AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU

Na Slovensku je zatiaľ potvrdených 40 801 prípadov nákazy.
Všetkých vykonaných testov je k dnešnému dňu 678 069.
Vo piatok (23. 10.) pribudlo 2890 nakazených novým koronavírusom.
Spolu máme 159 obetí, 30 722 aktívnych prípadov a 9 920 vyliečených (+1061).
Na JIS je 66 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 62 ľudí.

SITUÁCIA VO SVETE

Počet nakazených: 42,370,858
Počet vyliečených: 31,361,826
Počet úmrtí: 1,147,179 
Všetky dostupné informácie ohľadom celoplošného testovania nájdete aj na štátnej stránke somzodpovedny.sk

Sledujeme ONLINE

22:00 Online článok sa končí, ďalšie akutálne informácie vám prinesieme už zajtra ráno.

21:50 Z 59.613 testovaných ľudí na ochorenie COVID-19 na Orave a v Bardejove bolo v sobotu 2207 infekčných. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) o tom informoval na sociálnej sieti po druhom dni pilotnej fázy testovania. (tasr)

21:40  Riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír Pčolinský bol pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19. TASR to povedal jeho brat a predseda poslaneckého klubu strany Sme rodina Peter Pčolinský. (tasr)

20:00 Francúzsko bude bojovať s koronavírusovou pandémiou ešte najmenej do polovice budúceho roka, vyhlásil v sobotu tamojší prezident Emmanuel Macron, ktorého citovala stanica BBC. Jeho vyhlásenie prichádza v čase, keď počet infikovaných v jeho krajine presiahol jeden milión. Francúzske úrady v piatok zaznamenali vyše 40.000 nových prípadov nákazy a 298 súvisiacich úmrtí na ochorenie COVID-19. (tasr)

19:15 Miestny úrad v bratislavskom Ružinove bude od pondelka zatvorený, obyvatelia budú môcť jednotlivé oddelenia kontaktovať telefonicky alebo elektronicky. Mestská časť takto reaguje na rozhodnutie vlády súvisiace s vývojom pandémie nového koronavírusu. (tasr)

18:30 Na Orave a v okrese Bardejov otestovali v sobotu do 17.00 h 50.430 ľudí, z nich bolo infekčných 1860. Informoval o tom premiér Igor Matovič (OĽANO) na sobotňajšej tlačovej konferencii. Druhý deň pilotného testovania označil za úspešnejší. Celkovo sa od piatka vykonalo 112.335 testov, infekčných je 4085 ľudí. (tasr)

18:25 Približne 1800 aktívnych prípadov ochorenia COVID-19 evidujú hygienici v okresoch Prešov a Sabinov. Ako pre TASR v sobotu uviedol vedúci kancelárie regionálneho hygienika Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Prešove Pavel Liška, ide o údaj, ktorý bol aktuálny v piatok. (tasr)

18:00 Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) verí, že s nasadením a spolupatričnosťou, akú videl počas pilotného plošného testovania na Orave a v Bardejove, pandémiu nového koronavírusu na Slovensku zvládneme. Situácia v nemocniciach v tejto lokalite je podľa jeho slov zatiaľ stabilizovaná, ocenil aj prístup ich vedenia k pandémii. (tasr)

17:30 Český premiér Andrej Babiš v sobotu v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Rádio Z oznámil, že v Česku bude musieť byť predĺžený núdzový stav. Podľa neho by takisto bolo skvelé, keby firmy nariadili svojim zamestnancom prácu z domu (home office). Informoval o tom český spravodajský portál iDNES.cz. (tasr)

17:25 Na Orave a v okrese Bardejov otestovali v sobotu do 14.00 h 31.231 ľudí, z nich bolo infekčných 1076. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) o tom informoval na sociálnej sieti. (tasr)

17:00  Pápež František prijal v sobotu na súkromnej audiencii španielskeho premiéra Pedra Sáncheza. Opäť si nenasadil na tvár ochranné rúško, informovala agentúra DPA. "Ďakujem [pápež František], že ste ma prijali vo Vatikáne,"napísal Sánchez na Twitteri po stretnutí a zverejnil fotografiu, na ktorej spolu s manželkou pózujú s pápežom - všetci traja bez rúška. (tasr)

