Aj výnimky...

Niektoré otázky ostali nepovšimnuté. „ZVJS je oprávnený poskytovať konkrétne info o väznených len zákonom stanoveným orgánom v rozsahu nevyhnutnom na plnenie ich úloh,“ dôvodí Kacvinská „Vzhľadom na to, že nedisponujeme súhlasom dotknutej osoby, nie sme oprávnení poskytnúť info týkajúce sa súkromia osoby,napísala hovorkyňa.

Naozaj len dvakrát?

Dodala, že v zmysle zákona má každý odsúdený právo najmenej dvakrát mesačne telefonovať 20 minút za presne určených podmienok prostredníctvom ústavného telefónu najviac piatim blízkym osobám, pričom meno, priezvisko, adresu a telefónne číslo uvedie v písomnej žiadosti. „Riaditeľ ústavu môže v odôvodnených prípadoch povoliť odsúdenému telefonáty aj s inou ako blízkou osobou,“ uvádza sa v stanovisku, pričom je možné zaznamenávať hovor. Výnimkou je komunikácia s obhajcom. „Záznam ďalej obsahuje aj údaje o volaných číslach, čase a dĺžke hovoru a pretelefonovanej sume, ktorú znáša odsúdený,“ uzavrela hovorkyňa.

Viac fotografií nájdete TU>>>

Rovní a rovnejší?

Že v prípade Mikuláša Černáka to zrejme funguje trochu ináč, naznačuje to, na čo poukázal náš zdroj. Na stránke produkčnej spoločnosti je uvedené, že Černák môže z leopoldovskej väznice volať na päť schválených čísel, z ktorých jedno patrí scenáristovi Miroslavovi Šifrovi. „Volávajú si často, na telefóne spolu strávili už hodiny, volali si aj na Štedrý deň,“ znie nie príliš kóšer informácia tvorcov.

Desivé spomienky

To, že práve so Šifrom si odsúdený toľko vyvoláva, je podľa zdroja, ktorý nás upozornil na natáčanie i zvláštne okolnosti okolo doživotne odsúdeného Černáka, pochopiteľné. „Medzi ich životmi je istá paralela. Nielen v tom, že obidvaja pochádzajú z Horehronia (Šifra z Vernára a Černák z Telgártu – pozn. red.), pričom obce sú vzdialené od seba len pár kilometrov, ale Miro, keď už sa prevalilo, na čom pracuje, v nejakom rozhovore povedal, že sa mu vybavujú v mysli spomienky na tie roky, keďže zhodou okolností chodieval každý deň do školy okolo hotela, kde zavraždili bývalého policajta Gustava Slivenského,“ povedal náš zdroj.

Po kliknutí TU sa dozviete o podpisovej akcii v prospech Černáka. Hlasujte v našej ankete >>>