Minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO) by mal začať rázne konať a riešiť kontamináciu v areáli bratislavského Istrochemu. Vyzýva ho na to mimoparlamentná strana Spolu, ktorá v stredu (3. 6.) zverejnila výsledky prieskumu odtajneného po desiatich rokoch.

Ekologická katastrofa

"V skutočnosti môžeme hovoriť takpovediac až o chemickom 'kokteile' z látok, ktoré sú nám dobre známe, ale reálne došlo aj k ich zmiešaniu," uviedla odborníčka na životné prostredie za stranu Spolu Tamara Stohlová s tým, že medzi látky napríklad patria atrazín, toulén, arzén, olovo či benzén a je všeobecne známe, že sú nebezpečné pre ľudské zdravie, mnohé z nich sú karcinogénne alebo spôsobujú iné závažné ochorenia. 

„Samotní autori popisujú, že na viacerých lokalitách bolo cítiť silný chemický zápach, ktoré bolo ťažké uniesť. Vrty odhalili v zemi fialové polia s tekutými látkami, bielu vrstvu pesticídov, alebo štrkopiesky s mocným organickým zápachom,“ uviedla podľa portálu Aktuality Stohlová zážitky výskumníkov.

Prieskum podľa Stohlovej preukázal znečistenie v takom rozsahu, aký nikto neočakával a podľa jej slov môžeme hovoriť o "ekologickej katastrofe". Súčasťou zverejnených správ od prieskumnej firmy bol aj predpokladaný model šírenia kontaminácie, ktorý ukazuje posun od daného miesta Istrochem až po kontakt s Malým Dunajom a predpokladaný ďalší posun smerom na Žitný ostrov.

„Dnes môžeme hovoriť o znečistení medzi Kuchajdou a Zlatými pieskami, to znamená na úrovni Trnávky, Ružinova a Vrakuňu, kde sa predpokladá, že dôjde ku kontaktu s Vrakunskou skládkou a prípadnými ďalšími chemickými reakciami,“upozornila Stohlová.

Podľa slovenskej legislatívy musí byť takýto prieskum 10 rokov od uskutočnenia výskumu utajený. Podľa podpredsedu strany Spolu Erika Baláža je zarážajúce, že štát o tomto znečistení vedel už najmenej 10 rokov.

Firma Istrochem vyrába pesticídy, hnojivá, kesalinu sírovú, gumárenské chemikálie trhaviny, pričom k znečisťovaniu malo údajne dochádzať po celú históriu výroby. 

Budaj chce zmenu v legislatíve

Minister životného prostredia SR Ján Budaj považuje za nevyhnutné novelizovať zákon a nedovoliť súkromným spoločnostiam zatajovať výsledky prieskumu, potvrdzujúce kontamináciu pôdy a vôd. "Rezort odštartuje práce na legislatívnej zmene. V prípade, že ide o ohrozenie životného prostredia či zdravia, je absurdné, aby mal súkromník možnosť správu utajiť,"zdôraznil Budaj.

Ocenil zároveň zvýšenú pozornosť, ktorú verejnosť, ale i politici venujú ochrane životného prostredia a odhaľovaniu envirozáťaží. "Na Slovensku máme približne 2000 environmentálnych záťaží a tisíce nelegálnych skládok. Mnohé prípady vyšetruje už polícia. V súvislosti so záťažou v Istrocheme odhadované náklady predstavujú sumu 350 miliónov eur,"uviedol Budaj.

Mohlo by vás zaujímať: