Na ministerstve zdravotníctva sa už po druhý raz od parlamentných volieb v roku 2020 malo nájsť odpočúvacie zariadenie. Kým pred tromi rokmi mala byť ploštica v kancelárii vtedajšieho ministra Mareka Krajčího (OĽaNO), teraz sa vraj našla s priestoroch, ktoré patria štátnej tajomníčke Lenky Dunajovej Družkovskej.

O aký typ zariadenia malo ísť, zatiaľ nevie. Ministerstvo ani polícia nechce do skončenia vyšetrovania prípad bližšie komentovať.

Koncom minulého roka Krajčí v rozhovore pre internetový denník Štandard tvrdil, že v čase, keď bol ministrom, mal vo svojej vlastnej odpočúvacie zariadenie, ktoré objavila jeho asistentka. "Na druhý deň, keď sme prišli do práce, zariadenie tam už nebolo," povedal Krajčí, s tým, že ho v noci niekto prišiel vymontovať.

Ako ďalej ozrejmil, na zlé pracovné podmienky na ministerstve sa mu najnovšie mala sťažovať štátna tajomníčka rezortu Lenka Dunajová Družkovská. „Pani štátna tajomníčka sa mi sťažovala, že pomery na ministerstve sú napäté, že sa cíti ohrozovaná a často pociťuje až vyhrážky,“ opísal situáciu Krajčí. Konkrétnejší však nebol.

Bezpečnostný analytik Juraj Zábojník hovorí, že na ministerstve mohlo byť aj živé odpočúvanie zariadenia, ale aj atrapa. Prikláňa sa skôr k druhej možnosti. „Takto amatérsky, aby sa hneď našli, sa totiž ploštice nedávajú,“ tvrdí.

Mohol to byť len záchvat akútnej dôležitosti.

Juraj Zábojník, bezpečnostný analytik

Podľa Zábojníka sa do priestorov ministerstva mohol dostať v podstate ktokoľvek. „Nie je to objekt zvláštnej dôležitosti. A keď ministerstvo stráži SBS ako v nejakom obchodnom reťazci, tak nie je problém sa tam dostať,“ myslím si.

Keďže sa na ministerstve zopakoval scenár pred troch rokov – čiže sa zariadenie objavilo, ale do rána z kancelárie zmizlo, Zábojník si myslí, že samotné zverejnenie tejto informácie bolo len „záchvatom akútnej dôležitosti“, aby odviedla pozornosť verejnosti od iných problémov.

Pozornosť však upriamuje skôr na možný motív. „Je otázkou, či by bola predmetom záujmu akurát štátna tajomníčka. Možno minister, najmä ak dočasný premiér reagoval, že na poslednú chvíľu podpísal nejakú zmluvu. V takých prípadoch sa odpočúvacie zariadenia využívajú na vydieranie,“ pokračuje Zábojník.

Navyše, už po prvej skúsenosti bývalého ministra Krajčího, mali „byť poučení všetci pracovníci, aby okamžite volali políciu“. Okrem toho Zábojník radí: „A nedať zariadenie z ruky, kým nebude overené, o čo ide.“ V prípade podozrenia, že môže byť miestnosť odpočúvaná radí použiť buď detektor alebo rádio. „Zoberte si rádio, zapnite si stanicu a keď budete počuť škrkot, tak viete, na čom ste. Každá ploštica totiž pracuje na nejakej frekvencii a dá sa zistiť aj takto primitívne,“ dodal Zábojník.

Prečítajte si tiež: