Verejné zhromaždenie Za očkované Slovensko nemá za cieľ stavať na uliciach dva znepriatelené politické tábory, ale povzbudiť očkovaných ľudí, ktorí svoje obavy a neistoty z vakcinácie prekonali a prispeli tým k budovaniu kolektívnej imunity na Slovensku. V diskusii na TASR TV to povedala predsedníčka mimoparlamentného Progresívneho Slovenska (PS) Irena Bihariová na margo plánovaného zhromaždenia v Bratislave.

Zdôraznila, že ak má očkovanie na Slovensku podporu väčšiny populácie, nemala by to byť väčšina mlčiaca. „Ak necháme hovoriť iba skupinu ukričancov, ktorí sa neštítia vyťahovať každý deň nové nepravdivé správy o tom, ako niekomu vakcína ublížila, a tie prípady sú nepotvrdené, tak budú zneisťovať ľudí ďalej," tvrdí predsedníčka PS.

Členovia Progresívneho Slovenska si na dnešné zhromaždenie pripravili pre účastníkov aj niekoľko podmienok vstupu. Pustia naň totiž len zaočkovaných ľudí alebo tých, ktorí sa nechali otestovať PCR testom proti koronavírusu. "Na manifestácii vystúpia predstavitelia Progresívneho Slovenska, rovnako tak aj ďalší odborníci a odborníčky z oblasti imunológie či epidemiológie," informujú progresívci na sociálnej sieti. Účastníci sa dokonca budú môcť zaočkovať vakcínou Johnson&Johnson priamo na mieste.

PRIEBEH PROTESTU SLEDUJEME ONLINE:

18:06 "Ďakujeme za účasť a teraz sa v zdraví rozíďte do svojich domov," ukončili organizároti zhromaždenie.

18:05 Hrá štátna hmyna.

18:00 Na zhromaždení vystupuje množstvo rečníkov a priamych svedkov pandémie, všetci spoločne vyzývajú ľudí, aby sa dali zaočkovať proti koronavírusu.

17:50 Polícia zadržala ďalšieho človeka. Tentokrát neznámy muž skončil v rukách polície z rovnakého dôvodu ako Rudolf Vaský.

Polícia zadržala na zhromaždení PS ďalšieho človeka.
Zdroj: Karol Farkaš

17:45 Na proteste vystúpil aj lekár z bratislavského očkovacieho centra Tomáš Szalay.

Lekár Tomáš Szalay na zhromaždení strany Progresívne Slovensko.
Zdroj: Karol Farkaš

17:40 Organizátori protestu vyhlásili, že za uplynulých 40 minút sa stihlo na mieste zaočkovať už 20 ľudí. Očkovanie bude na zhromaždení dostupné po celú jeho dobu.

17:30 Na proteste sa nachádza sanitka, v ktorej je možné priamo podstúpiť očkovanie proti koronavírusu.

Na mieste protestu sa aj očkuje proti koronavírusu.
Zdroj: Karol Farkaš

17:25 "Na akcii "Za očkované slovensko" zaistila polícia Rudolfa Vaského. Vaský očividne nepochopil, že táto akcia je vyslovene robená na to - aby provokovala pudy neočkovancov a prípadne vyvolala útoky na očkovaných tam prezentovaných - aby mediálne to mohli vykresľovať, aké sú očkovaný obete neočkovacov... Nerozumiem načo tam chodí. Ale veď on má svoj svet..." objavilo sa na sociálnej sieti Martina Daňa, ktorý sa tak dištancoval od konania Vaského na dnešnom proteste.

17:15 Protest ešte ani poriadne nezačal a na mieste sa už odohrala potýčka. Pred oplotením sa objavil známy youtuber Rudolf Vaský, ktorého z miesta odviedla polícia. Na tvári nemal rúško a polícii sa slovne vzpieral. Po tom, ako počas prejavu Michala Trubana a v rade na očkovanie vykrikoval "ak sa tu očkuje Sputnikom dám si ho pichnúť do c***ny", ho polícia vyzvala, aby sa správal vhodne a nenarúšal poriadok na akcii, on však neuposlúchol. Niekoľko policajtov ho odviedlo priamo do pristavenej policajnej dodávky. Skončil na obvodnom oddelení policajného zboru.

17:10 Na mieste sa už začala zbiehať aj protistrana z Hodžoveho námestia.

17:05  Areál protestu je oplotený, s kontrolovaným vstupom. Dnu sa dostanú iba zaočkovaní alebo negatívne testovaní ľudia s nasadeným rúškom. Od 17. hodiny sa tu začali pomaly zhromažďovať ľudia.

Prečítajte si tiež: