CVVS si dovoľuje s dôverou a nádejou apelovať na slovenských spotrebiteľov aby v období od 1.12. – 1.1.2022 pri výbere vína, uprednostnili poctivé slovenské vína, pred zahraničnými vína z dovozu.

Ak si každý milovník slovenského vína kúpi počas iniciatívy #MesiacPoctivehoSlovenskehovina aspoň jednu fľašu vína navyše, priamo od lokálneho vinohradníka alebo vinára, tento mimoriadny príjem prispeje k záchrane pracovných miest a pomôže vinohradníkom lepšie zvládnuť zimné mesiace. Slovenskí spotrebitelia nákupom poctivých slovenských vín pomôžu tak domácej ekonomike, zachovaniu pracovných miest a udržaniu investícii do vinohradov. Viacerí vinohradníci a vinári sú v situácii, kedy zo dňa na deň znova počítajú každé euro a rátajú s najhorším. CVVS upozorňuje, že slovenskí vinohradníci sú v tejto chvíli odkázaní najmä na podporu slovenských spotrebiteľov, nakoľko žiadna covid podpora alebo kompenzácia zo strany štátu nebola ohlásená. Slovenskí vinohradníci a vinári sa snažia z vlastných zdrojov podporovať export slovenských vín a budovať ekonomickú odolnosť sektora, bohužiaľ aj tu narážajú na neochotu štátnych úradov dostať sa na medzinárodné podujatia.

Ilustračné foto
Zdroj: Cech vinohradníkov a vinárov Slovenska

CVVS zdôrazňuje, že chápeme význam prijatých vládnych opatrení. Vyzývame Slovensko na vzájomnú pomoc a solidaritu a veríme, že len tak dokážeme túto situáciu zvládnuť.

CVVS upozorňuje, že nákupom slovenského vína ktorého všetky fázy výrobného procesu, od pestovania hrozna až po výrobu vína sa uskutočnili na Slovensku, pomáhajú domáci spotrebitelia slovenskej ekonomike, vinohradníkom a vinárom, cestovnému ruchu, a podporujú zamestnanosť v regiónoch Slovenska. Navyše slovenskí spotrebitelia nákupom poctivých slovenských vín pomáhajú klíme a znižovaniu uhlíkovej stopy, nakoľko zahraničné vína nemuseli cestovať tisícky kilometrov aby sa dostali k slovenským spotrebiteľom.

Ilustračné foto
Zdroj: Cech vinohradníkov a vinárov Slovenska

Počas #MesiacPoctivehoSlovenskehovina, budú zároveň vinohradníctva a vinárstva na Slovensku na svojich sociálnych sieťach, každý deň uvádzať aspoň 1 dôvod pre kúpu poctivého slovenského vína. Pokiaľ si každý dospelý Slovák a milovník vína, kúpi počas mesiaca poctivého slovenského vína od svojho vinára fľašu navyše, pomôže slovenským vinohradníkom a vinárom zachovať rodiace vinohrady, znížiť enviromentálnu stopu vinohradníctva a pomôže posilniť odolnosť slovenského vinohradníckeho sektora voči krízam.

Ilustračné foto
Zdroj: Cech vinohradníkov a vinárov Slovenska

Uvádzame 20 dôvodov pre kúpu poctivých slovenských vín. Pripite si na zdravie našim slovenským vínom. Veríme, že Vám bude chutiť, každá predaná fľaša vína sa počíta.

 1. Kúpou slovenských vín od lokálnych, slovenských vinárstiev podporíte záchranu slovenských vinohradov, ktorých na Slovensku každoročne ubúda. Podporíte tak zachovanie dedičstva našich predkov.
 2. V slovenských vinárstvach a vo vinohradníctve pracujú tisícky zamestnancov, ktorí sú vo veľkej miere závislý od príjmov z predaja vína na Slovensku.
 3. Každé 1€, ktoré spotrebitelia minú za poctivé slovenské víno, bude investované naspäť do zamestnanosti, vinohradov a krajinotvorby.
 4. Slovenskí vinohradníci a vinári sú rovnako spotrebitelia a zákazníci, možno aj vo Vašom odvetví. Peniaze míňajú väčšinou na Slovensku.
 5. Viaceré slovenské vinárstva svojimi vínami získali vo svete hodnotné ocenenia, pričom kvalita slovenských vín každoročne rastie.
 6. Viacerí slovenskí vinári a vinohradníci produkujú kvalitné vína s nízkym obsahom histamínu. Zákazníci s histamínovou intoleranciou nemusia hľadať svoje víno v zahraničí, kvalitné vína máme aj na Slovensku.
 7. Na Slovensko sa vo veľkom dovážajú dotované, prebytkové cisternové vína, pochybnej kvality. Slovenské víno je zárukou kvality.
 8. Kúpou slovenských vín pomôžete zachrániť slovenské vinohradníctvo. Ak nebude záujem o slovenské vína, plochy vinohradov budú ubúdať. Za posledných 27 rokov sa výmera rodiacich vinohradov dramaticky znížila z 38000 hektárov na 8500 hektárov.
 9. Vinice sú súčasť kultúrnej krajiny a dotvárajú ju. Vínny turizmus je doma i v zahraničí čoraz populárnejší.
 10. Vo vinárskych regiónoch generuje slovenské vinohradníctvo zamestnanosť a príjmy pre gastro, kultúrne pamiatky, turistiku, ako aj pre štát, samosprávy a obce.
 11. Kúpou slovenských vín podporíte zachovanie historického dedičstva našich predkov. Vinice u nás vysádzali už starí Rimania. Podľa historických záznamov vieme, že Mária Terézia dostala Frankovku modrú do daru od račianskej delegácie, a to pri príležitosti osláv jej päťdesiatych narodenín. Račianske víno cisárovnej veľmi chutilo a odvtedy si priala mať Račiansku Frankovku vždy vo svojich pivniciach.
 12. Kúpou poctivého, slovenského vína pomáhate udržiavať storočné tradície vinohradníctva a vinárstva v našej krajine, čo je v dnešnej dobe globalizácie nevyčísliteľné aktívum nášho národa.
 13. Kúpou slovenského vína pomáhate dostať tento náš jedinečný produkt na vinársku mapu Európy, kam určite patrí.
 14. Uhlíková stopa slovenského vína je určite najkratšia.
 15. Kúpou poctivých, slovenských vín podporujete aj rozvoj turizmu na Slovensku.
 16. Je najprirodzenejšie jesť také potraviny ktoré sa dopestovali u nás, a toto by malo platiť aj pre víno.
 17. Víno je najkultúrnejší nápoj, podporou slovenského vína podporujete slovenskú kultúru.
 18. Nie je nič krajšie ako sa pochváliť hosťom fľaškou výborného slovenského vína.
 19. Starostlivosť o vinohrady a víno je nutná neustále, inak sa trvalo znehodnotia. Pivnice slovenských vinárov sú preplnené a každý ročník vína si vyžaduje každodenné investície.
 20. Kúpou poctivých, slovenských vín podporujete tisícky slovenských rodín, ktorých príjmy pochádzajú z predaja vína a z vinohradníctva.