Problémy sa začali vlani v septembri. Matka si všimla, že keď prišla vyzdvihnúť chlapca zo zariadenia, tento bol v mokrej a špinavej plienke. "Vyzeralo to, ako keby bol neprebalený takmer celý deň. Syn bol nervózny a keďže nerozpráva, veľmi kričal. Práve tak prejavuje nespokojnosť a diskomfort,“ vysvetľuje Danielle.

Spútaný na wecku

Neskôr si všimla, že Simon je vyľakaný a strháva sa pri každom dotyku. V chladnejších mesiacoch ho našla uzimeného, triasol sa ako osika. „Personál mi povedal, že s ohľadom na to, že ich je málo, nemôže ho nikto z personálu strážiť počas toho, čo je na toalete, preto ho priväzovali o radiátor, aby nespadol. Mäkký šál na tento účel som neskôr doniesla ja z domu. Nevedela som však pochopiť, prečo je syn pri odchode domov premrznutý na kosť. Dozvedela som sa, že chlapca nechali sedieť na mise pri otvorenom okne aj v mínusových teplotách neraz aj zhruba hodinu. Bol preto často chorý, keďže prechladol,“ pokračuje matka v opise neľudského zaobchádzania s vážne postihnutým synom. Hovorí, že na základe jej protestov okno potom otvárali až po použití toalety.

Simon utrpel po páde v zariadení úraz. Na brade mal hlbokú tržnú ranu, ktorú musel lekár šiť.
Simon utrpel po páde v zariadení úraz. Na brade mal hlbokú tržnú ranu, ktorú musel lekár šiť.
Zdroj: archív rodiny

Dva úrazy

Myslela si, že personál ju už nemôže prekvapiť ďalšími zverstvami. Mýlila sa. „Počas štyroch mesiacov syn mal dva vážne úrazy. Jeden utrpel v máji, kedy sa pošmykol na mokrej podlahe a natrhol si šľachy v kolene,“tvrdí mama. K druhému vážnemu zraneniu chlapca došlo v septembri tohto roku. „Jedna z pracovníčok mi povedala, že v snahe zabrániť synovi, aby si hrýzol ruky mu tieto priviazali ku kolenám. Simon takto spútaný, pri chôdzi v predklone sa prevážil dopredu a spadol na dlažbu. Zranil si bradu na ktorej mal zhruba 4-centimetrovú tržnú ranu, ktorá si vyžiadala šitie!“

V Domove sociálnych služieb SČK na Bocatiovej v Košiciach vedenie odmieta inštalovať kamerový systém.
V Domove sociálnych služieb SČK na Bocatiovej v Košiciach vedenie odmieta inštalovať kamerový systém.
Zdroj: TASR

Článok pokračuje na ďalšej strane. Čítajte o námietkach vedenia ku kamerám, o návode na použitie hračiek...