Hoci pri rozhovoroch s médiami neskrýva emócie a pri názoroch sa vôbec nekrotí, nemyslí si, že by bol „alarmistom“. Mlčať mu vraj nedovolí svedomie.

FOTO Ako Česi zvládajú koronavírus: Protesty „na Staromáku“ a zábery z prvej poľnej nemocnice v Prahe >>

Flegr takmer v každom rozhovore kritizuje českú vládu. Vyše 1800 mŕtvych v Česku je podľa neho Babišova vina a obetí koronavírusu bude pribúdať po tisícoch. Mrazáky v uliciach, aké sme počas prvej vlny videli v New Yorku, prídu aj do Prahy. Otázkou je len kedy...

„Nové opatrenia sú kvôli výnimkám len kusmi papiera. Ľudia budú umierať zbytočne, život sa zastaví. Najprv bude 250 mŕtvych denne, za mesiac už tisíc. Politikom to stále nedochádza.“
Jaroslav Flegr o nových protipandemických opatreniach v ČR

„Rútime sa po diaľnici a neustále šliapeme na plyn,“ povedal Flegr v rozhovore pre Českú televíziu. Často spomína termín „behaviorálna imunita“, čo podľa odborníka predstavuje akýsi pocit človeka, ktorý mu nedovolí správať sa rizikovo – chodiť bez rúšky, navštevovať príbuzných, neumývať si pravidelne ruky. K takejto imunizácii však podľa Flegra v Česku zatiaľ nedošlo, pretože obyvatelia zatiaľ nemuseli sledovať zábery z preplnených nemocníc, kde nemajú kam dávať chorých a nebohých.

FOTO z prvého plošného testovania na Slovensku >>

Takáto situácia je ale nezvratná, myslí si expert. Česko prekonáva jeden rekord za druhým a denné prírastky prípadov nad 14-tisíc už nie sú nezvyčajné.

Anketa
Súhlasíte s lockdownom Slovenska?
  • 79%
  • 21%

„Musíme dupnúť na brzdu a uvedomiť si, že je zle,“ radí všetkým. V prvom rade sa ale musia spamätať politici. Policajti v uliciach by mali prísnejšie vymáhať dodržiavanie opatrení a poľná nemocnica v Letňanoch, na ktorú sa Česi spoliehajú, by mala mať oveľa väčšiu kapacitu než len 500 lôžok.

Druhá vlna vôbec nemusela byť

Ak by sa politici pred voľbami netvárili, že je všetko v poriadku, a zaviedli by sa prísne opatrenia, druhá vlna koronavírusu v Česku vôbec nemusela byť. „Pre pár percent preferencií umierajú ľudia,“ hovorí. Teraz vraj hrozí, že sezóna respiračných chorôb nemusí reagovať ani na lockdown, ktorý v Česku funguje od štvrtka.

Flegr si ale myslí, že reštrikcie prišli príliš neskoro a katastrofe sa už nedá zabrániť – len ju oddialiť. Situáciu značne zhoršilo aj otvorenie škôl po prvej vlne. Evolučný biológ tiež varuje pred nebezpečnejšími kmeňmi koronavírusu, než s akými sa stretávame teraz. Správy o tom, že vírus SARS-CoV-2 mutuje, pritom nie sú ničím novým.

Prečítajte si „Flegrovo protiepidemické dvanástoro“, ktoré by mal podľa neho dodržiavať každý občan!

Pokračovanie na ďalšej strane >>>