Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Černákov údajný štartér bojuje o obnovu konania: Chyba v rozsudku, sudca si pomýlil vraždy!

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Súd so štartérom Černáka: Povolia mu obnovu konania? Ostré slová na adresu policajtov a sudcov!
    Reklama
    Ingrid Timková

    Ingrid Timková

    Redaktorka

    Muž, ktorého doživotne odsúdený mafiánsky bos Mikuláš Černák označil za svojho štartéra, sa snaží dokázať, že sedel 12 rokov v base za vraždu, ktorú nespáchal. Slavomírovi Surovému (53) dvakrát prešovský súd zamietol žiadosť o obnovu konania. Naposledy v lete, po dlhom, až päťročnom konaní. Kraj po odvolaní vec vrátil. Sudca si pomýlil vraždy!

    V auguste tohto roka súd po takmer 5 rokoch vyriekol verdikt a zamietol žiadosť o obnovu konania štartérovi Mikuláša Černáka Slavomírovi Surovému (53) z Brezna.

    Ten sa novými dôkazmi a výpoveďami snaží dokázať, že sa stal obeťou justičného omylu. Rovnako aj to, že nemá nič spoločné s mafiánskou vraždou Petra Klešča a s pokusom o vraždu Jozefa “Ďusiho" Holuba, brata niekdajšieho šéfa košického podsvetia Róberta Holuba, z čias vojny v podsvetí v 90-tych rokoch. FOTO z miesta činu a zastreleného Klešča v GALÉRII >>>

    Zdieľať

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Prečo sa snaží štartér M. Černáka Slavomír Surový o obnovu konania?

      Surového odsúdil prešovský okresný súd v roku 2008 bez priamych dôkazov a iba na základe jedinej svedeckej výpovedi bývalého mafiána Alexandra “Šaniho" Horvátha, ktorý aj v iných prípadoch často menil výpovede a volali ho "policajná disketa."

      Ten však teraz prisahá, že vtedy klamal a že ho na krivú výpoveď naviedol policajný vyšetrovateľ. Lenže medzitým si Surový odsedel 12 rokov z 15-ročného vymeraného nepodmienečného trestu. Pustili ho z basy o tri roky skôr, na podmienku.

      O obnovu konania požiadal spoza múrov väznice dvakrát. “Predložili sme viacero nových dôkazov, ktoré súd v pôvodnom procese nepoznal,” vraví. Prvý raz o jeho žiadosti rozhodoval sudca, ktorý teraz predsedal senátu na krajskom súde, a ktorý uznesenie o druhom zamietnutí Surového žiadosti zrušil a vec vrátil späť na okresný súd. Pre výrazné chyby v uznesení o zamietnutí!

      Zdieľať

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        Ostré slová Slavomíra Surového na adresu sudcov a vyšetrovateľov

        Pri druhom konaní o Surového žiadosti v jeho prospech vypovedal, už po niekoľký raz, aj M. Černák. O tom, že Surový so skutkom nemá nič spoločné rozprávali súdu aj černákovec Miloš Kaštan, Milan Reichel z Popradu či adamčovec Zsolt Ballók z Čiernej nad Tisou (okres Trebišov).

        Na súde prečítali aj výpoveď adamčovca Nikolu Pajdiča v inom konaní. Nepodarilo sa ho totiž predvolať, jeho pobyt je po zaradení do programu na ochranu svedkov neznámy. Ten podrobne rozprával pred iným súdom o tom, kto každý pri vražde Klešča bol, kto vykopol dvere na byte, kto strieľal a z akej zbrane.

        Surového žiadosť po 5-ročných ťahaniciach zamietli, podľa predsedu senátu Mariána Poláčeka svedkovia koordinovali svoje výpovede. “A kde? Na stanici? Veď jedni sedeli v base, druhí boli vonku,” povedal po verdikte nahnevaný odsúdený. Voči verdiktu podal odvolanie a zaznamenal prvý úspech. Sťažnostný súd uznesenie ako predčasné zrušil a vec vrátil okresnému súdu na nové konanie.

        Okresný súd totiž vyhlásil zamietavý verdikt v jeho neprítomnosti Surového a bez jeho obhajkyne, čo zákon zakazuje, ak výslovne neodmietol účasť. “Postup nebol správny,” skonštatoval senát krajského súdu v zložení predsedu Rastislava Vargu a sudcov Mariána Sninského a Iva Maruščáka.

        Hoci vzhľadom na konštatované pochybenie nemôže sťažnostný súd hodnotiť obsah vykonaného dokazovania, predsa len pridal pikošku k odôvodneniu rozhodnutia prvostupňovým súdom.

        Senát krajského súdu v uznesení uviedol, že vzhľadom na konštatované pochybenie nemôže hodnotiť obsah vykonaného dokazovania. No aj tak krajskí sudcovia skritizovali odôvodnenie rozhodnutia súdu prvého stupňa, ktorý v rozsudku napísal, že z osôb, ktoré boli prítomné pri vražde, sú mŕtvi Dušan Borženský, Karol Szatmáry, Róbert Holub, Peter Klešč a Štefan Fabián (Holubov ochrankár - pozn. red.).