16:20 V rámci plošného testovania na ochorenie COVID-19 v okrese Bardejov odhalili 15 pozitívne testovaných klientov Bardejovských kúpeľov. Podľa ekonomicko-obchodnej riaditeľky Tamary Šatankovej tam v piatok mali ubytovaných približne 500 klientov. (tasr)

16:10 Hlavný hygienik SR Ján Mikas podporuje zavedenie antigénových testov, dokážu podľa neho dostatočne a rýchlo identifikovať najinfekčnejších ľudí. Vyzval preto obyvateľov Oravy a Bardejova, kde prebieha pilotné testovanie, aby sa prišli dať otestovať. Vidí v tom veľký význam. (tasr)

15:55 V obci Hertník v Bardejovskom okrese pochádzala viac ako tretina zo všetkých doteraz testovaných na ochorenie COVID-19 z iných obcí a z okresného mesta. V piatok tam podľa starostu obce Jozefa Semaneka otestovali 338 ľudí, z toho bolo 120 z iných obcí a z Bardejova. (tasr)

15:30 Obec Smilno v Bardejovskom okrese hlási nedostatok testov na nedeľňajšie testovanie na ochorenie COVID-19.

Pilotné celoplošné testovanie v obci Smilno
Pilotné celoplošné testovanie v obci Smilno
Zdroj: TASR

15:15 Domov sociálnych služieb (DSS) v Sabinove zaznamenal úmrtieklientky, ktorá bola pozitívne testovaná na ochorenie COVID-19. Celkovo tam po testovaní PCR testami evidujú pozitivitu u 84 prijímateľov sociálnych služieb a 40 zamestnancov.

"Šesťdesiatročná prijímateľka sociálnej pomoci zomrela dnes v nemocnici, kde ju hospitalizovali krátko po PCR testovaní vo štvrtok. V starostlivosti ústavného zdravotníckeho zariadenia sú ďalší traja klienti. Mierne symptómy ochorenia má 13 klientov zariadenia, ostatní sú bezpríznakoví," uviedla hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Daša Jeleňová. (tasr)

15:05 SKVELÁ správa pre učiteľov: Gröhling avizoval veľkú novinku, pomôcť má v situácii s COVID-19!

15:00 Záujem ľudí o pilotnú fázu testovania na ochorenie COVID-19 neutícha podľa ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) ani počas druhého testovacieho dňa. Do 11.00 h sa v sobotu v štyroch okresoch Slovenska podarilo urobiť 21.942 odberov, identifikovali okolo 750 pozitívnych ľudí. Minister to povedal na sobotnom brífingu v Bardejove. (tasr)

14:40 Pilotné testovanie najdotknutejších okresov na Orave a v Bardejove pred celoplošným testovaním Slovenska bol dobrý nápad, možno tak odsledovať chyby a nedostatky. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy sa na tom zhodli predseda brannobezpečnostného výboru Národnej rady (NR) SR Juraj Krúpa (OĽANO) a podpredseda školského výboru Ľubomír Petrák (Smer-SD.) Zhodujú sa tiež, že kombinácia mierneho lockdownu s pretestovaním obyvateľov je najlepšia možnosť. Petrák podotkol, že zo všetkých zlých riešení je toto najmenej zlé. (tasr)

14:20 Od pondelka, 26. októbra, prejde druhý stupeň základných škôl na dištančnú výučbu. Žiaci piateho až deviateho ročníka sa tak pridajú k žiakom stredných škôl, ktorí sú zapojení do dištančného vzdelávania od polovice októbra. Na pomoc so zvládnutím prechodu budú slúžiť aj navýšené dáta mobilných operátorov. (tasr)

14:00 Záujem ľudí o pilotnú fázu testovania na ochorenie COVID-19 neutícha podľa ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) ani počas druhého testovacieho dňa. Do 12.00 h sa v štyroch okresoch Slovenska podarilo urobiť 21 942 odberov, identifikovali okolo 750 pozitívnych ľudí. Minister to povedal na sobotnom brífingu v Bardejove. (tasr)

13:40 Tlačový brífing v Bardejove na ZŠ Wolkerova. Minister obrany Jaroslav Naď vyzýva ľudí z iných okresov ako z Námestova, Tvrdošína, Dolného Kubína a Bardejova, aby nechodili do týchto okresov na testovanie.

