Oporou v ťažkej chvíli jej boli dcéra a syn. Silné emócie zvládali pri pohľade na obvineného Juraja H. (28) veľmi ťažko, dokonca sa neubránili slzám. S verdiktom, že zostáva za mrežami, sú spokojní, útočníkovi však neodpustia.

Juraj sa tváril ľútostivo. „Veľmi ma to mrzí a do konca života si to budem vyčítať,“ znel odkaz obvineného z Dunajskej Stredy rodine nebohého Henryho. Ten skonal 31. mája, len päť dní po tom, ako sa nechtiac zaplietol do konfliktu na Obchodnej ulici. Juraj mal obťažovať jeho kolegyne a to, že sa ich Henry zastal, sa mu stalo osudným.

Podľa videa, ktoré incident zachytáva, útočník surovo kopol Henryho do hlavy a ten sa zviezol bezvládne k zemi. Potom si naňho víťazoslávne vyložil nohu, kým sa k ubitému mužovi zbehla partia záchrancov a začal sa boj o jeho život.

Henryho mama, sestra a brat sa o jeho smrti dozvedeli počas letu na Slovensko. „Chce sa mi plakať! Udržiavam emócie a teraz, keď som ho videla, zlomilo mi to srdce, pretože on napadol môjho brata,“ povedala po súde užialená Henryho sestra Mina. Brata počula naposledy len pár hodín predtým, ako ku krvavému incidentu došlo.

Henryho príbuzní neskrývali emócie. Za podporu verejnosti sú vďační, no žiadajú spravodlivosť.
Henryho príbuzní neskrývali emócie. Za podporu verejnosti sú vďační, no žiadajú spravodlivosť.
TONY ŠTEFUNKO

Z posledného rozhovoru s ním ju stále mrazí. Rodina priznala, že v ťažkých časoch si veľmi cenia podporu verejnosti. Henryho kolegovia sa dokonca rozhodli pomôcť aj finančne. Zorganizovali zbierku, za tri dni sa vyzbieralo už takmer 15–tisíc eur. Príbuzní však najviac túžia po spravodlivosti.

Útočník Juraj, ktorý sa na sociálnych sieťach neraz pochválil fotografiami hraničiacimi s neonacizmom, po piatkovom súde tvrdil, že úmyselne nekopal a útok si nepamätá. Podľa našich informácií si privyrábal na stavbách, agresívny bol najmä, keď si vypil. Či tomu bolo tak aj v čase útoku, nevedno. Polícia sa o prítomnosti alkoholu v krvi u útočníka odmietla vyjadriť.

Zostáva vo väzbe

Napriek tomu, že Juraja hneď po útoku polícia zadržala, okresný prokurátor dôvod na väzbu nevidel. To vyvolalo obrovskú vlnu protestov verejnosti. Po tom, ako Henry v nemocnici zraneniam podľahol, však polícia čin prekvalifikovala z trestného činu výtržníctva na zločin zabitia a sudca v pondelok napokon rozhodol, že Juraj zostane vo väzbe.

„Dôvodom je, aby obvinený nepokračoval v trestnej činnosti. Rozhodnutie je právoplatné, keďže obvinený ani prokurátor nepodali proti verdiktu sťažnosť,” priblížil hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak. Jurajovi hrozí 12-ročný trest za mrežami.

Preteky politikov

Ku kontroverznému priebehu prípadu sa vyjadril aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Reagoval na komentáre politikov, ktorí postup prokuratúry kritizovali. „Je smutné, že ich reakcie prichádzajú po týždni a pripomínajú skôr ,preteky’, kto skôr a viac túto tému zneužije, namiesto toho, aby vyzvali kompetentné orgány k obmedzeniu násilia v hlavnom meste,“ povedal. Dodal, že začali skúmať postup okresného prokurátora, ktorý Juraja pustil na slobodu. V prípade, že zistia pochybenia, plánujú vyvodiť zodpovednosť.

Advokát Andrej Schwarz vysvetlil, že konanie prokuratúry nie je možné hodnotiť bez detailnej znalosti situácie. „Takéto prípady sa posudzujú individuálne. Okolnosti tohto činu, najmä veľkú brutalitu útoku, nie je možné ignorovať pri posudzovaní, či je daný dôvod väzby,“ uviedol.

Prečítajte si aj:

  • VIDEO brutálneho útoku Juraja na Filipínčana Henryho: Pozor, zábery sú len pre silné povahy!
  • AKTUÁLNE Sudca definitívne rozhodol o osude muža, ktorý ubil Filipínca Henryho (†36): Rodina si vypočula mrazivý odkaz
  • Čižnár si nedával servítku pred ústa: Ostrá KRITIKA ministra spravodlivosti kvôli SMRTI Filipínca

Myslíte si, že politici zneužívajú túto obrovskú tragédiu k svojmu prospechu? Dajte nám vedieť do komentárov...