Mikuláš Černák sedí za mrežami už 25 rokov. Väčšinu času strávil na samotke. V cele s primurovaným stolom a strohým zariadením. Na čerstvý vzduch mal nárok iba jednu hodinu, keď sa mohol v oddieli pre doživotne odsúdených poprechádzať na dvore prísne stráženej väznice obohnanej vysokým múrom. Okolitý svet videl iba počas toho, keď ho previezli na súdy či iné úkony trestného konania.

O podrobnostiach z posudku čítajte v GALÉRII >>>

Černák si trest odpykáva za viacero vrážd v podsvetí z divokých 90-tych rokov. Svedčili proti nemu jeho vtedajší kumpáni, no lavici obžalovaných s ním nesedeli. On sám ich nazýval “kajúcnikmi” - tento výrazový prostriedok si v súčasnosti obľúbili aj politici, ktorí sa ním snažia haniť ľudí svedčiacich vo veľkých korupčných kauzách.

Proces s bývalým bosom všetkých bosov slovenského podsvetia sa viedol v prešovskej väznici a v priebehu ôsmich týždňov prebiehali výsluchy svedkov a znalcov každý deň okrem piatku. V budove basy boli vždy prítomní aj kukláči. Po prestávke sa proces presunul na súd a počas šiestich týždňov to bolo najstráženejšie miesto v Prešove. Po zuby ozbrojení policajti z pohotovostného útvaru hliadkovali aj na streche. Krajský súd vyhlásil definitívny verdikt v odvolacom procese 22. septembra a potvrdil doživotie za šesť vrážd a zosnovanie ďalšej. Neskôr sa odsúdený priznal k ďalším vraždám a policajtom pomáhal odkrývať svoju “temnú minulosť.”

Súčasťou spisu počas spomínaného procesu boli aj posudky k jeho duševnému stavu. Znalci z odboru psychiatrie Anton Heretik a Róbert Mathé tvrdili, že u neho možnosť nápravy je nižšia. Posudok vypracovali bez vyšetrenia Černáka, lebo sa mu odmietol podrobiť. "Má disociálnu poruchu osobnosti. Presadzuje sa formou nekompromisného správania sa a manifestácie moci," uviedol pred súdom R. Mathé s tým, že nejde o duševnú poruchu ale o vývinovú chybu o ktorú sa pričinila hyperaktivita Černáka v detstve. „Má mimoriadnu schopnosť prispôsobiť sa akýmkoľvek podmienkam,” dodal. Psychologička Mária Gažiová ho vyšetrila viackrát a jej záver bol opačný. Podľa nej je kritický k spáchaným skutkom a jeho pobyt na slobode sa jej nejavil ako nebezpečný.

K akému záveru dospeli znalci teraz? Článok pokračuje na ďalšej strane >>>