Popravený novinár Ján Kuciak a Martina Kušnírová si dom vo Veľkej Mači, kde plánovali svoju budúcnosť, kúpili na hypotéku. Starší dom sa rozhodli zrekonštruovať, Janko tam investoval veľa potu, prácu svojich rúk a aj peňazí. Pozostalí teraz musia riešiť čo s nehnuteľnosťou zaťaženou hypotékou.

Predaj by bol zrejme komplikovaný, keďže málokto si bude chcieť kúpiť dom, kde sa vraždilo. No riešenie ponúkli dobrovoľníci združení okolo umelcov - kazateľa Daniela Pastirčáka, hudobníka Michala Kocába, výtvarníka Petra Kalmusa, organizátora festivalov Michala Kaščáka, ale aj emeritného biskupa Róberta Bezáka i ďalších.

Miesto, kde sa pokúsili umlčať pravdu

Prišli s plánom odkúpiť dom po nebohých a zriadiť v ňom pietne miesto ako spomienku na zavraždenú dvojicu a pamätník tejto strašnej tragédie ako svedectvo doby, v ktorej sa ktosi pokúsil umlčať pravdu.

S nápadom vyrukoval košický výtvarník Peter Kalmus: “Chceli by sme urobiť verejnú zbierku a z tých peňazí odkúpiť dom. Vytvorili by sme občianske združenie, ktoré by ho vlastnilo. Mohli by sa v ňom organizovať rôzne novinárske sympóziá."

Doťahujú detaily

“Zvažujú to, bolo by to fajn. Najprv však musí prejsť dedičské konanie,” uviedol právny zástupca oboch rodín Daniel Lipšic, ktorý o zámere informoval pozostalých. Rodičov nebohých myšlienka zaujala. “Ja s tým súhlasím, veľmi nám tým pomôžu,” povedala nám Martinina mama Zlatica Kušnírová (53). Bola by však rada, keby budúci majitelia mohli upraviť fasádu podľa návrhu, ktorý mala dvojica pripravený. “Samozrejme. To by bolo krásne gesto,” zareagoval Kalmus.

Projekt umelcov ráta s tým, že na bránu bude veľký nápis: V tomto dome boli zavraždení novinár Janko Kuciak a jeho snúbenica archeologička Martina Kušnírová. Premiér vlády bol Robert Fico, minister vnútra Róbert Kaliňák.

Zbierku chcú vyhlásiť 5. mája, počas koncertu v Gregorovciach na počesť Jána a Martiny. V ten deň si totiž v Martininej rodnej obci chceli sľúbiť vernosť až za hrob...

Ako by ste v zložitej situácii rodičov postupovali vy???Názor môžete vyjadriť v diskusii pod článkom!

Prečítajte si tiež: