Priebeh dopravnej nehody zachytila kamera v areáli hlavnej stanice detskej železničky.

Vodič auta s cisternou, ktoré patrilo Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, pravdepodobne na mokrej ceste dostal šmyk, auto následne prerazilo zvodidlá a prevrátené skončilo na vzácnych historických vagónoch, ktoré boli odstavené na stanici v Čermeli. Riaditeľ Košickej detskej historickej železnice Ľubomír Lehotský potvrdil, že pri dopravnej nehode na košickej Čermeľskej ceste došlo pri nehode k fatálnemu poškodeniu vozňa vyrobeného v roku 1912, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou a je zapísaný v zozname technických pamiatok. Smutné je, že vagóny v novom šate len pred niekoľkými dňami predstavili verejnosti.

Zuzana Lehotská z OZ KDHŽ nevedela ešte odhadnúť výšku škody. Zatiaľ vieme len to, že  vagóny sú zničené a nepojazdné, poškodená je aj trať. Verejnosť budeme informovať až po podrobnejšej prehliadke miesta nehody."

Detská železnica bude počas stredy mimo prevádzky. Podľa Lehotského by po premeraní trate, vyslobodení havarovaného kamióna a odprataní zvyškov nehody mohla byť spustená vo štvrtok (15. 8.). Ako pripomenul, v poslednom období eviduje detská železnica v Košiciach viaceré škody, pred pár týždňami ju podľa jeho slov niekto okradol o podvaly a štrk.

Monika Krišková z a VVS vyslovila poľutovanie nad dnešnou udalosťou. " VVS, a.s. je pri šetrení nehody plne súčinná. Napriek dramatickej situácii, našťastie pri nehode nedošlo k vážnym zraneniam. Na odstraňovaní následkov a škody sa bude spoločnosť podieľať,"uviedla Krišková.

„Vodárne vzniknutá situácie mrzí, pri toľkých stovkách, až tisícoch kilometrov, čo denne najazdia naši pracovníci si však na podobne hrozivo vyzerajúcu nehodu v závode Košice nepamätám," uviedol pre Plus JEDEN DEŇ riaditeľ VVS, a.s. závod Košice Ivan Dubovský, ktorý pôsobí vo vodárňach od roku 1988.

Prevádzka železničky je momentálne zastavená. K jej obnoveniu  môže dôjsť až po odstránení cisterny a poškodených vagónov i následnom premeraní  trate. Zanietenci z OZ a ich priaznivci veria, že železnička nabehne na bežný prevádzkový režim už v nasledujúcich dňoch, keďže v rámci prázdninového programu majú naplánované veľké množstvo zaujímavých akcií.

"Prípad už rieši polícia . "Podľa predbežných zistení vodič v ľavotočivej zákrute pravdepodobne neprispôsobil  rýchlosť stavu a povahe vozovky, svojím schopnostiam, nákladu a poveternostným podmienkam a iným okolnostiam, ktoré možno predvídať dostal s vozidlom šmyk. Následne prešiel do protismeru, kde narazil do kovových zvodidiel. Vozidlo sa otočilo, vrátilo sa do jazdného pruhu, opustilo vozovku a prevrátilo sa na strechu," opísala zložitý "manéver" vozidla košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.  Cisterna pripáde poškodila zvodidlá, stĺp telekomunikačného vedenia a dva železničné vozne. "Dychová skúška bola u vodiča negatívna, pri nehode utrpel podľa predbežnej lekárskej správy ľahké zranenia. Škoda bola predbežne vyčíslená na viac ako 200.000 eur. Bližšie okolnosti a presná príčina dopravnej nehody sú predmetom objasňovania,"spresnila Mésarová.

Detskej železničke sa v ostatnom čase  lepí smola na päty.  Pred niekoľkými týždňami  ukradol zatiaľ neznámy páchateľ železničné podvaly a štrk.