Relax za každého počasia

S príchodom jesenných mesiacov je potrebné myslieť na všetko. Pripravte si preto plán do každého počasia. Deťom našťastie nechýba veľa, aby sa zabavili. Najdôležitejšie je mať sa kde poriadne vyšantiť.

Ilustračné foto
Zdroj: Wellness Hotel Patince****

Ideálnou možnosťou sú aktivity, ktoré ponúkajú niečo pre každého. A to vrátane starých rodičov a detí v každom veku. Skvelým príkladom sú miesta ako Wellness Hotel Patince****, kde nájdete množstvo zábavy, ale užijete si aj relax v termálnej vode. Kým vy budete oddychovať, vnúčatá si zatiaľ užijú pestrý program s animátormi.

Wellness Hotel Patince**** je prispôsobený pre seniorov aj deti. Nájdete tu 2 detské kútiky a rozľahlý vnútorný bazénový svet s toboganom. Tešiť sa môžete aj na maskota Flippyho. A kým sa budú všetci hrať, doprajete si oddych v saunách alebo na procedúrach.

Ilustračné foto
Zdroj: Wellness Hotel Patince****

Potešte ich zvieratkami

A nemyslíme tým nečakaný darček, za ktorý sa vám ich rodičia asi nepoďakujú. Spoločnosť zvieratiek si viete užiť aj bez toho, aby ste si ich odniesli domov. Okrem najstaršej zoologickej záhrady v Bojniciach alebo tých v Bratislave a v Košiciach, je na Slovensku aj množstvo menších zvieracích parkov alebo fariem.

V okolí Bratislavy je obľúbenou Biofarma v Stupave alebo Oáza sibírskeho tigra v Kostolnej pri Dunaji. Rôzne zvieratká si môžete pohladkať aj v Minifarme v Lubine, v Ekoparku na Čiernej vode a na farme Madonan v Bojničkách. Dobré ohlasy majú aj Zveropark Žarnovica a Kráľová pri Zvolene.

Ilustračné foto
Zdroj: Pixabay.com

Navštívte múzeá a zážitkové centrá

I keď sa vám môže zdať, že múzeum je skôr pre staršie deti, nie je to vždy pravda. Viaceré múzeá sa zameriavajú aj na mladších návštevníkov. Špecializované Detské múzeum je napríklad súčasťou Slovenského národného múzea na bratislavskom nábreží. Za návštevu však stojí aj Prírodovedné, Technické alebo Dopravné múzeum v Bratislave.

Ilustračné foto
Zdroj: Unsplash.com

Skvelý zážitok ponúka aj Banské múzeum v Banskej Štiavnici, ktoré sa nachádza v prírode. Slovensko sa pýši veľkým množstvom hradov, pričom viaceré z nich majú aj múzeum a organizujú rôzne historické podujatia. Návšteva niektorého z našich zámkov a hradov je vhodná pre všetky deti.

Ilustračné foto
Zdroj: Pixabay.com

V Bratislave je tiež Zážitkové centrum vedy, ktoré je však až od 12 rokov. Exponáty sú totiž vhodné pre deti, ktoré už v škole majú základy fyziky. Svoje znalosti tu môžu upevniť pri praktických experimentoch a pozorovaniach. Ak máte doma malých vedcov, odporúčame ich tiež zobrať za hranice, a to do centra VIDA! v Brne alebo Futury v maďarskom Mosonmagyaróvári.

Nenáročné výlety v prírode

Každú túru by ste mali prispôsobiť jej najmenším účastníkom. Všetky deti majú iné tempo a výdrž, čo závisí najmä od ich veku. Vo všetkých prípadoch však platí, že toho zvládnu omnoho menej ako dospelí. Preto ich nenaháňajte, robte si pravidelne prestávky a snažte si čo najviac užiť samotnú cestu. Napríklad spoznávaním okolitej prírody alebo zbieraním húb, či kvetov a lesných plodov.

Ilustračné foto
Zdroj: Unsplash.com

Zoberte si so sebou dostatok vody, vhodné oblečenie a množstvo pochúťok, ktoré si spolu počas prestávok vychutnáte. Bonusom a motiváciou pre deti je, ak vyberiete nejaký zaujímavý cieľ cesty, na ktorý sa budú tešiť. Skvelým príkladom je napríklad Muránska planina, kde sa nachádza sysľovisko. Sysle môžete kŕmiť a ešte vám aj pekne zapózujú.

Na Beckovskom hrade teraz nájdete veľkú sochu dreveného draka, ktorá sa deťom veľmi páči. Prípadne sa môžete prejsť v okolí Vlkolínca, v ktorom tiež nájdete minizoo so zvieratkami. Takmer všetky oblasti majú náučné chodníky s rôznymi zaujímavosťami po ceste. Skúste napríklad výlet na Liptov, do Kvačianskej doliny, Západných Tatier alebo na Oravu.