Patrik Sudzina (44) je milovníkom zvierat. Často berie domov na tzv. dočasku, teda starostlivosť na určitý čas, túlavých psíkov, o ktorých sa postará. Jedného zo svojich „chránencov“, Bobbyho, napríklad zachránil z rómskej osady pred krutou smrťou. Práve tento psík sa však stal v nedeľu 2. februára terčom ľudskej zloby.

 

Využil príležitosť na útek

„Manželka otvorila bránu, ktorá je na elektrický pohon, keďže potrebovala vyjsť z dvora. Ja som bol v tom čase s našimi psami vonku. Bobby využil situáciu a vybehol na ulicu. Nemohol som ísť hneď za ním, keďže som bol len v boxerkách a tričku a nechcel som sa v nedeľu takto premávať po dedine," rozpráva zanietený psíčkar.

Psík bol po zranení veľmi smutný a bojazlivý.
Psík bol po zranení veľmi smutný a bojazlivý.
Zdroj: archív P.S.

Skončil na dvore farára

Po chvíľke vyšiel na ulicu a hľadal psa. "Keď som bol blízko fary, počul som zvláštny zvuk, v prvom momente som ho nevedel identifikovať, ale znelo mi to ako hlasné šuchnutie kovu o kov alebo prasknutie. Súčasne s tým vybehol z farského dvora môj pes. Bol zakrvavený a kňučal od bolesti. Hneď som si všimol, že kríva na pravú prednú nohu. Volal som na neho, ale nereagoval, čo u neho nebýva zvykom,“ poznamenal Sudzina.

Viac foto psíka a miesta udalosti TU

Zranená noha

Psíka zastihol nariekať pred bránou. Keď ho prezeral, všimol si krvácajúcu ranu na labke. „Zobral som ho na ruky a išiel som za farárom. Ten stál pri drevenom altánku v rohu farského dvora a v ruke držal okrúhlu krabičku, s ktorou sa pohrával, jej obsah hrkotal. Ostro som na neho vystúpil, prečo ublížil môjmu psovi. Tvrdil, že hodil kamene, aby ho odplašil. Povedal som mu, že pes vbehol do dvora preto, že bránu má stále otvorenú. Poznamenal som, že keby ju zatváral ako ostatní, pes by sa tam nedostal,“ rozpráva nahnevane.

Röntgen nohy preukázal, že v kosti uviazol brok.
Röntgen nohy preukázal, že v kosti uviazol brok.
Zdroj: archív P.S.

Nebol to kameň...

Vzápätí odišiel domov, ranu vyčistil nafotil a poslal veterinárke, či je potrebné šitie. Upokojila ho, že je to v poriadku, ale keby sa stav zhoršil, má prísť na kliniku. „Ráno sa Bobbymu priťažilo, nohu mal stuhnutú a nemohol sa na ňu postaviť. Išiel som teda na veterinu, kde röntgen ukázal, že v kosti je uviaznutý náboj, psa ďalší deň museli operovať,“ vysvetlil majiteľ. "Vtedy mi došlo, že krabička, ktorú držal v ruke a hral sa s ňou, keď som za ním prišiel so zraneným psom, bola pravdepodobne od diaboliek (strelivo do vzduchových zbraní - poznámka redakcie)," tvrdí Sudzina. V pondelok, hneď po návrate z veteriny, išiel spolu s dcérkou Tamarkou (11) za farárom. Hoci bol doma, dvere im neotvoril.

Článok pokračuje na ďalšej strane. Reakcia farára a jeho predstavených...