Muzikant Ľuboš Didík z Čirča z mimoriadne obľúbenej rusínskej kapely Rolland sa utopil v sobotu na Zemplínskej Šírave (okres Michalovce) v tamojšej vodnej nádrži. Hudobník si šiel zaplávať a dostal sa pomerne ďaleko od brehu, keď zrazu začal kričať o pomoc. "Ponoril sa pod vodnú hladinu a viac sa nevynoril. Muža sa po vytiahnutí podarilo oživiť, avšak počas prevozu do nemocnice zomrel. Polícia prijala v tejto súvislosti trestné oznámenie pre podozrenie z usmrtenia. Podľa výsledkov pitvy bude rozhodnuté o ďalšom postupe," informovali košickí policajti. Keďže pri nádrži nefunguje vodná záchranná služba, kým sa k nemu dostali privolaní hasiči, prešli cenné minúty. 

Ľubošovi, ktorého pochovali v utorok, prišli jeho kamaráti z iných kapiel zaspievať pieseň, ktorú on sám naspieval na jeden z trinástich hudobných nosičov, ktoré Rolland vydali. Pieseň má veľmi smutný text. "Keď ju teraz počúvam, mám husiu kožu a neviem zadržať plač," opísala akordeonistka Maja z Torysiek (okres Levoča).  Skladba v súvislosti s tragédiou Ľuboša vyvoláva zimomriavky, keďže akoby bola písaná priamo na mieru jemu. Jej slová si môžete prečítať v popise fotky v GALÉRII TU alebo kliknutím na video nižšie. 

Kontext piesne súvisíí Jánom Krompaščíkom, ktorý je už takisto nebožtík a on skladbu napísal. Vytvoril ju, keď sa im ako 18-ročný zabil kamarát Ján Čerkala, člen ďalšej kapely z Čirča s názvom Generácia. Skladba bola zo strany kolegov spomienkou na zosnulého, ktorého brat ešte stále hrá v kapele, na čo naráža posledná veta. 

Nebohý Ľuboš hral vo východniarskej kapele Rolland z Čirča (okres Stará Ľubovňa) založenej v roku 2000 na klávesy a akordeón.  "Ľubik bol nenahraditeľný. Všetci ho mali radi pre jeho dobrú, veselú a zábavnú povahu, bol pojmom. Sú stovky neviest, ktorým hral," zaspomínala na neho jeho kamarátka Maja. 

Nešťastie sa stalo v stredisku Kaluža, keď si šiel hudobník zaplávať. Zrazu však začal volať o pomoc, nevládal sa vrátiť a nemal ho kto zachrániť. Pri priehrade totiž chýba vodná záchranná služba. Tento fakt trefne okomentoval jeden z diskutujúcich na sociálnej sieti. Jeho vyjadrenie si prečítajte TU:

Ľuboš s kapelou ešte minulý týždeň zabával hostí na svadbe vo Víťazi. Na východe boli mimoriadne obľúbení, hrávali na rôznych spoločenských podujatiach, svadbách či súkromných oslavách, vydali trinásť hudobných nosičov. Rezervácie mali na niekoľko rokov dopredu, skupinu Rolland považovali za diamant medzi svadobnými kapelami na východe.

Ako opísal hrozivé chvíle kapelník Miroslav Gernát, Ľubošov najlepší kamarát? Čítajte v popise fotky v GALÉRII tu.  Kým dorazili hasiči, prešlo približne 20 minút. 

Chýba vodná záchranná služba

A prečo vlastne pri vodnej nádrži nefunguje vodná záchranná služba? Nespokojní starostovia na tento problém upozorňujú už dlhšie, riadili združenie obcí z okolia vodných nádrží - Slovenské moria a napísali aj ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi. "V zimných strediskách funguje Horská záchranná služba, ale letné strediská pri vodných nádržiach ako sú Veľká Domaša, Zemplínska šírava, Oravská priehrada a Liptovská Mara takýto ucelený záchranný systém nemajú. Treba si uvedomiť, že pri týchto vodných nádržiach trávia svoju dovolenku desaťtisíce Slovákov - mladí, starí a aj rodiny s deťmi. Obce nemajú dostatok finančných prostriedkov, aby dokázali financovať pobrežnú hliadku s potrebným technickým vybavením aj záchranármi," vraví starosta obce, ktorá spravuje stredisko Dobrá na Domaši, Radovan Kapraľ. 

A ako na tento problém zareagovalo ministerstvo? Z odpovede zostanete prekvapení! Prečítajte si ju v popise fotky v GALÉRII tu. 

 

Anketa
Ste sa zriadenie štátnej záchrannej vodnej služby pri veľkých vodných nádržiach?

Mohlo by vás zaujímať: