval priamo na neho a on skončil na kapote. Nasledovala mela, piati muži zvalili farmára na zem. Všetko si nakrúcal na mobil, ten mu však z ruky vytrhli a nevrátili. Spôsobili mu zranenia, je práceneschopný. 

Ivo Belejčák hospodári na poliach pri Bardejove.
Ivo Belejčák hospodári na poliach pri Bardejove.
Zdroj: FB

“To sú presne praktiky obvineného. Nadránom, okolo druhej - tretej, príde pokosiť lúku, aby sme nemali krmivo pre zvieratá a zlikvidoval nás. On nemá vzťah k pôde, iba k dotáciám,” vravia Ján Juriš (49) a Jozef Čabala (31) z Giraltoviec (okres Svidník). Boli súčasťou výpravy farmárov z východu, Oravy i Kysúc, ktorí prišli pred súd vyjadriť svoj hnev nad systémom, ktorý umožňuje dvojité deklarovanie práv užívania k pozemkom a chráni tých, ktorí im križujú parcely a nerešpektujú platné nájomné zmluvy. Tvrdia, že práve z toho pramenia spory na poliach. “Zákony boli v minulosti prispôsobované tak, aby vyhovovali veľkým farmárom. Agrobaróni bránia užívania majetku tým, ktorí ho vlastnia. Lebo platí právny predpis, že na pozemok má právo ten, kto ho užíva a nie vlastník,” vraví Jaroslav Jánoš z Iniciatívy poľnohospodárov. On sám má platné nájomné zmluvy k pozemkom, ale nevie sa k nim dostať. “Máme podpísané zmluvy s vlastníkmi, ktorí im v minulosti dali výpovede zo zmlúv a nájom podpísali s nami. Lenže podvodníci to nerešpektujú a od štátu berú dotácie,” opisujú spôsob blokácie. Zhodli sa, že v každom regióne ide o rovnaký systém modusu operandi. "Dokedy budeme čakať na zmenu legislatívy? Kým niekto niekoho nezabije," spytuje sa nazlostený Ján Cenkner z Lastomíra (okres Michalovce), ktorý vraví, že pôvodom všetkých bitiek je snaha mať v držbe veľké množstvá hekrátov a dostávať za ne státisícové dotácie a pritom neobrábať pôdu, iba ju raz do roka zmulčovať.  "Za týchto podmienok si budú musieť farmári, ktorí chcú na poli hospodáriť, namontovať namiesto lyžice na traktor guľomet," zúri. 

Vravia, že trestné oznámenia sú zbytočné. “Pred dvomi rokmi išli po tom pánovi, ktorí nás blokuje, bratislavskí policajti z národnej kriminálnej agentúry, deň predtým vedel, že mu prídu zabúchať na dvere, odišiel do Lotyšska,” krúti hlavou J. Juriš. Jeho kolega J. Čabala u obvineného pracoval 8 rokov, výpoveď dostal po tom, ako spolu s bratmi požiadal o vrátenie pozemkov patriacich ich rodine.

Neuveríte, koho šupli policajti po jednom incidente za mreže. Viac čítajte na ďalšej strane.