        Zdroj: Ingrid Timková

        Dnes už nebohý bývalý boss košického podsvetia Dušan Borženský, prezývaný Borža, bol v procese o vraždu J. Kromku, P. Klešča a pokusu o vraždu J. Holuba jedným z odsúdených na vyše 20-ročné väzenie. Zomrel po neprávoplatnom rozhodnutí súdu o jeho prepustení na slobodu.

        “Z obsahu pôvodného spisu nevyplýva, aby pri vražde (P. Klešča a pokusu o vraždu J. Holuba - pozn. red.) z uvedených osôb mali byť prítomní Borženský, Holub a Fabián. A Klešč je osoba, ktorá bola pri predmetnom trestnom čine usmrtená,” napísali sudcovia sťažnostného súdu a tým naznačili, že si sudca okresného súdu pomýlil vraždy. V tom istom pôvodnom procese sa totiž v spoločnom konaní prejednávala aj vražda Jána Kromku, ktorá predchádzala usmrteniu P. Klešča. A z nej Surový obvinený nebol.

        Detaily prejednávaných vrážd

        Vražda Petra Klešča a pokus o vraždu Jozefa Holuba - brata nebohého bosa východoslovenského podsvetia Róberta Holuba, je z októbra 1997. Podľa právoplatného rozsudku z roku 2011 sa na nej, okrem Surového, podieľali aj Ladislav Badó, Dušan Borženský a Alexander Horváth.

        Bola následkom vraždy Jána Kromku, brata nájomného vraha podsvetia Alojza (Lojza) Kromku prezývaného Čistič. Toho zabili ako pomstu za to, že sa Lojzo pokúsil pár dní predtým spáchať atentát na košického bosa mafie Róberta Holuba na benzínke na sídlisku KVP v Košiciach. Viezol na motorke strelca Jozefa Roháča. Lenže tomu sa zasekol škorpión a obeť im ušla.

        Zdroj: archív

        Jozef Roháč, nájomný vrah mafie, strieľal po Róbertovi Holubovi na benzínke v Košiciach, viezol ho na motorke ďalší nájomný vrah Alojz Čistič Kromka.. A tým rozpútali vojnu v podsvetí, pri ktorej mafiáni zniesli zo sveta Čističovho brata Jána Kromku, Petra Klešča a pokúsili sa o život Jozefa Holuba - brata Róberta Holuba.

        Holub však vedel, kto sa usiloval o jeho život. Na druhý deň sa vybral do Spišskej Novej Vsi hľadať Lojza. Nenašiel ho, preto prikázal Kleščovi, aby vylákal Čističovho brata Jána. Muža, ktorý nepatril k podsvetiu uniesli do Holubovho domu do Vajkoviec pri Košiciach, bili ho a mučili. Chceli z neho vytĺcť informáciu, kde je jeho brat Lojzo.

        Zdroj: Branislav Račko

        Alojz Kromka prezývaný Lojzo Čistič v pojednávacej miestnosti.

        Potom ho pri Ličartovciach pri Prešove zastrelili šiestimi ranami do hlavy a jeho telo zapálili. Čistič chcel pomstu a navyše sa bál, že Holub bude vyvádzať ďalej a pomstí sa na ďalších členoch jeho rodiny. Preto na oplátku zosnoval vraždu Holubovho brata. Černák neskôr priznal, že práve on im zabezpečil zbrane.

        Zdroj: Archív

        RÓBERT HOLUB Predstaviteľ košického podsvetia, ktorého konkurenti dorazili až na nemocničnom lôžku v októbri 1997.

        Vrahovia striehli večer 3. októbra 1997 pred bytom na Kustrovej ulici v Košiciach. Keď im Holubov švagor Alexander Horváth dal echo, vykopli dvere do bytu, vtrhli dnu a zastrelili ochrankára P. Klešča. Holubov brat Jozef, prezývaný Ďusi, vyskočil z okna a podarilo sa mu vrahom ujsť. Podľa neskorších výpovedí svedkov, ktoré odzneli aj teraz pred súdom, mali byť pri tejto udalosti aj dnes už nebohí mafiáni Karol Szatmáry a Karol Kolárik. Vrahov na miesto viezol Zsolt Ballók.

        Za vraždu Čističovho brata vymeral súd Horváthovi, Badóovi a dnes už nebohému Borženskému 23-ročné väzenie. Badó, ktorý patril k “holubovcom”, tiež žiadal o obnovu konania, no tiež mu ju zamietli. Tvrdí, že pri vražde Ďusiho nebol, išlo totiž o akciu konkurenčnej skupiny.

        Vyberáme pre vás niečo PLUS

        Autor článku

        Ingrid Timková

        Redaktorka

        Narodila sa v Kráľovskom Chlmci, žije a pracuje v Prešovskom kraji. Ako novinárka pôsobí od roku 2004. Za svoju novinársku tvorbu získala medzinárodnú cenu za sériu reportáží o leteckej havárií slovenských vojakov pri obci Hejce, bola nominovaná na Novinársku cenu. Vyštudovala masmediálne štúdiá na Prešovskej univerzite. Venuje sa mapovaniu aktuálneho spoločenského diania, ale aj regionálnej politike, krimi či občianskym problémom. Je vydatá, má dvoch dospelých synov.