Spravodajský okruh :24 dnes štartuje sériu špeciálnych programov k 30. výročiu vzniku Slovenskej republiky priamym prenosom diskusie z brnianskej vily Tugendhat, teda z miesta, kde sa pred tridsiatimi rokmi rozhodovalo o osude Česko-Slovenska. Moderátormi diskusie sú Marta Jančkárová a Miroslav Řádek.

RTVS diskusiu prináša naživo už dnes o 17.20 h a po diskusii a hlavnej spravodajskej relácii o 20.20 h odvysiela okruh :24 aj reláciu Správy a komentáre, v ktorej budú komentátori Július Gembický a Marián Leško reflektovať a hodnotiť priebeh špeciálnej diskusie.

„O 20.20 h v Správach a komentároch spolu s komentátormi, ktorí už vtedy boli aktívnymi komentátormi a novinármi, budeme reflektovať a hodnotiť ich vystúpenia. Divákom chceme poskytnúť aj iný obraz ako ten, ktorý uvidíme v spomienkach aktérov,“ povedal intendant spravodajského okruhu :24 Alfonz Šuran.

______________________________________________________________

Duel Mečiar a Klaus sledujeme ONLINE:

Vznikajúci konflikt stopla moderátorka ukončením debaty a poďakovaním účastníkom. Vladimírovi Mečiarovi to však nedalo a kamera zachytila ešte jeho "posledné slová": "Preberte sa!" Po ukončení diskusie boli obaja účastníci podráždení a moderátori zaskočení.

18:50 "Prosím vás, už sa preberte na reálny život," zakončil Mečiar debatu po tom, čo ju moderátorka rýchlo ukončila po vznikajúcom konflikte.

18:48 Debata sa skončila.

18:46 "Prosím vás nevyprávajte hlúposti!" vykríkol Mečiar na poznámku moderátorky, že sme sa takmer nedostali do Európskej únie.

18:45 "Nie je možné vysvetľovať niečo hluchým a slepým a vyzerá to tak, že vy nepočúvate naše odpovede," kritizuje Klaus moderátorov.

18:44 Klaus opätovne žiada moderátorku, aby sa diskusia už skončila. Nechce ďalej odpovedať na ďalšie otázky.

18:43 "Ak nechcete debatovať s pánom Klausom, nemám tu čo robiť. Prišiel som sem len kvôli nemu," hovorí Mečiar moderátorke.

18:42 Po hodinovej debate Klaus žiada jej ukončenie. Na otázky divákov by podľa jeho slov musel začať hovoriť opäť všetko od začiatku.

18:40 "Na Slovensku meno Klaus by sme vždy mali vyslovovať s veľkou úctou," zdôrazňuje Mečiar.

18:38 "My sme na českej politickej scéne lepšieho priateľa, spojenca a partnera nemali, než bol Klaus," pripomína Mečiar. Havel taký vzťah k Slovákom podľa expremiéra nemal.

18:36 "My sa s pánom premiérom nevidíme často, ale keď sa takto po pár rokoch stretneme, vidím, že ten vzťah dôvery trvá," tvrdí Klaus.

18:34 "Došlo k niečomu, čo sa bohužiaľ stať muselo. Otvorili sa tisíce ďalších možností," spomína Klaus.

18:32 "My sme okrem pána Klausa nemali partnera na rokovanie,"spomína Mečiar. Spomína na obdobie mnohých odmietnutí.

18:30 Moderátorka sa pýta Mečiara, či spíše pamäti, či môže spoločnosť očakávať jeho spomienky. "Nemôže," odpovedá jednoznačne Mečiar. "Neviem, či je to pre spoločnosť ešte zaujímavé," dodáva. Má doma síce "dva kamióny" dokumentov, ale každého historika, ktorý by mal o ne záujem, pošle preč.

18:27 Čo sa povedalo, veľakrát nebolo napísané, a tak to často aj podľa Mečiara bolo. Dodáva, že vždy, čo bolo povedané, sa do bodky splnilo. "Slovo znamenalo dôveru," tvrdí.

18:25 "Riešenia boli dve. Buď udržať spoločný štát, alebo sa rozdeliť. Nijaká tretia verzia nebola," hovorí Klaus.

18:24 Rozdelenie armády a národnej galérie boli podľa Klausa "prkotiny". Problematické podľa neho boli dôchodky a otázka, či majú slovenskí študenti v Česku platiť za štúdium.

18:22 Na otázku, aká bola najnáročnejšia oblasť rokovaní podľa Mečiara, odpovedal, že nebola jediná ľahká oblasť.

18:22 "Každá vláda ma trestne stíhala, každé médium si koplo do Mečiara," spomína Mečiar po rozdelení.

18:21 "Tento krok bol uznaný všetkými krajinami sveta, bol uznaný ako unikát," tvrdí Mečiar.

18:19 "HZDS malo niekoľko variantov, ako má fungovať federácia," hovorí moderátor Mečiarovi.

18:16 "Nerozumiem podstate týchto otázok," hovorí Klaus moderátorom.

18:13 "Pre nás boli neprijateľné akékoľvek miešanice. Konfederačná nejasnosť nemôže byť," povedal Klaus o rozelení štátu.

18:10"Nekývajte na to, že viete, čo chcem povedať, neviete, čo chcem povedať," odkazuje Klaus moderátorom.

18:08 "Keby som vtedy nevyužil svoju silu a autoritu, ja som ešte zapríčinil prerozdelenie meny," spomína Klaus.

18:06 "Mal som vyše 200 mítingov s občanmi Slovenska," hovorí Mečiar. Jeho rekord bol 17 stretnutí za deň a Klausov 14.

18:04 "Médiá v drvivej väčšine boli proti. Všetci, ktorí boli proti, na tom zbohatli," hovorí Mečiar o slovenských médiách.

18:02 "Opravovali sme všetko, čo bolo pokazené," opisuje rokovania Mečiar. 

18:00 Václav Klaus a Vladimír Mečiar sa pred referendom nepoznali. "Neprehovorili sme spolu ani slovo," spomína Klaus.

17:57 "Myslíte si, že tu nebol nikto taký, kto chcel bojovať?" vraví Mečiar, podľa ktorého sa snažili o pokojné rozdelenie Česko-Slovenska.

17:55 Ten rozvod bol už od 68. roku, keď vznikla podivná federácia, vraví Klaus o rozdelení republiky.

17:53 "Nedobrý pocit zo štátoprávneho usporiadania bol silnejší na Slovensku než v Česku," tvrdí Klaus, ktorý pochopil, že udržanie spoločného štátu nie je možné.

17:51 "Že som celý život hovoril, že som sa narodil v Česko-Slovensku, nebola pravda," tvrdí Klaus, ktorý spomína, že sa narodil v Protektoráte Čechy a Morava, keď opisoval spoločné česko-slovenské povedomie, ktoré v štáte pretrvávalo.

17:49 "Pokiaľ išlo o vnútropolitické veci, musíme vziať do úvahy, že Česko a Slovensko sa museli s mnohými vecami vyrovnať," hovorí Mečiar.

17:47 Bola to debata, ako z tejto situácie vyjsť, spomína Klaus na udalosti z vily Tugendhat. O čom presne sa vo vile, kde politici práve sedia, diskutovalo, si už po 30 rokoch presne nepamätá. "Ak sme niečo robili, tak sme hovorili o tom, ako to uskutočniť."

17:46 V tejto budove sa nerozhodlo o rozdelení štátu, tu sa rozhodlo o tom, aby rozdelenie prebehlo kamarátsky. "Celý svet nám to závidí," opisuje Klaus.

17:44 "Česko-slovenský problém tu existoval odnepamäti," tvrdí Klaus. Tie krajiny nie sú rovnaké, nie sú homogénne, hovorí Klaus, ktorý ma zo Slovenska manželku.

17:42 Vladimír Mečiar spomína na rokovania týkajúce sa rozdelenia Česko-Slovenska. 

17:40 Mečiar tvrdí, že nie je pravda, že väčšina ľudí mala na rozdelenie Česko-Slovenska negatívny názor.

17:38 Václav Klaus a Vladimír Mečiar po 30 rokoch

Václav Klaus a Vladimír Mečiar po 30 rokoch
Zdroj: Reprofoto RTVS

17:37 Česko-slovenský problém otvoril Václav Havel, prinieslo to obrovské pohoršenie, spomína Mečiar. 

17:35 "Ja som osobne sem prišiel nie pre vaše pozvanie, ale pre pána prezidenta Václava Klausa," hovorí Vladimír Mečiar, ktorý podľa svojich slov Klausa veľmi obdivuje.

17:32 Po 30 rokoch od stretnutia vo vile Tugendhat sme o 30 rokov starší a je rovnako horúco, hodnotí úvod stretnutia Václav Klaus.

17:20 VIDEO: Mečiar a Klaus po rokoch sedia za jedným stolom. Diskusia sa začína!

16:40 VIDEO: Do brnianskej vily Tugendhat prichádza aj Václav Klaus:

16:35 VIDEO Vladimír Mečiar prichádza na miesto očakávaného DUELU:

16:30 Hodinu pred začatím diskusie sa už účastníci dostavili na miesto politického duelu, FOTO nájdete TU >>>

VIDEO Vladimír Mečiar bol ostrý chlapík: Novinári si s ním prežili svoje

Duelom Mečiar vs. Klaus sa to nekončí, RTVS prinesie ďalšie špeciálne programy >>>