Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí sa opäť otvára aj téma ich  bezpečnosti v automobilovej doprave. Našťastie, dnešné vozidlá sú vďaka autosedačkám a   uchyteniu Isofix oveľa bezpečnejšie než tomu bolo ešte pred pár rokmi. Bezpečnosti pomáha aj uprednostňovanie priestrannejších rodinných áut, ktorých sa len v sieti autocentier AAA AUTO tento rok predalo 54 % z celkového počtu všetkých predaných vozidiel. Tretina kupujúcich využíva financovanie vozidla od tretej strany – na úver, priamo u predajcu áut. Vyplynulo to z údajov skupiny AURES Holdings, prevádzkovateľa medzinárodnej siete autocentier AAA AUTO a Mototechna.

„Som rada, že dopyt po rodinných vozidlách rastie, pretože prináša aj rodine s jedným dieťaťom oveľa väčší komfort a vyššiu bezpečnosť ako menší, aj keď úspornejší hatchback. S ohľadom na stále neistú ekonomickú situáciu si rodiny stále častejšie kupujú vozidlá prostredníctvom nejakého variantu nákupu na splátky. Len v našich autocentrách si 46 % rodinných áut kupujú zákazníci na úver, vozidlá typu kombi dokonca až 50 %,“ uviedla Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva skupiny AURES Holdings, ktorá spolupracuje s poprednými finančnými spoločnosťami na Slovensku.

Najpredávanejšie rodinné vozidlá v SR v sieti autocentier AAA AUTO v roku 2023

Najpredávanejšie rodinné vozidlá v SR v sieti autocentier AAA AUTO v roku 2023
Zdroj: AURES Holdings

Dopyt po rodinných vozidlách v autocentrách AAA AUTO je 54 % z celkového počtu. Najväčší záujem je o vozidlá SUV, ktoré tvoria 26,4 % z celkových predajov spoločnosti. Počet predaných kombi je 18,6 %. Záujem o MPV je za posledné 2 roky  konštantný. Rodinné vozidlá sú najčastejšie v dieselovom prevedení. V prípade kombíkov pritom ide o 62,9 % áut, u MPV o  54,5 %, len u SUV prevažujú  s 53,8 % benzínové pohony. Presne 22,4 % rodinných áut má náhon na všetky štyri kolesá a 34 % má automatickú prevodovku.
Najpredávanejšími značkami sú Škoda (28,3 %), Volkswagen (11,5 %) a Hyundai (8,3 %). Najobľúbenejšie sú potom medzi kombíkmi Škoda Octavia, Škoda Fabia a Volkswagen Passat, medzi vozidlami SUV sú to Kia Sportage a Škoda Kodiaq, medzi MPV  dominuje Volkswagen Touran.

Skupina AURES Holdings

Skupina AURES Holdings tento rok oslavuje už 31 rokov na trhu. Prevádzkuje sieť pobočiek v Českej republike, na Slovensku, v Poľsku, v Maďarsku, Nemecku a Holandsku. Za dobu svojej existencie obslúžila už vyše 2,8 milióna zákazníkov. Skupina AURES Holdings je s 90 tisícami predaných vozidiel ročne najväčším predajcom ojazdených automobilov v strednej Európe. Predáva aj zánovné vozidlá pod obnovenou značkou Mototechna. Na západných trhoch pôsobí prostredníctvom spoločnosti Driverama. V rokoch 2017 a 2018 bola spoločnosť držiteľom prestížneho ocenenia Superbrands a umiestnila sa na 2. mieste v celoeurópskej súťaži European Business Awards 2016/2017. Generálna riaditeľka a predsedníčka  predstavenstva AURES Holdings Karolína Topolová sa v roku 2020 umiestnila v ankete Top Ženy Česka na 1. mieste v kategórii manažérok a vlani v tomto rebríčku vstúpila do Siene slávy. Skupinu vlastní britsko-poľský investičný fond Abris Capital Partners.