Deväť mužov a jedna žena bolo obžalovaných zo zneužívania právomocí verejného činiteľa, štyria z nich aj z trestného činu vydierania. K činu malo dôjsť v marci 2009 na policajnej stanici v Košiciach. Odvolací súd vytkol napadnutému výroku rozsudku nejasnosť a neúplnosť jeho skutkových zistení.

Šesť rómskych chlapcov zo sídliska Luník IX vo veku desať až 16 rokov predviedli 21. marca 2009 policajti na Obvodné oddelenie Policajného zboru Košice - Juh pre podozrenie z lúpežného prepadnutia dôchodkyne. Podľa medializovaného videozáznamu, ktorí si policajti mali robiť mobilnými telefónmi, chlapcov ponižovali, vysmievali sa im, nútili ich dávať si navzájom facky či vyzliecť sa donaha. Policajti mali deti podľa obžaloby aj biť, vulgárne im nadávať či huckať na ne služobné psy. Ďalšiemu podľa obžaloby jeden z policajtov priložil k hlave pištoľ a spýtal sa ho, či chce, aby ho zastrelil. Ten istý obvinený mal Rómovi prikázať, aby mu oblízal topánku a potom, aby lopatou udrel iného z mladíkov, čo aj urobil.

O pár dní neskôr vyšetrovateľ inšpekcie Ministerstva vnútra (MV) SR v súvislosti s incidentom ohľadne šikany rómskych chlapcov v Košiciach obvinil siedmich policajtov z trestných činov zneužívania právomoci verejného činiteľa a vydierania. Šiesti z nich už boli prepustení z Policajného zboru. Siedma obvinená policajtka je v súčasnosti práceneschopná, ale personálne konanie o prepustení voči nej bolo začaté. Obvinenie sa neskôr rozšírilo o ďalších troch policajtov, teda obvinených je desať.

Hlavné pojednávanie sa začalo 5. novembra 2010 pred Okresným súdom Košice II s desiatimi policajtmi, ktorých Generálna prokuratúra SR obžalovala zo zneužívania právomocí verejného činiteľa a štyroch z nich aj z vydierania v prípade šikanovania rómskych detí na policajnej stanici, ktoré si nahrali na mobilné telefóny. V prípade dokázania viny pred súdom by im hrozil trest štyri až desať rokov väzenia.

Ako svedok v kauze šikanovania rómskych detí na policajnej stanici v Košiciach vypovedal v auguste 2014 investigatívny novinár Tom Nicholson, ktorý o prípade písal ako prvý novinár. CD-disk s predmetnými videonahrávkami dostal Nicholson do redakcie denníka Sme poštou. Videonahrávku, ktorá zachytávala ponižovanie chlapcov, súd ako dôkaz nepripustil s odôvodnením, že nebol získaný zákonným spôsobom. Obžaloba tak bola odkázaná najmä na výpovede svedkov. Obžalovaní expolicajti vinu naďalej odmietali.

Oslobodzujúci rozsudok v kauze šikanovania rómskych chlapcov vyniesol Okresný súd Košice II vo februári 2015. "Súd zhodnotil, že dôkazy nepostačujú na uznanie viny, a to ani u jedného z obžalovaných, a dokonca dôkazy nesvedčia ani pre jednoznačný a nespochybniteľný záver, že sa skutok stal tak, ako ho žaloval prokurátor, prípadne s menšími obmenami pri zachovaní totožnosti skutku," uviedla sudkyňa po vynesení rozsudku. Krajský súd však tento oslobodzujúci rozsudok zrušil.

Pred rokom v máji Okresný súd Košice II v kauze šikanovania rómskych chlapcov opätovne vyniesol oslobodzujúci rozsudok. "Nebolo dokázané, že sa stal skutok, pre ktorý sú obžalovaní stíhaní," uviedla sudkyňa vo verdikte. Prvostupňový súd tak zopakoval rozsudok z februára 2015. Prokurátor opäť oznámil, že podáva odvolanie.

V apríli tohto roka košický krajský súd sa na verejnom zasadnutí zaoberal kauzou šikanovania rómskych chlapcov, ku ktorému malo dôjsť v marci 2009 na policajnej stanici v Košiciach. Okresný súd v prípade vlani oslobodil desať vtedajších policajtov obžalovaných zo zneužívania právomocí verejného činiteľa, proti čomu sa prokurátor odvolal. Rozhodnutie odvolacieho súdu vo veci malo padnúť 4. mája.

Na piatkový verdikt reagovala mimovládna organizácia Poradňa pre občianske a ľudské práva, ktorá poškodeným rómskym chlapcom sprostredkováva bezplatnú právnu pomoc. Podľa ich právnej zástupkyne Vandy Durbákovej rozhodnutie krajského súdu svedčí o tom, že prvostupňový súd pri rozhodovaní v kauze dlhodobo zlyháva. "Zodpovedné štátne orgány sú pritom podľa medzinárodného práva povinné v takýchto prípadoch spravodlivo a bez prieťahov v primeranej lehote rozhodnúť. Je nemysliteľné, aby súdne konanie v takýchto prípadoch trvalo skoro desať rokov," uviedla advokátka. Bez ohľadu na to, ako a kedy slovenské súdy právoplatne rozhodnú, už dnes je podľa nej možno povedať, že nedokázali poskytnúť poškodeným účinný prístup k spravodlivosti.