Exminister obrany Martin Glváč (Smer-SD) podal trestné oznámenie na novinárov z Denníka SME a Denníka N. Ide o články, v ktorých bola zverejnená jeho osobná komunikácia s obvinenými v prípade vraždy Jána Kuciaka Marianom Kočnerom a Alenou Zsuzsovou. Informoval o tom portál Denníka SME.

Osobnú komunikáciu získali slovenské médiá od medzinárodnej siete investigatívnych novinárov v Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP.org), ktorá ju má zo spisu k vražde.

S novinármi jednotlivých redakcií sa v týchto dňoch začali výsluchy. Za porušenie paragrafu o porušení listového tajomstva im hrozia najviac dva roky väzenia.

Okrem toho maá Glváč žiadať v trestnom oznámení aj stíhanie všetkých ďalších osôb, ktoré mali do spisu prístup. Ide o vyšetrovateľov, advokátov aj prokurátorov. Denník SME uvádza, že Glváč mal trestné oznámenie doručiťpriamo do rúk generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára.

Zaujímavosťou je, že Martin Glváč sa už v trestnom oznámení nesnaží jeho komunikáciu s Kočnerom a Zsuzsovou vyvrátiť.

V prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vyšla na povrch komunikácia obvinených Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej s Martinom Glváčom. Ten komunikoval s Kočnerovou volavkou Zsuzsovou, ktorá naňho ala zierať kompromitujúci materiál. V telefóne ho mala uloženého ako "Maznák", a posialala mu aj vyzývavé fotografie."Si božsky krásna a zaslúžiš si hýčkanie a opateru!" písal jej Glváč.

"Do rúk" a "k rukám"

V článku s názvom Glváč by trestal médiá, redaktor píše: „Glváč oznámenie podal priamo do rúk generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára tesne pred voľbami.“ Toto tvrdenie ďalej rozširuje denník SME aj v komentári s názvom Glváč  to nepochopil: „Odmyslime si okolnosti, že oznámenie podal krátko pred voľbami priamo do rúk generálneho prokurátora.“

V týchto tvrdeniach redaktori navádzajú čitateľa k presvedčeniu, že Martin Glváč prišiel priamo za generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom a dal mu osobne do rúk trestné oznámenie na dotknuté médiá. Toto podsúvané tvrdenie je klamlivé.

„Trestné oznámenie bolo osobne podané do podateľne Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky dňa 24.2.2020. Keďže bolo na podaní napísané – K rukám generálneho prokurátora SR JUDr. Jaromíra Čižnára, toto podanie bolo z podateľne odstúpené do kancelárie generálneho prokurátora SR dňa 26.2.2020. Trestné oznámenie bolo postúpené na ďalšie konanie trestnej námestníčke (prvej námestníčke) generálneho prokurátora, následne na trestný odbor GP SR. Takáto je bežná prax zákonný postup. Je teda zásadný rozdiel, keď niekto napíše – tvrdí, že podal trestné oznámenie priamo do rúk generálneho prokurátora, alebo adresovať trestné oznámenie k rukám generálneho prokurátora, čo mimochodom, robí 99 percent oznamovateľov," informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.