“Sestrička po nočnej šichte zobrala dobrovoľníctvo pri testovaní. Úžasný príbeh,”opísal minister Naď skúsenosť z terénu. Zároveň vyzval ľudí, aby nepísali so dotazníkov slová, ktoré tam nepatria.

13:35 Starosta Istanbulu, najľudnatejšieho tureckého mesta so 40 percentami prípadov nákazy novým koronavírusom v krajine, v sobotu oznámil, že mal pozitívny test na koronavírusové ochorenie COVID-19. (tasr)

13:30 Samosprávy sa snažia nájsť pred celoplošným testovaním na ochorenie COVID-19 dobrovoľníkov, ktorí budú zabezpečovať administratívne práce. Viaceré mestá sa už so žiadosťou o pomoc obrátili na verejnosť aj prostredníctvom sociálnych sietí. (tasr)

13:20 Na základe výsledkov plošného testovania na ochorenie COVID-19 v okrese Bardejov od pondelka (26. 10.) zatvoria na desať dní materskú školu (MŠ) na Ulici Pod Vinbargom v Bardejove. Rovnako po konzultácii s hygienikmi dôjde k úprave režimu mestského úradu. O záveroch sobotňajšieho rokovania krízového štábu informoval hovorca mesta Štefan Hij. (tasr)

13:13 Belgicko potvrdilo rekordných 15 432 nových prípadov koronavírusu SARS-CoV-2 za posledných 24 hodín. (tasr)

13:05 V Poľsku pribudlo od piatka rekordných 179 úmrtí súvisiacich s nákazou novým druhom koronavírusu a tiež 13.628 nových prípadov infekcie. Informovala o tom v sobotu agentúra PAP s odvolaním sa na údaje ministerstva zdravotníctva.

13:00 V dedinách Osádka a Pokryváč žije približne 170 obyvateľov, testovať by sa v každej malo približne 140. V Osádke dnes pred treťou popoludní došli testy. „Dostali sme 150 testov, už dvakrát sme boli zobrať po ďalšej stovke,“povedal službukonajúci vojak. Starosta vysvetlil, že väčšinu tvoria cezpoľní z Dolného Kubína, ktorí prichádzajú do dediny kvôli kratšiemu čakaniu v rade. (myorava.sme.sk)

12:42 Polícia bude pokračovať aj naďalej v náhodných kontrolách dodržiavania prijatých opatrení súvisiacich s pandémiou nového koronavírusu vrátane zákazu vychádzania, ktorý platí od soboty. Občanov žiada, aby sa nariadenia nesnažili obchádzať a aby nevymýšľali spôsoby, ako sa reštrikciám vyhnúť. (tasr)

12:40 Mesto Nové Zámky ponúka služby pre osamelých seniorov, ktorí nemajú deti a príbuzných, prípadne ich rodina žije v inom meste, v zahraničí, alebo sú v nariadenej karanténe. Mesto zabezpečí seniorom donášku obedov z miestnej reštaurácie i nákup základných potravín, drogérie a liekov, na predpis i voľnopredajných. (tasr)

12:37 Z celkového počtu 61.905 testovaných osôb v rámci piatkového (23. 10.) prvého dňa pilotného testovania na ochorenie COVID-19 prišlo najviac ľudí v rámci okresu Bardejov. Najvyšší podiel pozitívnych testov zaznamenali odberné tímy v okrese Tvrdošín - 5,15 percenta. Testovať sa tam prišlo celkovo 10 166 osôb, infekčných bolo 524 obyvateľov. (tasr)

12:30 Napriek zákazu vychádzania využilo niekoľko Bratislavčanov sobotu na návštevu cintorína. Od siedmej je otvorený Cintorín Vrakuňa. (Denník N)

Článok pokračuje na ďalšej strane.