Konal som v sebaobrane a som nevinný. Vyhlásil pred sudcom Okresného súdu Bratislava I Nishit Timothy. Ešte v októbri minulého roka mal podľa obžaloby podrezať hrdlo futbalistovi Braňovi († 37), ktorý zraneniam na mieste podľahol. Incident, ktorý šokoval verejnosť, sa odohral 7. októbra minulého roka na Hviezdoslavovom námestí.

Obrana alebo útok?

Nishit tvrdí, že konal v sebaobrane proti trom útočníkom, ktorí ho napadli fyzicky aj verbálne a kričali na neho, že je cigáň a terorista. V snahe odstrašiť ich vytiahol nôž. Údajne ním mával pred sebou, bola tma a sám nevedel, že zasiahol Braňa aj jeho ukrajinského kamaráta. Preto potom pokojne odkráčal do centra mesta a pri zatýkaní nechápal, prečo polícia berie jeho a nie trojicu mužov. Bol pod vplyvom alkoholu, no pri spomínaní na udalosti mu vraj dopomohli aj kamerové záznamy, ktoré svedkov prehrávali aj na súde. Celý útok označil ako rasistický.

To však odmieta Braňov kamarát Volodymir, ktorý tvrdí, že zosnulý Bratislavčan nemal rasistické sklony a konflikty naopak urovnával. Napriek tomu, že v osudnú noc sa zabával v meste po Braňovom boku a dokonca aj on skončil v nemocnici s porezanou bradou, na detaily si nespomína. „Ja sa nepamätám presne, ako to začalo. Keď ma vzali do sanitky, nevedel som pochopiť, čo sa stalo,“ opísal. Tvrdí však, že útok nevyprovokovali a po Nishitovi nepokrikovali. Na jeho obhajobu, že nôž vytiahol v sebaobrane reagoval slovami, „ak sú dve rany pre mňa a päť pre kamaráta sebaobrana, tak neviem.“

Išlo o taxík?

Počas utorkového súdu vypovedalo celkovo šesť svedkov. Viacerí potvrdili, že videli bitku, spočiatku si však mysleli, že ide o typický pouličný konflikt. Manželia, ktorý prechádzali okolo si nôž v ruke Nishita všimli až vtedy, keď smeroval k nim. Na okamih sa podľa slov svedka dokonca báli, či nebude pokračovať. Napokon však len krokom prešiel okolo nich. Medializovaný dôvod konfliktu, spor o taxík, prekvapivo nik zo svedkov nespomenul ako príčinu.

Rodina žiada od obžalovaného státisíce eur ako náhradu škody. Nishit to však odmieta, keďže podľa neho chránil sám seba. Viac si prečítate TU.