Nové opatrenia
Nové opatrenia
Zdroj: Kristína Eliášová
AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU
  • Na Slovensku je zatiaľ potvrdených 29 835 prípadov nákazy.
  • V sobotu (17. 10.) pribudlo 1 567 nakazených novým koronavírusom.
  • Spolu máme 92 obetí, 22 388 aktívnych prípadov a 7 359 vyliečených.
SITUÁCIA VO SVETE

Počet nakazených: 40 065 372
Počet vyliečených: 29 960 438
Počet úmrtí: 1 115 924

____________________________________________________________________________

Ďakujeme, že ste s nami sledovali ONLINE.

22:00 Český premiér Andrej Babiš v reakcii na nedeľnú demonštráciu športových fanúšikov na Staromestskom námestí v Prahe uviedol, že je v šoku z toho, ako bezohľadní a sebeckí sú niektorí občania, ktorí nedodržujú opatrenia vlády proti šíreniu nového koronavírusu a ohrozujú seba aj ostatných. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz. (tasr)

21:39 Vatikán informoval, že u nemenovanej osoby, ktorá býva v rovnakej vatikánskej rezidencii ako pápež František, zistili prítomnosť ochorenia COVID-19. Viac sa dočítate TU.

21:00 Prezidentka SR Zuzana Čaputová nemá naďalej zodpovedané mnohé dôležité otázky súvisiace s plánom plošného pretestovania obyvateľov Slovenska v súvislosti s ochorením COVID-19. Pre TASR to uviedol hovorca prezidentky Martin Strižinec. (tasr)

20:36 Záver o správnosti a zákonnosti postupu Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR pri nákupe testov na plošné testovanie môže Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) skonštatovať až po preskúmaní kompletnej dokumentácie k danej zákazke. Vyplýva to zo stanoviska predsedu ÚVO Miroslava Hliváka. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚVO Janka Zvončeková. (tasr)

20:10 Mestský úrad (MsÚ) v Žiline bude v pondelok (19. 10.) a v utorok (20. 10.) uzatvorený pre verejnosť. Dôvodom je pozitívny test na ochorenie COVID-19 u viacerých zamestnancov úradu. TASR o tom informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík. (tasr)

19.39 V Českej republike v nedeľu do 18.00 h potvrdili 2 661 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je približne o 1 600 menej ako v rovnakom čase v sobotu. Vyplýva to z údajov zverejnených na oficiálnej webovej stránke českého ministerstva zdravotníctva. Od začiatku pandémie sa v ČR novým koronavírusom nakazilo 171 487 ľudí, z ktorých 1 402 nákaze podľahlo. Z ochorenia COVID-19 sa tam dosiaľ vyliečilo 69 090 osôb. Momentálne je v Česku nakazených 100 995 ľudí, z toho 3 519 je hospitalizovaných. (tasr)

19:23 Tlačová konferencia premiéra Igora Matoviča sa skončila.

19:05 Prezidentka Zuzana Čaputová podľa premiéra Igora Matoviča nemusí byť informovaná o každom kroku v armáde, keďže nie sme v čase vojny. Premiér ku kritike, že prezidentka nebola informovaná o pláne na plošné testovanie, povedal, že hlavná veliteľka ozbrojených síl je ceremoniálna funkcia. 

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Zdroj: Martin Baumann/TASR

19:03 Šéf štátnych hmotných rezerv Ján Rudolf povedal, že všetky zazmluvnené testy spĺňajú stanovené podmienky a špecifikáciu. Podľa Rudolfa sú spoľahlivé. „Stojím si za tým, že tieto testy spĺňajú všetky parametre a verejné obstarávanie bolo zákonné,"dodal.

19:00 "Som prekvapený, aké nepodstatné detaily dokážete riešiť, fakt je totiž ten, že  nemocnice sa plnia, predpokladám, že stovky ľudí ležiacich reálne v nemocnici spochybňovať nikto nebude. Teraz máme niekoľko možností, môj názor na lockdown ste určite počuli a napácha to oveľa väčšie škody ako cena testov,"povedal Richard Sulík. "Ide o to, že významnú časť ľudí dokážeme odchytiť a dať ich na dva týždne do karantény."

18:53 "Pán matematik Kolár povedal, že pri  testoch bude 80 000 ľudí pozitívne falošne testovaných. Toto je príbalový leták pri tých testoch, ktorý sa kupuje najviac a testovanie falošnej pozitivity sa identifikuje cez parameter špecificita. To znamená 0,32 % ľudí môže byť falošne pozitívnych. V žiadnom prípade to nebude 80-tisíc ľudí. V druhom príapade je to senzitivita, tá je 96,52 %," povedal Igor Matovič, ktorý odmieta kritiku spoľahlivosti testov.

18:50 Zatiaľ nie je isté, či celoplošné testovanie bude povinné, alebo dobrovoľné. Igor Matovič povedal, že sa o tom na rokovaní vlády rozprávali dlho, no definitívnu odpoveď nemajú.

18:46 Minister zdravotníctva Marek Krajčí hovorí, že na celoplošné pretestovanie by sme mali mať dostatok zdravotníkov. „Na Slovensku je 19 000 lekárov a 34 000 zdravotných sestier a 3 200 študentov, ktorých vieme použiť,“ povedal.

Na snímke je minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.
Na snímke je minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.
Zdroj: TASR/ Pavol Zachar

18:43 "O podrobnostiach budeme informovať v priebehu nasledujúcich dní. O dobrovoľnosti a motivácii sme dlho rozprávali a definitívnu odpoveď nemám," povedal Igor Matovič.  Podľa premiéra by bolo ideálne, aby sa na testovaní zúčastnilo celé Slovensko. "Čím viac ľudí príde, tým skôr začneme žiť normálnym životom," dodal premiér.

18:40 "Ozbrojené sily sú tu od prvého dňa spolu s policajtmi, hasičmi a so zdravotníckym personálom, operácia je nazvaná Spoločná zodpovednosť," uviedol  generál Daniel Zmeko. Zároveň povedal, že po celom Slovensku bude zhruba 5 000 tímov.

18:35 "Som presvedčená, že momentálne to, čo ponúka táto vláda, je jedno z tých opatrení, ktoré je dôležité, aby sme zrealizovali,"povedala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. "Samozrejme, že to bude súvisieť so zásahom do našich práv, ale je dôležité, aby sme pristúpili k tomu spôsobom, že sa nebudeme rozoštvávať."

18:32 "Moja úplne prvá reakcia bola, že to považujem za správny krok, avšak  bude to veľmi logisticky náročné, preto som rád, že ozbrojené sily tu budú hrať hlavný prím," povedal minister hospodárstva Richard Sulík. "Plne to podporujem. Chcem vyzvať všetkých občanov, aby sa otestovať išli. Nie je to žiadna smrť, neimplantovali mi čip nikam, ochránil som si svoju DNA, ubránil som sa týmto temným silám."

18:30 Predseda parlamentu Boris Kollár hovorí, že celoplošné testovanie vyvolá veľký hnev v obyvateľstve, čo chápe. „Aj ja mám strach, aj ja sa bojím o svoje deti, mamu. Aj mne zavreli prevádzky. Môžem prejsť do agresivity, ale to mi nepomôže,“ povedal. Kollár zároveň prosí opozíciu, najmä Hlas-SD a Smer-SD o spoluprácu.

Na snímke je predseda NRSR Boris Kollár (Sme rodina) počas tlačovej konferencie po rokovaní 44. schôdze vlády SR k celoplošnému testovaniu na nový koronavírus v Bratislave.
Na snímke je predseda NRSR Boris Kollár (Sme rodina) počas tlačovej konferencie po rokovaní 44. schôdze vlády SR k celoplošnému testovaniu na nový koronavírus v Bratislave.
Zdroj: TASR/ Jaroslav Novák

18:28 "Nedokážeme už zvrátiť vývoj epidémie, toto je cesta z pekla. Dôležité je, aby prišlo čo najviac ľudí. Keď neprídu, budeme musieť prijímať opatrenia, aké prijali Izrael, Madrid, New York. Lockdown je jedna možnosť a poctivé dvojnásobné pretestovanie Slovenska je druhá možnosť," povedal premiér.

18:27 "Som veľmi rád, že sme dnes dostali dôveru od všetkých koaličných strán,"povedal Igor Matovič.

18:25 "Myslím, že to bolo v pondelok podvečer, keď som zavolal ministrovi obrany. Vtedy som mu povedal, že počas prvej vlny boli ozbrojené sily tým pilierom. Keďže som tou ideou žil a chcel som celé Slovensko pretestovať dvakrát, tak som si kládol otázku, kto je to schopný  zorganizovať z organizačnej stránky ako vylodenie v Normandii," povedal na brífingu Igor Matovič. 

18:23 Budúci týždeň bude pilotné testovanie v okresoch Námestovo, Dolný Kubín, Tvrdošín a Bardejov.

18:20 "Do konca októbra armáda pripraví a počas novembra zrealizuje plošné testovanie obyvateľstva,"povedal minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) s tým, že ide o operáciu s názvom Spoločná zodpovednosť.

18:10 Naživo tlačová konferencia vlády SR - Vláda poverila Ozbrojené sily (OS) SR prípravou a vykonaním celoštátneho testovania obyvateľov v súvislosti s novým koronavírusom. Vyčlenených má byť do 8 000 príslušníkov OS SR.

16:00 Stovky ľudí, ktorí v nedeľu demonštrovali v Prahe proti vládnym opatreniam, sa mali rozísť. Keďže účastníci protestu nedodržali súčasné protivírusové opatrenia, organizátori toto zhromaždenie ukončili. Situácia sa následne vyostrila a v centre českej metropoly tak zasahujú tisíce policajtov. Viac si prečítate TU >>>>

15:30 Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) si napriek rastúcim počtom nakazených novým koronavírusom nemyslí, že rozhodnutie hlavného hygienika o plošnom zatvorení reštaurácií, fitnescentier, divadiel či kín bolo správne. Aj po týždni je presvedčený, že obmedzenia mali byť zamerané iba na ohniská nákazy.

15:00 V Rakúsku pribudlo za 24 hodín 1 672 nových prípadov nákazy koronavírusom.

14:30 Vláda momentálne rozhoduje o tom, či poverí ozbrojené sily vykonaním celoplošného testovania obyvateľov v súvislosti s novým koronavírusom. Na sociálnej sieti o tom informoval minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

13:30 Slovinské zdravotnícke úrady prestali v dôsledku vysokého počtu nakazených a preťaženia systému dohľadávať kontakty osôb nakazených novým koronavírusom.

13:00 V Poľsku pribudlo za sobotu 8 536 nových prípadov nákazy koronavírusom a 49 úmrtí. Ide o mierny pokles oproti rekordnému prírastku 9 622 prípadov, ktoré úrady evidovali za piatok.

12:20 V areáli Fakultnej nemocnice v Nitre opäť stojí maltézsky zdravotnícky stan. Modulárny nafukovací zdravotnícky stan funguje ako záchytné miesto pre pacientov postihnutých ochorením COVID-19 rovnako ako počas prvej vlny pandémie. 

Roztrieďovací stan, ktorý postavila Fakultná nemocnica v Nitre počas prvej vlny koronavírusu.
Roztrieďovací stan, ktorý postavila Fakultná nemocnica v Nitre počas prvej vlny koronavírusu.
Zdroj: Henrich Mišoviè

12:00 Na Slovensku pribudli 4 potvrdené úmrtia na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. 

  • 72-ročná žena zomrela v nemocnici v Komárne,
  • 84-ročný muž vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne,
  • 85-ročný muž vo Fakultnej nemocnici v Nitre a v rovnakej nemocnici zomrel aj 87-ročný muž.

11:30 Všetky regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) hlásia rastúce počty infikovaných novým koronavírusom v rodinách a v kolektívoch - na pracoviskách, v rámci školského či predškolského prostredia. Importovanej nákazy je v tomto období minimum. 

11:00 Úrad verejného zdravotníctva víta, že plošné testovanie populácie Slovenska prebehne v gescii Ozbrojených síl (OS) SR. Kapacity regionálnych ÚVZ sú totiž dlhodobo preťažené, a to napriek mimoriadnym opatreniam, ktoré boli prijaté. V reakcii na avizované plošné testovanie obyvateľov to uviedol hlavný hygienik Ján Mikas.

10:30 Španielsko vytvorí turistické koridory medzi Kanárskymi a Baleárskymi ostrovmi a ďalšími európskymi štátmi s cieľom podporiť odvetvie cestovného ruchu. Tamojšia vláda zároveň zavádza nové protokoly zamerané na testovanie na koronavírus, ktoré majú umožniť bezpečnejšie cestovanie na tieto ostrovy počas pandémie.

10:00Za včerajší deň sa vykonalo 10 858 testov, pribudlo 1 567 nakazených a ďalších 6 úmrtí. Ktorý kraj je na tom najhoršie a koľko prípadov je aktuálne aktívnych nájdete TU >>>

07:30 Rekordná sobota v Česku - pribudlo 8 713 nakazených a 33 úmrtí. Vzhľadom na fakt, že sa cez víkend vykonáva menej testov, je to vysoké číslo. S istotou tak hraničí skutočnosť, že v počas nedele Česká republika prekoná hranicu 100-tisíc nakazených.

07:00 Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier je od soboty v karanténe, pretože jeden z jeho ochrankárov mal pozitívny výsledok testu na koronavírus. Kancelárka Angela Merkelová požiadala občanov, aby čo najviac obmedzili svoje sociálne kontakty. Povzbudzovala ich dokonca, aby zostali doma, ak je to možné.

06:30 Ulice a námestia Paríža a ôsmich francúzskych miest zostali v sobotu večer prázdne, keďže  asi pre 20 miliónov Francúzov začal platiť nočný zákaz vychádzania. Prezident Macron nariadil nočný zákaz vychádzania od 21.00 h do 6.00 h v mestách, kde bol koronavírus najaktívnejší.

Paríž je takmer bez ľudí na uliciach a verejných priestranstvách.
Paríž je takmer bez ľudí na uliciach a verejných priestranstvách.
Zdroj: TASR/AP

6:00 Izrael začne v nedeľu so zmierňovaním reštriktívnych opatrení, ktoré vláda prijala v septembri v snahe zastaviť prudký nárast nových prípadov. Obmedzenia by sa mali rušiť v niekoľkých fázach - postupne až do februára roku 2021.

Včera sa v Bratislave konal protest proti opatreniam, ktoré vydala vláda, aby zamedzila šírenie koronavírusu.Šialené zábery AKO TO TAM VYZERALO NÁJDETE TU >>>>

Mohlo by vás zaujímať: