Pred súdom dnes vypovedali dvaja z poškodených chlapcov, v súčasnosti už 24-roční mladíci. Mali sa tak odstrániť rozpory v ich výpovediach z prípravného konania a neskôr na súdnom pojednávaní.

Na mnohé z toho, čo sa na policajnej stanici dialo, sa však svedkovia už nepamätali. "Neviem, nepamätám si, sú to už roky a ja sa na to snažím zabudnúť," uviedol jeden z nich.

Druhý zopakoval, ako sa museli na pokyn policajtov fackovať a bozkávať, taktiež si však viaceré veci nepamätal. Na otázku advokátky, či vie, čo sú "rozpory", odpovedal: "Nie."

Podľa obhajoby sa na pojednávaní rozpory nepodarilo odstrániť. Prokurátor Rastislav Remeta pripomenul značný časový odstup od udalosti.

"Zo šiestich poškodených boli tri osoby mladšie ako 15 rokov, teda bol to pre nich zrejme aj silný negatívny zážitok. Preto je možné, že došlo u nich k niektorým výpadkom pamäťových stôp, resp. niektorých skutočností, ale uvedené otázky boli posúdené znalcom psychológom a psychiatrom," reagoval pre novinárov.

Hlavné pojednávanie s ďalším dokazovaním bude pokračovať v polovici mája. Obžaloba a obhajoba si majú už pripraviť záverečné reči. Šesť rómskych chlapcov zo sídliska Lunik IX vo veku desať až 16 rokov predviedli policajti 21. marca 2009 na Obvodné oddelenie Policajného zboru (PZ) Košice - Juh pre podozrenie z lúpežného prepadnutia dôchodkyne.

Podľa obžaloby a medializovaného videozáznamu, ktorí si policajti mali robiť mobilnými telefónmi, muži zákona chlapcov ponižovali, vysmievali sa im, nútili ich dávať si navzájom facky či vyzliecť sa donaha.

Prokuratúra obžalovala desať policajtov zo zneužívania právomocí verejného činiteľa, štyroch z nich aj z vydierania. Obžalovaní vinu odmietli. Na súd dnes neprišiel ani jeden z nich, všetci však súhlasili s pojednávaním v ich neprítomnosti.

Podľa pôvodného rozsudku okresného súdu z februára 2015 predložené dôkazy nepostačovali na uznanie viny. Dôkazy nesvedčili ani pre jednoznačný a nespochybniteľný záver, že sa skutok stal tak, ako ho žaloval prokurátor. Zostrihaný videozáznam podľa súdu nebol získaný zákonným spôsobom a ako dôkaz ho nepripustil. Do skončenia prebiehajúceho hlavného pojednávania prokurátor navrhol pribrať znalca z odboru elektrotechnika.

Posúdiť by mal obsah DVD záznamu a charakter jeho zhotovenia, ako aj zodpovedať otázky, či došlo k nejakému zmanipulovaniu zachyteného deja. Súd o tomto návrhu zatiaľ nerozhodol.