Humenská policajtka Zuzana (34), jej mama rómska aktivistka Jarmila (55) a otec Dušan (62), v tom čase mestský policajt, napadli Sninčanov Filipa a Veroniku po tom, ako do nich dvojica nechtiac drgla nákupným vozíkom počas nakupovania. Vonku pred obchodným domom si ich počkali a zbili. “Obkľúčili nás. Ja som dostala výchovnú facku a Filip dostal päsťami do tváre. Najintenzívnejšie to bolo zo strany staršej a tej policajtky,” opisovala vystresovaná Veronika. Filip mal krvné podliatiny a odreniny čela, ucha, nosa. Liečil sa 7 dní. Veronike pomliaždili tvár, podvrtli zápästie, tiež sa liečila pár dní. Znalec potvrdil, že zranenia zodpovedajú tomu, ako skutok opisujú.

Najprv podarenú trojicu sudca Ivan Roháč oslobodil. No prokurátor sa odvolal a pokuazoval na to, že v odôvodnení rozhodnutia sa sudca viac venoval dôkazom “v prospech obžalovaných či na nezávažnosť ujmy poškodených a nezohľadnil fakt, že vzhľadom na spoločenské postavenie a pracovné zaradenie Zuzany je takéto jej konanie opovrhnutiahodné.”

Krajský súd dal prokurátorovi za pravdu, rozsudok zrušil a prikázal sudcovi znova vo veci konať. A ten nepochopiteľne vylúčil verejnosť napriek tomu, že Zuzana je verejným činiteľom. A ešte jej aj toleroval viaceré ospravedlnenia pre neúčasť. Takto čas plynul ďalšie dva roky. A Zuzana počas celého svojho osemročného stíhania pôsobila v polícii napriek tomu, že obivnení policajti sú postavení mimo službu. No jej vtedajší nadriadený to nepovažoval za potrebné. A tak raz sedela na lavici obžalovaných sama, inokedy na súd sprevádzala zločincov. V priebehu stíhania bola riešená aj disciplinárne, keď v službe nepustila televíznu redaktorku pri natáčaní reportáže na chodbu súdu. 

Zrazu videl trestný čin tam, kde predtým nie

Teraz ten istý sudca dospel k záveru, že konanie všetkých troch naplnilo znaky trestného činu výtržníctva a všetkých troch zhodne uznal za vinných. Uložil im peňažný trest vo výške 200 eur. Vraj iný trest by už v tomto prípade neplnil generálnu prevenciu. Uviedol Roháč pri vyhlasovaní rozsudku. 

Trojica je v Snine známa medzi obyvateľmi mesta ako tí, ktorí terorizujú mesto a všade sa oháňajú rómskou diskrimináciou. Často používajú vulgárne gestá, sú drzí a arogantní, provokujú iných. “To je u nich normálne,” vraví bývalý legionár Jozef Staviščák, ktorý mal s touto rodinou spor. Z posudku znaleckého ústavu psychológie a psychiatrie vyplýva, že Zuzana a Jarmila majú prejavy agresie, nízku frustračnú toleranciu a sklon k urážlivosti. U Dušana znalci poukázali na jeho sklon k hostilnému a agresívnemu reagovaniu. Jarmilu hodnotí prokurátor vzľadom na jej odpis z registra trestov ako špeciálnu recidivistku.

Rozsudok humenského okresného súdu zatiaľ právoplatný nie je. A tak si môže Zuzana naďalej obliekať uniformu. “Polícia sa k danej veci vyjadrí až keď bude rozsudok právoplatný,” uviedol prešovský krajský policajný hovorca Igor Pavlík.