„Som nevinný,“ vyjadril sa na dnešnom súdnom pojednávaní obžalovaný Martin Macko, ktorý mal v roku 2015 útočiť na ženy v hlavnom meste močom aj fekáliami.

Súd mu tentokrát udelil osemmesačnú podmienku s podmienečným odkladom 14 mesiacov. Musí tiež absolvovať sexuologickú liečbu.

Spod obžaloby mladíka oslobodili ešte vo februári 2017. Odvolací krajský súd v Bratislave ale rozsudok zrušil. Prípad sa teda vrátil na prvostupňový súd na opätovné prejednanie.

Dnešný rozsudok však stále nie je právoplatný. Obžalovaný sa proti nemu odvolal.

Ostrosledovaný prípad sa ťahá od novembra roku 2015, kedy Martina Macka zatkla polícia. K útokom na päť žien v uliciach Bratislavy sa spočiatku priznal. Za syna sa ospravedlnil dokonca aj generál Macko. Svoje priznanie napokon mladík odvolal.

Dvojhodinová záverečná reč

Na dnešnom pojednávaní Okresného súdu Bratislava IV obhajca Martina Macka prednášal záverečnú reč približne dve hodiny.

Kládol v nej dôraz nato, že mladý Bratislavčan skutky nespáchal a nediagnostikovali mu ani žiadnu sexuálnu deviáciu. Upozornil tiež, že identikit nezodpovedá výzoru jeho klienta a pri vyšetrovaní došlo k viacerým pochybeniam.

Už samotné zadržanie obžalovaného malo byť podľa neho vopred naplánované. Mackovi mali v dobe zadržania napríklad zámerne odstrániť bradu.

Macko chce, aby to už skončilo

Samotný Martin Macko sa vyjadril až na záver súdu. „Naďalej tvrdím, že som dané skutky, ktoré sú mi kladené za vinu nespáchal,“ povedal.

„Tento prípad trvá dva roky a obmedzuje to môj život. Výrazne to negatívne vplýva na moju psychiku a bol by som rád, keby to konečne skončilo,“ priznal.

Emotívna reč otca

Po pojednávaní sa k rozsudku vyjadril aj generál Pavel Macko. „Zajtra je deň boja za slobodu a demokraciu. Ten 17. november je stále aktuálny. Vtedy tiež odsudzovali nevinných ľudí na základe potreby niekoho,“ povedal.

„Toto je nielen že porušenie ústavných práv môjho syna, toto je porušenie medzinárodných záväzkov, ktoré Slovenská republika má,“ skonštatoval v súvislosti s vyšetrovaním.

Podľa jeho slov rozhodnutie súdu rešpektuje. V prípade sa však plánujú odvolať. Dokonca uvažuje nad tým, že zverejní celý spis priznania.

Iný páchateľ

Okrem Macka bol v roku 2016 odsúdený ešte jeden páchateľ. Fitness tréner Dušan S.. Ku svojim skutkom sa priznal a oľutoval ich.