Šéf rezortu spravodlivosti to v stredu uviedol médiám na Úrade vlády SR. "Nevidím problém v tom, ako sú upravené mimoriadne opravné prostriedky," povedal. Vždy musí byť podľa jeho slov priestor na zjednanie nápravy nezákonných rozhodnutí štátnych orgánov.

VIDEO: Poslanec Juraj Šeliga žiada disciplinárny návrh na Maroša Žilinku

Avizoval, že prípadné zmeny v ustanovení paragrafu 363 TP budú predmetom odborných diskusií. "Ak sa nájde vhodná úprava, ktorá nevylúči možnosť zjednať nápravu, som jej otvorený," zdôraznil Karas s tým, že o vine a nevine môže rozhodovať len súd.

Generálny prokurátor SR má podľa paragrafu 363 TP právomoc zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon. Generálna prokuratúra SR v utorok (29. 11.) na základe tohto ustanovenia zrušila obvinenie šéfa Smeru-SD Roberta Fica a ďalšej trojice osôb z kauzy Súmrak. Vedenie generálnej prokuratúry informovalo, že dôvodom boli zistené porušenia ustanovení Trestného poriadku a zákona.

Viliam Karas - minister spravodlivosti Slovenskej republiky
Zdroj: Dano Veselský

Poslankyňa Národnej rady SR Mária Kolíková (SaS) uviedla, že sa generálny prokurátor SR v súčasnosti stavia do pozície sudcu. "Rozhoduje o prípadoch, ktoré sa dostanú pred súd a ktoré nie. Akoby rozhodoval o vine a nevine. Toto nie je cesta pre očistu na Slovensku," povedala. Jej stranícky kolega Alojz Baránik zdôraznil, že SaS už navrhovala zmeny v tomto paragrafe, ale koalícia nedodala potrebné hlasy.

Mohlo by vás zaujímať: