Zuzana Čaputová mala poriadne nabitý program. Len deň pred výročím inaugurácie odletela do Bruselu. Absolvovala tam samit NATO, počas ktorého sa stretla s významnými svetovými politikmi, napríklad aj s americkým prezidentom Joeom Bidenom (78). Včera bola opäť na Slovensku, no na oslavu nemala čas. Čakal ju totiž poriadne náročný deň. Ten začala stretnutím s poľským prezidentom Andrzejom Dudom (49) a následne aj chorvátskym prezidentom Zoranom Milanovičom (54). Následne krátko popoludní svojím príhovorom otvorila konferenciu GLOBSEC.

Zdá sa, že prezidentka sa na náročný deň pripravovala z viacerých stránok. Na stretnutí s oboma prezidentmi prišla odetá v bledých šatách. „Biela stuha na svetlomodrých šatách symbolizuje zlomený slnečný lúč,“ prezradil nám jej dvorný návrhár Boris Hanečka. Práve svetlomodrá farba, ktorú mala počas výročia inaugurácie na sebe, je prezidentkina obľúbená. „Má ju veľmi rada,“ hovorí. Hoci sú veľké horúčavy, prezidentka musí dodržiavať protokol. „Šaty sú ušité z elastickej látky. Ak by boli zo vzdušnej látky, boli by príliš krčivé," vysvetlil Hanečka. Po oboch stretnutiach si prezidentka našla čas na prezlečenie a na GLOBSEC zvolila elegantné tmavomodré šaty.

Na snímke je Zuzana Čaputová prezidentka Slovenskej republiky a Adrzej Duda prezident Poľskej republiky na oficiálnej návšteve Slovenska.
Zdroj: NORBERT SKALIČAN

Aj keď sa môže zdať opak, protokol neurčuje, ako často by hlava štátu mala meniť odev, a to ani počas letných horúčav. „Prezidentka republiky nie je Helenka Vondráčková, ktorá sa po každej tretej pesničke prezlieka. Protokol nestanovuje, ako často sa prezliekať, ale ako sa obliekať na oficiálnu príležitosť,“ povedal nám odborník na protokol Marek Trubač. Podľa neho je evidentné, že sa vo svojej práci cíti komfortne a k tomu ladí aj odevy. „V horúce letné dni, ako je napríklad už aj ten dnešný, aj v inak prísnom protokole možno mierne zľaviť a obliecť si šaty alebo kostým z ľahších vzdušnejších materiálov a v svetlejších tónoch,” dodal. Podľa neho však tabu ostáva odhalené rameno či pokožka nôh bez pančušiek.

VÝČITKU ODBORNÍČKY NÁJDETE V GALÉRII

Prečítajte si tiež: