Problémy s agrodotáciami na východnom Slovensku sa prevalili po vražde novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Roškovej spoločnosťou Agro Porúbka, predtým zvanej Gard, pôsobiacej v sobraneckom regióne, sa Národná kriminálna agentúra (NAKA) začala zaoberať na pokyn prokurátora z odboru ekonomickej kriminality Úradu špeciálnej prokuratúry ešte v marci minulého roka. Portál Aktuality.sk teraz informoval, že došlo ku zásadnému posunu.

Rošková aj jej firma čelia obvineniu zo subvenčného podvodu a poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev. Vyšetrovateľ vzniesol obvinenie krátko pred Vianocami, či je priamo obvinená aj Rošková polícia reagovala vyhýbavo. „V decembri minulého roku vyšetrovateľ národnej protikorupčnej jednotky obvinil dve fyzické a jednu právnickú osobu zo zločinu poškodzovania finančných záujmov Európskej únie a prečinu subvenčného podvodu,"uviedol hovorca policajného prezídia Michal Slivka. 

Štát chce peniaze späť

Podľa Denníka N mala Roškovej firma poberať agrodotácie aj na pozemky, ktoré nevlastní a neobhospodaruje, okrem iného aj na dedinské letisko.  Po kontrole si Pôdohospodárska platobná agentúra  (PPA) pýta peniaze späť. Zistilo sa totiž, že si Rošková pýtala dotácie na celkovo 470 hektárov, no pritom išlo o malé pozemky, dovedna 170 plôch roztrúsených po celom východnom Slovensku.

Na "grófkine" praktiky upozorňovali farmári z východu z dlhší čas. Podľa nich brala dotácie od štátu aj na ich pozemky a musela mať informácie z interných zdrojov  PPA, aby vedela, na ktoré cudzie pozemky si má o dotácie požiadať.  „Predpokladáme, že žiadateľ musel mať špecifické informácie a veľmi presne poznal systém poľnohospodárskych podpôr,“ vyjadril sa generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch ešte koncom marca. Po medializácii PPA skontrolovala v informačnom systéme všetky priame platby Roškovej firmy a skontrolovala všetky konkrétne plochy. Vina padla na Výskumný ústav pôdoznalectva a ochrany pôdy, ktorý mal zlyhať pri aktualizácii plôch ortofotomáp a chybne na nich vykazovať, že parkovisko je orná pôda.