Kohútovci sú už štyri roky v zúfalej situácii. Prosperujúce podnikanie museli zavesiť na klinec. Vravia, že kvôli ich bývalému spoločníkovi, s ktorým podnikali 23 rokov, a pre ktorého museli so všetkým seknúť. A  tak teraz nezarábajú, ale peniaze vydávajú na súdy, aby sa domohli spravodlivosti.

Manželia Kohútovci si nevedia vysvetliť postoj ich bývalého spoločníka.
Manželia Kohútovci si nevedia vysvetliť postoj ich bývalého spoločníka.
Zdroj: Ingrid Timková

Je to však boj na dlhé trate a vôbec netušia, či sa dopracujú k zdarnému výsledku. Skeptickí sú aj preto, lebo sa obávajú vplyvu kamaráta ich exspoločníka v podnikaní. Sú totiž presvedčení, že mu má pomáhať sudca košického súdu, ktorý mal kamarátske vzťahy s talianskym podnikateľom z východu Antoninom Vadalom. Je známe, že tomu preukázali väzby na kalábrijskú mafiu N'drangheta a v Taliansku ho odsúdii za drogovú trestnú činnosť.

Spomínaný sudca sa však k podozreniam zúfalých manželov nevyjadril. 

Nečakný obrat

Manželia si dodnes nevedia vysvetliť obrat v ich vzťahu so spoločníkom. “Znenazdajky nám povedal, že ideme firmu predať. Nemali sme na výber. Lenže on už mal vopred všetko premyslené a v našich spoločných priestoroch začal podnikať na vlastú päsť, v tom istom odbore, so svojím synom, s tou istou klientelou, všetky objednávky presunuli k sebe,”nechápavo krútia hlavou.

A tak skončili zo dňa na deň na ulici. Obrátili sa na súd, namietali spôsoby ich spoločníka a trvali na tom, že v spoločných priestoroch podnikať nemôže. V tomto boli úspešní, súd vydal predbežné opatrenie, a tak sa bývalý spoločník musel z haly, ktorá patrila spoločnej firme, vysťahovať a presunúť kšeft inam. 

Táto bude patrí fyzickým osobám Jaroslavovi Postrednému a manželom Kohútovcov a nie je majetkom firmy Kopro.
Táto bude patrí fyzickým osobám Jaroslavovi Postrednému a manželom Kohútovcov a nie je majetkom firmy Kopro.
Zdroj: Ingrid Timková

Problémy pre stavbu budovy

Manželia zostali prekvapení, keď ich predvolali úrady na konanie o povolenie výstavby budovy, o ktoré požiadal ich exspoločník Jaroslav Prostredný. Kohútovci s ním mali firmu Kopro. Mali autoservis a autoumyváreň pre kamióny v priestoroch bývalej mliekárne v Košiciach na sídlisku Nad Jazerom. Novú halu si chcel postaviť syn Postredného na rozdelenej časti pozemku. “V žiadosti uviedol, že na pozemku má žumpu, čo je klamstvo. Celý areál bol odkanalizovaný, na čo by tam komunisti stavali žumpu,” vraví Mária Kohútová.

Novopostavená hala syna exspoločníka manželov Kohútovcov.
Novopostavená hala syna exspoločníka manželov Kohútovcov.
Zdroj: Ingrid Timková

Napriek tomu, že ako účastníčka konania úradníkov o tejto nezrovnalosti informovala, nepochodila. “Projektová dokumentácia spracovaná autorizovaným projektantom rátala s napojením na existujúce stavby, a to žumpa a studňa, ktoré sa tam nachádzali, uvedené objekty boli súčasťou kúpeného pozemku a projektant s nimi v preloženej projektovej dokumentácii rátal,”odpovedal v stanovisku vedúci oddelenia ochrany prírody a životného prostredia Okresného úrad v Košiciach Matej Styk. Povolenie úradníci vydali a tvrdenie o neexistujúcej žumpe považujú za zavádzajúce, hoci pani Kohútová tvrdí: “Ako niekdajšia spolumajiteľka pozemku tvrdím, že tam nikdy žiadna nebola!“ 

Z odboru výstavby a bytovej politiky košického okresného úradu odpísali, že stavebník predložil právoplatné rozhodnutie príslušného správneho orgánu týkajúce sa žumpy a mesto Košice, ako prvostupňový stavebný úrad, bolo povinné rešpektovať právoplatné rozhodnutie vydané iným orgánom štátnej správy. 

Z kamarátov protivníci

Medzi bývalými kamarátmi a spoločníkmi sa spustila lavína vzájomných obvinení a súdnych naťahovačiek. Postredný na obvinenia reaguje tým, že on žiaden predaj firmy nechcel. Podľa neho nezhody nastali po tom, ako chcel investovať do modernizácie, no jeho spoločníci to odmietali s tým, že už majú pred dôchodkom. "Mali sme už pripravenú dohodu o vysporiadaní, prestali o nej rokovať,"vysvetľoval nám.

Táto bude patrí stále do spoločného majetku firmy Kopro.
Táto bude patrí stále do spoločného majetku firmy Kopro.
Zdroj: Ingrid Timková

Na margo žumpy uviedol, že na pozemku bola. Doklady o nej či fotodokumentáciu nepredložil a tvrdil, že ich majú orgány, ktoré o stavebnom povolení rozhodovali. "Poslali za mnou muža, ktorý sa mi vyhrážal. No najviac ma nahnevalo, že rozprávali o mojom synovi, že kradne. Preto nevedel vydržať, musel z firmy odísť a založil novú. Umývareň sa zatvorila preto, že brali Kohútovci peniaze a neodvádzali na firemný účet," uviedol. Postredný chcel od Kohútovcov súhlas na audit firmy Kopro, aby sa zistilo, kde išli peniaze: "Odmietli to." Na margo spomínaného sudcu uviedol, že ho o pomoc nežiadal, priznal však, že je to jeho sused. Napriek všetkému je ochotný znova rokovať o dohode, no bez advokátky Kohútovcov. Oni na túto ponuku prikývli pod podmienkou, že obe strany si vyberú nezávislého mediátora, ktorý ich bude zastupovať. 

Prečítajte si tiež: