O obnovu konania sa snaží niekdajší štartér či šofér bývalého bossa podsvetia Mikuláša Černáka. Chce, aby súd znova otvoril pojednávanie vo veci pokusu o vraždu Jozefa Holuba, brata nebohého bossa východoslovenského podsvetia Róberta Holuba. V roku 2011 ho za to prešovský súd právoplatne odsúdil na 15-ročné väzenie v tretej nápravnovýchovnej skupine, teda s najprísnejším stupňom stráženia. 

Slavomír Surový si odpykáva 15-ročný trest za pokus o vraždu Jozefa Holuba.
Slavomír Surový si odpykáva 15-ročný trest za pokus o vraždu Jozefa Holuba.
Zdroj: archív J. H.

Podľa súdneho rozhodnutia ide o skutok, ktorý súvisel  s bojom konkurenčných skupín v podsvetí. Predchádzala mu vražda brata nájomného vraha Alojza Kromku alias Čističa Jozefa Kromku, ktorého zabili v septembri 1997 členovia gangu holubovcov - Ladislav Badó, Dušan Borženský, Alexander Horváth a už nebohí Štefan Fabián a Peter Klešč. Z pomsty za to, že jeho brat Čistič sa pokúsil pár dní predtým spáchať atentát na Róberta Holuba na benzínke na sídlisku KVP v Košiciach. Kromku vylákal na stretnutie Klešč a potom ho odvliekli do Vajkoviec. Tam ho zbili, mučili, neskôr ho pri Ličartovciach pri Prešove niekoľkokrát strelili do hlavy a telo zapálili.

Nájomný vrah Alojz Kromka, alias Čistič.
Nájomný vrah Alojz Kromka, alias Čistič.
Zdroj: Marko Erd

 

Lenže Čistič sa snažil pomstiť vraždu brata. Černák vylákal holubovcov na stretnutie do Bratislavy do hotela Danube, no dal to vedieť aj Čističovi, ktorý tam vtrhol, postrelil R. Holuba a zabil jeho ochrankára Štefana Fabián, alias Faba - jediného vysokoškolsky vzdelaného zo skupiny. Holub skončil v kóme v nemocnici na bratislavských Kramároch, kde ho neskôr dorazil streľbou cez okno Potkan -nájomný vrah Jozef Roháč. 

Na nemocničnom lôžku: Bos košického podsvetia Róbert Holub skončil so štvornásobným priestrelom hlavy. O pár dní ho tam dorazil nájomný vrah Jozef Roháč, prezývaný Potkan.
Na nemocničnom lôžku: Bos košického podsvetia Róbert Holub skončil so štvornásobným priestrelom hlavy. O pár dní ho tam dorazil nájomný vrah Jozef Roháč, prezývaný Potkan.
Zdroj: Archív

Týždeň po vražde Kromku, 2. októbra, vrazilo vražedné komando o pol tretej ráno do bytu na Kustrovej ulici v Košiciach. Zniesť zo sveta chceli Holubovho brata Jozefa, prezývaného Ďuso. Komplicmi Kromku boli Badó, Horváth, dnes už nebohí mafiáni Karol Szatmáry a Černákov kmotor Karol Kolárik a podľa rozsudku aj Slavomír Surový. Vykopli dvere a Kromka začal strieľať. Ďuso však stihol vyskočiť von oknom a ušiel. Guľky zasiahli polonahého Klešča, ktorý skončil rozstrieľany pri gauči. Svoj život si v kúpeľni zachránila Patrícia, ktorá neskôr vypovedala v súdnom procese. 

Pokyn na popravu mali dostať údajne od Černáka po tom, ako ležal Róbert Holub po neúspešnom atentáte v nemocnici na bratislavských Kramároch. "Aby vedel, keď sa preberie z kómy, aké to je, keď niekomu zabijú nevinného brata," tieto slová odzneli na jednom z pojednávaní pred prešovským súdom z úst Horvátha.  

Surový sa k tejto vražde nikdy nepriznal. V jeho prospech svedčil dokonca aj Černák, hoci mu súdny senát  v Prešove neuveril. "Surový pri vražde nebol,"tvrdil šéf mafiánov pred súdom v roku 2009  napriek tomu, že v jeho prípade bol práve štartér korunným svedkom a aj na základe jeho svedectva Černáka odsúdil prešovský súd v roku 2010 na doživotie.

Surový je predsvečený, že mu svojimi výpoveďami zabezpečil alibi a chce, aby súd obnovil proces a  jeho bývalého mafiánskeho bossa znova zavolal vypovedať. "Sú silné dôkazy, že to spravil niekto iný a nie ja,“odôvodňoval pred súdom pred niekoľkými dňami svoju žiadosť Surový.

Slavomír Surový bol Černákov štartér. Na foto so svojim šéfom v posilňovni, neskôr voči nemu svedčil ako korunný svedok.
Slavomír Surový bol Černákov štartér. Na foto so svojim šéfom v posilňovni, neskôr voči nemu svedčil ako korunný svedok.
Zdroj: archív J. H.

Černák sa totiž nedávno priznal, že skutok zorganizoval a menoval páchateľov. Ich mená vyslovil už v pri spomínanej svedeckej výpovedi v prospech Surového. Teraz ich znova zopakoval, ale už s tým, že sa s menovanými vopred dohodol na vražde Klešča. Mali to byť Karol Szatmáry z Čiernej nad Tisou, Albert Sisák z Veľkých Kapušian a Lojzo Kromka zo Spišskej Novej Vsi.

"Počkáme si na výsluch navrhnutých svedkov, urobíme záver a budeme dúfať, že návrh na povolenie obnovy konania bude akceptovaný zo strany okresného súdu," povedala Surového advokátka Zuzana Bejdová a ako prvého navrhla vypočuť Černáka. Jej klient vo chvíli, keď ho eskorta odvádzala z pojednávacej miestnosti, zdôraznil: "Spokojný budem, až keď ma oslobodia."

Prečítajte si tiež: