Takmer po štyroch mesiacoch sa Juraj Hossu opäť vrátil na súd. Keď so sklonenou hlavou vstúpil do pojednávacej miestnosti, všetci prítomní stíchli. Okrem novinárov nebol na pojednávanie zvedavý nik. Juraj Hossu prišiel na súd plný nádeje, že sa trojčlenný senát, ktorý rozhodoval o jeho ďalšom osude, zľutuje a zmierni mu už aj tak podľa mnohých neprimerane nízky trest. „Nešlo o bežnú potýčku, ale o brutálny útok odsúdeného,“ upriamil pozornosť na závažnosť skutku hneď v úvode pojednávania člen senátu. Počas čítania podrobností zločinu sa obžalovaný Hossu po celý čas mĺkvo pozeral do zeme.

Predseda senátu Peter Šimka sa obžalovaného pýtal na jeho vzťah k alkoholu. Hossu vedel, že na lieky predpísané psychiatričkou nemôže piť alkohol. „Pil som príležitostne. Občas to bolo jedno pivo, inokedy som sa opil,“ tvrdil. Priznal, že už v minulosti mával výpadky pamäti pod vplyvom alkoholu. Dokonca si mal aj ubližovať, čo na utorkovom pojednávaní poprel. „Ťažko sa mi o tých veciach rozpráva,“povedal na vysvetlenie.

Smrť Filipínca Henryho na Obchodnej ulici šokovala nielen Bratislavčanov.
Smrť Filipínca Henryho na Obchodnej ulici šokovala nielen Bratislavčanov.
Zdroj: Archív

V minulosti užíval aj antidepresíva, občas aj lieky na spanie. Podľa jeho slov po vzatí do väzby tieto lieky vysadil. „Psychiatrička mi povedala, že ak to zvládam s čistou hlavou, nemusím užívať lieky,“ povedal pred súdom. Postupne sa dostali aj k osudnej noci. „Netušil som, že sa zachovám ako primitív,“ povedal na svoju obranu senátu. V psychiatrickom posudku neboli zistené žiadne psychické poruchy obžalovaného. Podľa posudku však trpel začínajúcou závislosťou od alkoholu. Preto mu nariadili aj protialkoholické liečenie.

Pokračovanie článku nájdete na nasledujúcej strane