Vyhynutie ktoréhokoľvek rastlinného alebo živočíšneho druhu môže mať vážne dopady na potravinový reťazec. Každý z nás pritom dokáže svojou „troškou“ prispieť k obnove biodiverzity a zodpovednejším konaním zlepšovať svet, v ktorom žijeme.

Ilustračné foto
Zdroj: Kaufland

Hmyzie hotely a „bee friendly“ kvety

Odhaduje sa, že 75 % všetkých poľnohospodárskych plodín a až 90 % kvitnúcich rastlín závisí od opeľovačov, vrátane divokých včiel. Kaufland ako jeden z najväčších predajcov potravín na Slovensku dlhodobo podporuje biologickú rozmanitosť rastlín a živočíchov. Na potrebu chrániť biodiverzitu poukazuje aj výstavbou špeciálnych hotelov pre drobný hmyz, ktoré okrem iného slúžia na edukáciu zákazníkov.

Tie sú potrebné najmä v mestách, kde sa divým včelám, lienkam, pestriciam či zlatoočkám príliš nedarí. V okolí predajní a na ďalších miestach po celom Slovensku ich dnes stojí už dvadsať a najnovšie hmyzie hotely pribudnú aj v zoologických záhradách v Bojniciach, Košiciach a v Spišskej Novej Vsi.

V Kauflande si môžete zakúpiť levanduľu francúzsku a talianske bylinky (oregano, šalviu, tymian a rozmarín), ktoré sú k včelám priateľské, vďaka čomu podporíte ochranu biodiverzity priamo na vašom balkóne či v záhrade. Okrem toho pracuje na zozname vylúčených látok, ktoré sú pre včely a hmyz toxické.

Ide to aj bez pesticídov

Kaufland sa na manažovaní pesticídov podieľa už od roku 2006. Dôsledne sa zasadzuje za to, aby ich jeho dodávatelia používali iba vtedy, keď neexistuje žiadna iná alternatíva. Štandardy reťazca sú častokrát prísnejšie ako zákonné požiadavky.

„Ochrana biodiverzity a verejného zdravia je pre nás veľmi dôležitá. V rámci podpory ekologického poľnohospodárstva a integrovanej produkcie sa zasadzujeme za ukončenie používania pesticídov u dodávateľov alebo ich obmedzenie na absolútne minimum,“ hovorí Samuel Machajdík, hovorca spoločnosti Kaufland Slovensko.

Reťazec neustále zvyšuje podiel bio ovocia a zeleniny vo svojom sortimente. Bio potraviny, vrátane privátnej značky K-Bio, pochádzajú od dodávateľov, ktorých produkty sú vyrábané podľa Bio smerníc, predpísaných EÚ.

Dôležité pravidlá pre ochranu biodiverzity

Kaufland venuje osobitnú pozornosť medzinárodným certifikátom, ako je napríklad Fairtrade alebo Rainforest Alliance. Od roku 2019 je členom organizácie GLOBALG.A.P., ktorej skratka znamená systém zabezpečenia kvality pre poľnohospodárstvo. Ten zahŕňa napríklad ochranu rastlín a zdravia pri práci, bezpečné a legálne používanie pesticídov, zodpovedné hospodárenie s vodou či energetickú efektívnosť.

„Naším cieľom je, aby všetci naši producenti splnili podmienky na spomínanú certifikáciu. O jej význame s pestovateľmi neustále diskutujeme, aby sme spoločne zabezpečili dodržanie našich záväzkov do konca roka 2022,“ potvrdzuje Ľuba Barošová, vedúca oddelenia nákupu Ovocia a zeleniny spoločnosti Kaufland Slovensko.

Viac informácií sa môžete dozvedieť zo Správy o transparentnosti pri ovocí a zelenine na www.kaufland.sk/csr-spravy.