Okresný súd v Banskej Bystrici uznal Mikuláša Černáka vinným, ale trest mu neuložil, keďže si odpykáva doživotie. Podnikateľa Jána Kána, ktorý je na slobode, takisto uznal vinným a vymeral mu osem rokov väzenia. Rozsudok nie je právoplatný.

Ján Kán mal od začiatku hlavného pojednávania dobrú náladu. Neustále tvrdil, že on je nevinný a že pri vražde Szymaneka nebol. "Ja už neviem, ako sa mám inak brániť. Výpovede proti mne boli účelové a zo strany Mikuláša Černáka je to jednoznačná pomsta. On je zrazu kajúcnik a takto bojuje za to, aby bol podmienečne prepustený z basy,"povedal Kán.

Ján Kán sa pred rozsudkom ešte usmieval, potom mu už do smiechu nebolo. Vyzýva Černáka na detektor lži.
Ján Kán sa pred rozsudkom ešte usmieval, potom mu už do smiechu nebolo. Vyzýva Černáka na detektor lži.
Zdroj: pem

Najskôr mu hrozil trest na 12-15 rokov, no sudca vysvetlil, prečo napokon rozhodol o 8. rokoch nepodmienečne. "Pristúpil som k mimoriadnemu zníženiu trestu a zaradeniu do 2. nápravno-výchovnej skupiny, pretože bude zabezpečovať prevýchovu Jána Kána v dostatočnej miere. Keďže vražda bola v roku 1997, zohľadnil som dobu, ktorá odvtedy uplynula. Plynutím času totiž záujem spoločnosti na potrestaní vinníka upadá,"vysvetlil sudca.

"Ja vediem už 20 rokov poctivý život, podnikám, platím dane štátu, som nevinný a som nespokojný, vyzývam Mikuláša Černáka, aby išiel na detektor lži,"doplnil Ján Kán. Ten absolvoval test na detektore lži pár dní pred uzavretím dokazovania na súde, aby dokázal svoju nevinu. Slovenské súdy však na takýto dôkaz neprihliadajú.

Nová obhajkyňa Mikuláša Černáka si ponechala lehotu na vyjadrenie a rovnako tak aj prokurátor. Obhajoba Jána Kána a aj on sám podali odvolanie voči všetkým bodom.

"Pravou rukou Černáka som nikdy nebol.  Černák nikoho takého nepotreboval.  Nevyhýbam sa zodpovednosti za obdobie, keď som patril k černákovcom. Áno, bol som černákovec. Zhruba dva roky. Ľutujem všetko, čo sa vtedy stalo. Spojiť sa s Černákom bola chyba. Každý, kto sa nejakým spôsobom dostal do kontaktu  s Černákom, má iba problémy," povedal Kán pred pár dňami pre týždenník Plus 7 dní.