Lukáš Hrúza (15) absolvoval druhú náročnú operáciu. Mladý chlapec, ktorý mal v hlave nádor, bol v piatok prepustený z nemocnice, píše denník SME.  

Lukáš bol hospitalizovaný v Národnom ústave detských chorôb na bratislavských Kramároch, kde dostával špecializovanú pooperačnú starostlivosť. Po prvej operácii mu v hlave zostal zvyšok nádoru. V detskom ho vtedy operoval neurochirurg Robert Chrenko. Odborníci vrátane Šteňa sa zhodujú, že nádor sa nemusí podariť odstrániť hneď na prvýkrát. Na druhú operáciu musel čakať približne dva mesiace.

Čo sa vlastne stalo?

Lukášovi zistili v lete nádor na mozgu a okamžite ho operovali. Operácia dopadla dobre a matke povedali, že sa síce nepodarilo odstrániť celý nádor, ale to sa vyrieši „ďalším drobným zákrokom".

Matke sa pre istotu začiatkom septembra obrátila na kliniku neurochirurgie L. Dérera a na profesora Juraja Šteňa. Rodičia chceli, aby Lukáša operoval on. Riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela s tým však nesúhlasil. 

Kliniky sa medzi sebou nevedeli dohodnúť a konflikt nakoniec riešila samotná ministerka Kalavská. Odvolala Juaraja Štena ako hlavného odborníka Ministerstva zdravotníctva SR pre neurochirurgiu a uviedla, že matka sa má rozhodnúť sama, kde jej syna budú operovať. Lukáša nakoniec minulú stredu operoval Juraj Šteno.