Primár Milan Kulkovský z Nemocnice s poliklinikou Považská Bystrica vyhlásil, že v novootvorenom covid oddelení v Ústrednej vojenskej nemocnici  (ÚVN) Ružomberok chýbajú rozvody kyslíka pre pľúcne ventilátory.

Namiesto slávy, hanba

„Sú teda nefunkčné. Infekčné oddelenia na celom Slovensku prestávajú zvládať nápor pacientov, títo už zostávajú ležať na neinfekčných oddeleniach, kde nie je možné zabezpečiť adekvátnu izoláciu a včasnú špecifickú liečbu,“uviedol Kulkovský, ktorý je presvedčený, že v Ružomberku situáciu zľahčujú. "Tým, že sa použijú kyslíkové bomby, popierajú informáciu o nefunkčnosti ventilátorov. Pravda je taká, že sa tie ventilátory nepoužívajú, a v 21. storočí tvrdiť, že je správne dať do budovy desiatky kyslíkových bômb a nosiť ich hore-dole, sa mi zdá scestné,“dodal primár, ktorému informácie poskytli zamestnanci vojenskej nemocnice.

Stojím si, aj stáť naďalej budem za svojim tvrdením, že ventilátory v budove bez kyslíkových rozvodov sú prakticky nefunkčné...
Stojím si, aj stáť naďalej budem za svojim tvrdením, že ventilátory v budove bez kyslíkových rozvodov sú prakticky nefunkčné...
Zdroj: screenshot

Rozvody až neskôr, zatiaľ máme bomby!

Vedenie ÚVN potvrdilo, že v pavilóne zatiaľ nie je centrálny rozvod kyslíka. Jeho prísun je zabezpečený z veľkokapacitných kyslíkových fliaš. „Prístroje určené na ventiláciu pacientov v novom pavilóne boli teda vzhľadom na to zakúpené s takými vlastnosťami, aby sa s nimi dalo pracovať aj pri napájaní na kyslíkové fľaše. Sú teda plne funkčné. Postupne budú aj v tomto objekte vybudované centrálne rozvody kyslíka,“ tvrdí hovorkyňa nemocnice Petra Dišková.

Absencia školení

Ďalším problémom nemocníc je podľa primára Kulkovského nedostatok vyškolených ľudí na prácu s novými pľúcnymi ventilátormi. ,,Aj keby sme hneď do všetkých nemocníc rozdali po sto ventilátorov, nemá ich kto ovládať. Odborníkov je žalostne málo a niektorí z nich sú tiež nakazení. Od jari mohol štát zabezpečiť zaškolenie personálu. Nestalo sa tak,“ netají hnev mladý primár.

Nie sú to len páčky a gombíky...

To, že na obsluhu pľúcnych ventilátorov nebol personál celoplošne školený, nám potvrdili zdravotníci z viacerých slovenských nemocníc. Odborník na tento typ techniky sa len chytá za hlavu. „To nie je len o tom, že zapnem nejakú páčku a hotovo. Je dôležité vedieť v praxi uplatniť všetky vypracované body schémy: kedy napojiť pacienta na umelú pľúcnu ventiláciu, v akom čase, kedy je pri nej potrebné pacienta intubovať a kedy mu stačí aplikovať respiračný plyn pomocou nazálnej masky. A práve k tomu má slúžiť školenie,"uviedol.

Viac fotografií nájdete TU

Článok pokračuje na ďalšej strane. Čítajte kam smerovali ventilátory od vlády