Aféra na Fakulte informatiky a informačných technológií poukázala na problematiku vedenia univerzít. Aktuálny rektor Miroslav Fikar doplatil na to, že na dekanov jednotlivých fakúlt nemá páky. FIIT pod vedením dekana Ivana Kotuliaka sa pritom rozhodlo opustiť už 30 profesorov a nemalý počet študentov. 

"Prečo sa nemôžem dostať na zasadnutie senátu, ktoré je verejné?"opakovane sa pýtal podpredseda parlamentu zo strany Za ľudí Juraj Šeliga, ktorý si chcel pozrieť proces na vlastné oči. 

"Predseda senátu na STÚ Peciar prikázal uzamknúť vstupy na zasadnutie Akademického senátu STÚ, ktoré má byť zo zákona aj zo štatútu verejné!  Za dverami sa skrývajú strážnici, ktorí sa nás boja pustiť! Čo je toto za praktiky? Na úrovni Mečiara alebo Harabina. Volali sme štátnu políciu. Dnes má senát STU rokovať o odvolaní rektora STU a robí to spôsobom - “Noc dlhých nožov”," rozčúlil sa podpredseda parlamentu na sociálnej sieti.  

Situácia sa vyhrotila až tak, že podpredseda parlamentu zavolal políciu a podporu hľadal aj u novinárov, ktorí boli na zasadnutí prítomní. Šeliga sa napokon (aj vďaka polícii) na zasadnutie senátu dostal a jeho priebeh streamoval naživo. Na spomínanom senáte napokon padol návrh na odvolanie Miroslava Fikara z funkcie.

Dobrý úmysel, alebo papalášizmus?

Podľa politológa Radoslava Štefančíka sme aktuálne svedkami dvoch porušení pravidiel. Okrem Kollára porušil podľa odborníka pravidlá aj podpredseda Národnej rady Juraj Šeliga. 

"V médiách bombastické titulky o prítomnosti polície,"reagoval odborník s tým, že podpredsedovi parlamentu Jurajovi Šeligovi ktosi nechcel umožniť vstup do budovy. "Opäť rozhorčenie, znechutenie, volanie po vyvodení zodpovednosti. Nie Šeligu, ale ľudí, ktorí pred Šeligom zavreli dvere,"reagoval Štefančík s tým, že nikde nepadla ani zmienka, či tam bol podpredseda parlamentu na poslaneckom prieskume a ak áno, ktorý orgán Národnej rady SR ho prieskumom poveril.

"Poverila ho Národná rada, prípadne nejaký výbor, aby robil zo zasadnutia online vysielanie, alebo dostal ešte nejaké iné úlohy? Lebo ak nie, bol tam ako súkromná osoba. Počas zákazu vychádzania. Lenže rozhorčenie, volanie po vyvodení zodpovednosti, či rovno po odstúpení z funkcie v prípade Šeligu akosi nikto neprezentuje,"dodal na záver s tým, že ak raz ktosi bude písať o diplomovku o selektívnom videní médií, tak toto je podľa neho názorný príklad.

Podpredseda argumentuje pracovným výjazdom

Šeliga sa pre našu redakciu vyjadril, že STU navštívil ako poslanec Národnej rady, ktorý chcel vidieť, čo sa tam deje. "Nebol som na žiadnom poslaneckom prieskume. Poslanec pracuje 24 hodín denne s tým, že ak vidíme, že sa niečo verejne deje a to, že tie dvere majú byť otvorené a má sa z toho robiť zvukový prenos je evidentné, tak som sa išiel pozrieť, čo sa tam deje. Mal som k tomu tlačovú konferenciu a budem o tom informovať prezidentku aj ministra školstva Branislava Gröhlinga,"povedal pre denník Plus JEDEN DEŇ.

Šeliga  poznamenal, že nikde nie je definovaná pracovná náplň poslanca a poslanci majú dávať pozor, aby sa chránila demokracia a ľudia mali prístup k informáciám. "Ak to zredukujeme na to, že poslanec má sedieť v parlamente a stláčať gombíky, tak to tu rovno môže sedieť aj opica," poznamenal s tým, že svoju návštavu vnímal ako verejný záujem. 

Anketa
Schvaľujete Šeligovu návštevu na pôde STU?
  • 16%
  • 84%

Prečítajte si tiež: