Ešte prvého marca sa Slováci dozvedeli, že expremiér Matovič dohodol nákup ruskej vakcíny Sputnik V proti koronavírusu. Celkovo malo ísť o dva milióny dávok. Prvú dodávku  200-tisíc kusov velebil spolu s exministrom Markom Krajčím na košickom letisku. Ďalšie mali doraziť v apríli. Okrem toho, že spomínané vítanie vakcíny spôsobilo vládnu krízu, sú tu omnoho závažnejšie otázky. Za akých podmienok bol tento nákup dohodnutý? Čomu sa Slovensko zaviazalo, aby získalo spomínané dávky vakcín? Aké boli podmienky jeho testovania a preverovania?

Sputnik totiž nemal povolenie od Európskej liekovej agentúry (EMA), a tak bolo podľa mnohých odborníkov riskantné ľudí ním očkovať. Do hry tak vstúpil ŠÚKL a očkovacie látky dal testovať v laboratóriách po Slovensku. O dobrom zdraví laboratórnych morčiat boli médiá dokonca aj informované. Ani po mesiaci sa však nezačalo s očkovaním a Slovákom sú tak stále podávané len tri typy vakcín, ktoré majú registráciu EMA.

A práve testovanie vakcíny naším ústavom malo byť porušením kontraktu Ruska so Slovenskom. Kontraktu, ktorý nebol nikdy zverejnený, o ktorého podmienkach súčasná vláda už mesiac mlčí. Podľa Ruského fondu priamych investícií (RDIF) sme túto zmluvu porušili, pretože ŠÚKL zadal testovanie Sputnika laboratóriu, ktoré nie je súčasťou siete oficiálnych laboratórií Európskej únie.  „Rusi na základe toho, čo sa na Slovensku deje, vypovedali zmluvu. Kľúčový dôvod je, že sa cítia byť poškodení tým, že ŠÚKL dal vakcínu posúdiť neregistrovanému laboratóriu. Výsledky z neregistrovaného laboratória zaplavili celý svet a porušili reputáciu Sputnika V,“ obhajoval ruský postoj minister financií na piatkovej tlačovke.

Podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie po návrate z pracovnej cesty v Moskve v Rusku v piatok 9. apríla 2021 v Bratislave.
Zdroj: Jaroslav Novák

Opačný názor zdieľa politológ Radoslav Štefančík.  „Ako je vôbec možné, že sme podpísali zmluvu, ktorá nám zakazuje kontrolovať to, čo ideme pichať ľuďom?” pýta sa odborník. Zároveň vidí ako veľký problém to, že Matovič sa postavil na ruskú stranu a nebránil záujmy štátnej inštitúcie ŠÚKL a ani centra, ktoré vakcíny preverovalo. Podobne reagoval aj politológ Ivo Samson.  „Nepostavil sa až tak na  zdravotnícku stranu, lebo aj tí vedú spor, či je to prospešné, alebo nie, ale postavil sa na politickú stranu Ruska, ktoré šarapatí zbraňami na hranici s Ukrajinou,” povedal Samson.